Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Daniel Mikolášik
7. ledna 2023 9:52
Čas čtení 1:07

Známého módního návrháře a LGBT+ aktivistu našli mrtvého v kovové krabici u silnice v Keni

Kategorie:
Zahraničí
Uložit Uložené
Známého módního návrháře a LGBT+ aktivistu našli mrtvého v kovové krabici u silnice v Keni
Zdroj: TASR/AP Photo/Ben Curtis

Vraždu spojují se sexuální orientací oběti. V Keni je totiž homosexuální poměr zakázán a hrozí za něj až 14 let vězení.

Policie v Keni vyšetřuje záhadnou smrt Edwina Chiloby, známého keňského aktivisty za práva LGBT+ lidí a módního návrháře. Jeho tělo bylo totiž bez známek života nalezeno v kovové krabici u cesty nedaleko města Eldoret na západě Keni, informuje BBC.


Podle mluvčího tamní policie zatím není znám motiv vraždy. Mnohé lidskoprávní nevládní organizace na podporu práv LGBT+ komunity však vraždu spojují se sexuální orientací oběti. V Keni je totiž homosexuální poměr zakázán a hrozí za něj až 14 let vězení.

Edwin Chiloba
Zdroj: TASR/Lawrence Leteipa via AP

Jedna z organizací na ochranu práv upozorňuje, že více než polovina obyvatel Keni, která se hlásí k LGBT+ komunitě, byla v minulosti napadena. Na přibližně 20letého aktivistu Chilobu vzpomínají mnohé organizace a osobnosti.

„Slovy se ani nedá popsat, jak se nyní jako komunita cítíme. Další duše ztracena kvůli nenávisti. Budeš nám chybět,“napsala organizace na ochranu práv Galck+ na Twitteru. „Edwinova smrt nám připomíná, že queer lidé jsou nadále terčem útoků po celé zemi,“přidala se Národní komise pro lidská práva gayů a leseb na Instagramu.

Minulý měsíc napsal Edwin na svém oficiálním Instagramu, že „bude bojovat za všechny utlačované lidi“, přičemž tvrdil, že on sám byl marginalizován. „Šířil lásku kamkoli přišel, byl odvážný a povzbuzoval mnohé další,“ řekl pro BBC Chris Makena, také aktivista a Edwinův přítel. Chiloba se v roce 2019 přestěhoval z hlavního města Nairobi do Eldoretu, kde studoval módu. Měl rozjetou kariéru v oblasti designu.

Domů
Sdílet
Diskuse