Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
6. ledna 2023 16:34
Čas čtení 1:58

Pražské tramvaje dostanou od pondělí nový hlas. Dagmar Hazdrovou vystřídá Jan Vondráček

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Pražské tramvaje dostanou od pondělí nový hlas. Dagmar Hazdrovou vystřídá Jan Vondráček
Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Dabérka Dagmar Hazdrová doprovázela Pražany na cestách tramvají 30 let. Od pondělka k nim však bude promlouvat Vondráček, kterého sama pomohla vybrat.

Z reproduktorů pražských tramvají promluví nový hlas. Dabérku a hlasatelku Dagmar Hazdrovou, která k Pražanům promlouvala 30 let, nyní nahradí herec a dabér Jan Vondráček. Dopravní podnik hlavního města Prahy o tom informoval v tiskové zprávě. V následujících týdnech bude poté probíhat s Vondráčkem nahrávání provozních hlášení do městských autobusových linek, která lidé uslyší již na jaře.

23. května 2022 14:43 Čas čtení 1:12 Praha hledá nové hlasy pro autobusy a tramvaje, rozhodnout o nich můžeš i ty Praha hledá nové hlasy pro autobusy a tramvaje, rozhodnout o nich můžeš i ty

O tom, že Praha hledala nové hlasy do autobusů a tramvají, jsme tě informovali již v květnu. Lidé mohli hlasovat pro jeden ze čtyř hlasů, dvou mužských a dvou ženských, které si poslechli na stránkách podniku. Z nich se měl vybrat jeden vítěz.

„Všechny čtyři hlasy se budou většině cestujícím znát povědomé. Určitě je slyšeli na divadelních představeních nebo v dabingu ve známých filmech či seriálech,“ uvedl tehdy vedoucí jednotky Provoz tramvaje DPP Petr Hloch. „Filmoví znalci možná budou rovnou umět identifikovat, kterou postavu ve kterém filmu či seriálu naši finalisté namluvili. Jejich identitu ale odhalíme až po skončení ankety, aby jména kandidátů neovlivňovala rozhodování hlasujících,“ dodal.

Výherce je dnes již znám, otestován a přichází k úplné změně. „Profesionální hlas paní Hazdrové, za nímž se skrývá neobyčejně zajímavý příběh statečné ženy, nás provázel při cestování pražskou MHD téměř 30 let. Za její práci pro Prahu a Pražany jí velice děkuji, stejně tak za její pomoc při výběru hlasu jejího nástupce,“ ocenil práci Hazdrové náměstek primátora Adam Scheinherr, který ji navrhl na udělení čestného občanství.

Doufám, že se lidem hlas neomrzí, říká Vondráček

Herec Jan Vondráček dostal v anketě 62,15 % hlasů z celkem 200 013 respondentů, což znamená, že pro něj hlasovalo více než 124 tisíc cestujících. Bere to jako závazek. „Doufám, že se ta dlouhohrající deska lidem neomrzí a přijmou ji jako zpěv ptáků na polích, kvákání žabáků u rybníka či výstražné štěkání sousedovic psa, které už člověk pomalu nevnímá, ale k životu potřebuje. A neptejte se mě, jak dlouho jsem nahrával název zastávky Radhošťská, aby tam bylo všechno a znělo to přirozeně,“ řekl.

16. května 2024 13:00 Čas čtení 3:18 Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž) Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž)

Nový hlas v tramvajích a autobusech se opravdu využije. Nyní se musí totiž nahrát všechna dopravní a provozní hlášení a názvy autobusových, trolejbusových a tramvajových zastávek, které jsou využívány na městských i příměstských linkách v rámci systému PID. Sem patří i přeshraniční linky. Dohromady se tedy jednalo o 10 567 hlášení.

„K celé akci proto od počátku přistupujeme velmi zodpovědně a ještě před zahájením nahrávání jsme nechali všechna dopravní a provozní hlášení jazykově zrevidovat lingvistkou a fonetičkou Veronikou Štěpánovou, pracující v oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR, která byla také členkou odborné komise posuzující semifinálovou desítku kandidátek a kandidátů na nový hlas autobusů a tramvají PID,“ sdělil Hloch.

A dodal: „Následně všechny nové nahrávky namluvené Janem Vondráčkem opět paní Štěpánová postupně pečlivě vyslechla a zkontrolovala jejich správnou výslovnost podle pravidel spisovné češtiny. Každá nahrávka se pak finálně čistí ve zvukovém studiu, upravuje do stejné úrovně hlasitosti vzhledem k tomu, že nahrávky vznikají postupně v rozpětí několika týdnů či měsíců a ve výsledné sestavě v dopravním prostředku musí znít co nejpřirozeněji.“

Domů
Sdílet
Diskuse