Velké oslavy se očekávají třeba v Austrálii.
Rok 2022 se chýlí ke konci a svět vítá nový rok 2023. Jako první začali slavit obyvatelé tichomořského ostrovního státu Kiribati, a to v jedenáct hodin dopoledne středoevropského času. O hodinu později, v poledne, se přidal Nový Zéland.
Nový rok přivítali tradičně jako první obyvatelé ostrova Kiribati, který se nachází nejblíže na západ od datové hranice. Jde o mezinárodně uznávanou linii, po jejímž překročení je nutné změnit datum.
Kiribati kdysi protínala datová hranice, v devadesátých letech ji ale ostrovní stát posunul tak, aby všechny ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu. I tak se ale souostroví táhne přes tři časová pásma. Střídání starého a nového roku tak skončí ve 14 hodin středoevropského času (SEČ).
Od dvanácti hodin SEČ už je rok 2023 také na Novém Zélandu.
Ve čtrnáct hodin SEČ se přidává také Austrálie. Tam se očekávají velké oslavy vzhledem ke zrušení restrikcí souvisejících s pandemií covidu-19. Do Sydney by se ke sledování ohňostroje mohl sjet až milion lidí. Ohňostroj probíhá na pozadí slavné budovy opery.
Lidé v Sydney sledovali první ohňostroje už od devíti hodin, třeba z prostor botanické zahrady.
Po Austrálii budou následovat oslavy nového roku v asijských zemích – Japonsku, Severní a Jižní Koreji, Číně nebo Thajsku.
Společně s Českou republikou pak slaví většina evropských zemí. O hodinu později, tedy v jednu hodinu SEČ, propuknou oslavy ve Velké Británii, Irsku, Portugalsku a na Islandu. Následovat bude Brazílie (3:00–4:00 SEČ) nebo Argentina (4:00 SEČ). Do Spojených států amerických přijde nový rok mezi 04:30–09:00, Aljaška bude na řadě v 10:00. Jako poslední přivítají rok 2023 obyvatelé Havaje (11:00), Americké Samoy (12:00) a Bakerova ostrova (13:00).