Návrat do práce po svátcích může být náročný. Máme pro tebe tipy, jak ho zvládnout ve zdraví.
Období rozbalování dárků, pohody u televize a přecpávání se cukrovím je u konce. První novoroční týden v práci je však pro řadu z nás nevyhnutelným zlem. Obzvlášť když začal těsně po zotavení ze silvestrovských oslav.
Tomuto stavu se říká „poprázdninový blues“. Podle Národní aliance pro duševní nemoci jej má až 64 procent lidí. Nejčastěji jej vyvolává finanční, emocionální a fyzický stres během této sezóny. CNBC proto sestavilo spolu s HR manažery návod na to, jak zažehnat tuto posváteční krizi.
Podle šéfa HR firmy Assistantly Laitha Masarweha je první týden v roce jako zahřívací období. „Nevyvíjejte na sebe příliš velký tlak. Snažte se být pozitivní a nechte se natěšit na nový rok, který vás čeká.“
Paradoxně může pomoci i to, když vstaneš dříve než obvykle. Masarweh doporučuje nastartovat hlavu tím, že zahájíš den svižnou procházkou nebo během, případně jiným kratším cvičením. Bohatě bude stačit i pětiminutová meditace nebo dechové cvičení.
Dalším bodem je nastavení si realistických očekávání. Jak připomíná viceprezidentka globální HR společnosti Adecco Group Jâlie Cohen, zoufalství při návratu do práce po svátcích často pramení z hory nepřečtených e-mailů a tlaku na to všechno dohnat.
„Právě se vracíme z dovolené, nikdo by neměl očekávat, že už jsme přečetli všechny e-maily a vyřešili všechny problémy, které se mohly na konci roku vynořit,“ říká Cohen. „Určitě pomůže, když budete mluvit o tom, na čem pracujete a co se vám nakupilo, protože potom lidé přesně vědí, co od vás mohou očekávat.“
Začátek roku by přitom měl dodávat radostné myšlenky. André Heinz, personální manažer softwarové společnosti Celonis, proto doporučuje udělat si ve svém rozvrhu čas i na zábavu. „Snažím se toto nadšení usměrňovat prostřednictvím společných aktivit, jako je večeře nebo jiná příležitost, kdy můžeme debatovat o tom, co leží před námi a jak jsme nadšení z nového roku,“ popisuje.
A pokud vše selže? Dej na své pocity. Možná nastal čas zvážit kariérní změnu. „Je normální být rozhozený, když prázdniny skončí, ale pokud nedokážete cítit vůbec žádnou chuť k návratu do zaměstnání, může to být známkou toho, že současná práce pro vás není ta pravá,“ uzavírá Masarweh.