Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Tereza Patočková ČTK
7. ledna 2023 19:03
Čas čtení 0:56

Lidé nakažení covidem budou moci volit prezidenta o dva dny dříve z auta

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Lidé nakažení covidem budou moci volit prezidenta o dva dny dříve z auta
Zdroj: Getty Images/Niels Wenstedt/BSR Agency

Kdo hlasování z auta nemůže využít a musí zůstat doma, může si do 12. ledna objednat domů přenosnou volební schránku.

Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohou hlasovat lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Příští středu k tomu mohou využít stanoviště, kde se bude volit z auta. V každém kraji jich bude několik, většinou jedno na jeden okres, v Praze jich bude pět. Informuje o tom ČTK.

Volební drive-in místa budou otevřena od 8:00 do 17:00 a lidé tam budou moci hlasovat i v místním referendu. Například obyvatelé Karlových Varů budou souběžně s volbou hlavy státu hlasovat o záměru postavit místo současné Vřídelní kolonády repliku litinové z 19. století.

6. ledna 2023 17:45 Čas čtení 0:34 K volbám možná nepůjdu, ale když už, tak to hodím Babišovi. Ptali jsme se na volby v Chomutově (Videoreportáž) K volbám možná nepůjdu, ale když už, tak to hodím Babišovi. Ptali jsme se na volby v Chomutově (Videoreportáž)

Kdo hlasování z auta nemůže využít a musí zůstat doma, může si do 12. ledna objednat domů přenosnou volební schránku.

covid, protilátky
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podobný systém fungoval v krajských, senátních a sněmovních volbách během koronavirové epidemie v letech 2020 a 2021. V době voleb tehdy bylo v Česku podle dat na webu ministerstva zdravotnictví na 27 000, resp. 18 000 nakažených. Nyní se léčí s potvrzeným covidem kolem 5700 lidí. V loňských komunálních a senátních volbách nebyla speciální volební místa pro lidi s covidem-19 zřízena.

U drive-in stanovišť mohou volit lidé, kteří mají trvalý pobyt v okresu nebo městské části, pro něž bylo volební místo zřízeno, nebo mají voličský průkaz. Musí mít i potvrzení od lékaře nebo hygieniků, případně čestné prohlášení o nařízené karanténě či izolaci, prokázat se ale mohou i potvrzením o pozitivním testu na covid. Za posledních sedm dní bylo na 100 tisíc obyvatel vykázáno 27 nemocných. 

Domů
Sdílet
Diskuse