Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 3. 2. 2023 svátek má Blažej

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Korunovační klenoty: Hrad nebude navyšovat kapacitu návštěvníků

Hrad upozorňuje, že během soboty už nemá smysl zařazovat se do fronty.

Radim Šlechta, ČTK
21. 1. 2023 14:27 Čas čtení: 2:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
0
Radim Šlechta
ČTK
21. 1. 2023 14:27
Čas čtení: 2:08

Korunovační klenoty: Hrad nebude navyšovat kapacitu návštěvníků

Hrad upozorňuje, že během soboty už nemá smysl zařazovat se do fronty.

Radim Šlechta
ČTK
21. leden 2023, 14:27
Čas čtení: 2:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Kapacitu katedrály sv. Víta, kde jsou vystavené korunovační klenoty, už není možné zvyšovat. V pátek vidělo výstavu po vystání několikahodinové fronty 4500 lidí. ČTK to v sobotu řekl mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Vít Novák. Hrad ve volný den očekává vysoký zájem návštěvníků, vstup do Jižních zahrad, kudy vede fronta ke katedrále, se měl dnes zavřít už kolem 13:00.

 

Pořadatelé tak činí každý den proto, aby měli čekající zajištěno, že se do katedrály do konce otvírací doby dostanou. „Není to tolik o zájmu, jako o tom, kolik jsme schopni odbavit lidí, jak moc kustodi odbavují průběh u samotné vitríny. Zájem by byl větší, bohužel každý den musíme oznamovat určité části lidí stojících ve frontě, že už se na ně nedostane. V určitý čas uzavřeme Jižní zahrady, kde je hlavní část fronty, tak aby se ti poslední dostali na výstavu kolem 17:30; oficiálně výstava končí v 17:00,“ uvedl Novák.

 

Zdroj: Pražský hrad/volně k použití

„V sobotu se již nedostanete,“ vzkazuje Hrad

Hrad v sobotu rovněž upozornil návštěvníky, aby se během soboty již do fronty nezařazovali. Pravděpodobně by na ně nemusela vůbec přijít řada. „Fronta se momentálně nachází za Malostranským náměstím u Ministerstva financí ČR, což znamená, že kapacita nebude dostačovat pro všechny zájemce,“ uvádí tisková zpráva Hradu. Lidé, kteří se do 13:00 nedostali ke vstupu do Jižních zahrad, se dnes již na výstavu nepodívají.

Návštěvnost kolem 4500 lidí za den v katedrále se podle něj nedá zvyšovat. Kapacita Vladislavského sálu, kde bývaly klenoty vystaveny dříve, podle něj byla asi 3000 lidí. „Jsme samotni překvapení tím, že se do katedrály daří dostat tak velký počet zájemců,“ uvedl. Policie podle něj maximálně urychluje prohlídky. Lidé mají po vstupu do katedrály u samotné vitríny s klenoty asi 20 sekund na jejich prohlédnutí.

 

Lidem dlouhé čekání vždy v 9:00, kdy se výstava otevírá, zpestří krátké vystoupení Hudby Hradní stráže, v katedrále v poledne pak zazní varhanní hudba.

 

Výstava korunovačních klenotů měla původně končit dnes, Hrad ji prodloužil do úterý. Dnes je otevřeno stejně jako v minulých čtyřech dnech do 17:00. V neděli uvidí klenoty návštěvníci bohoslužby za vlast, která se dopoledne v katedrále koná, od 14:30 do 21:00 může přijít široká veřejnost. V pondělí a úterý bude výstava přístupná od 08:00 do 18:00.

 

O vystavení klenotů rozhodl dosluhující prezident Miloš Zeman u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky. I s prodloužením na osm dní je ale nynější vystavení klenotů spolu s tím minulým v lednu 2018 nejkratší v historii samostatné ČR. Nejdéle byly svatováclavská koruna, žezlo a jablko k vidění v květnu 2016, kdy výstava trvala 15 dní.

 

Výstavu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Přímo u vitríny s klenoty stojí dva členové Hradní stráže, další hlídají spolu s vojáky a policisty po celém chrámu. Stejně jako v minulosti je vstup na výstavu zdarma a přednost mají návštěvníci na invalidním vozíku s průkazem ZTP či ZTP/P. Trasa prohlídky vede Jižními zahradami z Opyše přes Býčí schodiště na třetí nádvoří k hlavnímu vstupu do katedrály.

Korunní komoru v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, kde se uchovávají české korunovační klenoty, otevřelo v pondělí sedm klíčníků. Klenoty se do ní vrátí 25. ledna. České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem v dalším roce.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: hrad.cz, ceskenoviny.czNáhledový obrázek: Hrad/volně k použití
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.