Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Kuni Nguyenová
3. ledna 2023 17:50
Čas čtení 0:50

Voličský průkaz k prezidentským volbám 2023: Jak a dokdy o něj zažádat?

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Voličský průkaz k prezidentským volbám 2023: Jak a dokdy o něj zažádat?
Zdroj: TASR/Marko Erd

Písemně či on-line mohou voliči žádat nejpozději do pátku 6. ledna, osobně pak nejpozději do středy 11. ledna.

První kolo prezidentských voleb proběhne 13. a 14. ledna 2023. Případné druhé kolo, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější kandidáti na prezidenta, se bude konat 27. a 28. ledna 2023. Chceš volit prezidenta či prezidentku jinde než v okrsku svého trvalého bydliště? Pak potřebuješ zažádat o voličský průkaz. Díky němu můžeš volit v libovolném volebním okrsku. Přinášíme ti přehled, jak na to.

Žádost o voličský průkaz lze podat třemi způsoby: osobně, písemně nebo elektronicky. Písemně a on-line lze žádat o průkaz k prvnímu kolu volby do pátku 6. ledna do 16 hodin. Na to, jak vypadá vyplněný voličský průkaz, se můžeš podívat zde.

21. prosince 2022 14:00 Čas čtení 0:39 Nerudová: Snažím se být obličejem budoucnosti. Místo terapie chodím na ryby Nerudová: Snažím se být obličejem budoucnosti. Místo terapie chodím na ryby

Písemnou žádost může volič*ka vyřídit například na poště. Kvůli ověření své žádosti navštíví Czech Point, kde bude úředně ověřen podpis žadatele*žadatelky. Elektronicky to lze prostřednictvím Portálu občana.

Osobní žádost lze podat na obecním úřadě dva dny před volbami. Letos to vychází do středy 11. ledna do 16 hodin. 

O voličský průkaz může žádat každý volič, tedy občan ČR starší 18 let. Za jeho vydání se nic neplatí. Formulář k vyplnění žádosti o voličský průkaz nalezneš na stránkách Ministerstva vnitra

Pokud budeš chtít volit mimo Českou republiku, ověř si seznam zastupitelských úřadů v zahraničí, které umožňují zápis do zvláštního seznamu voličů. Najdeš je na internetových stránkách Ministerstva zahraničí.

Domů
Sdílet
Diskuse