Po 85 letech vědecký kolektiv určil, že zaměstnání, ve kterých se cítíme nejméně šťastně, jsou zároveň ta zaměstnání, ve kterých jsme nejvíce osamělí.
Konkrétní typ práce se nedá jednoznačně spojit s nespokojeností či vyhořením. Ale konkrétní okolnosti či podmínky, ve kterých pracujeme, jsou s naším štěstím přímo propojeny, řekl pro CNBC profesor psychiatrie Robert Waldinger z harvardské univerzity. Waldinger šéfoval také harvardskému výzkumu o vývoji dospělých lidí: jde o jednu z nejdéle trvajících studií o lidském štěstí.
Vztahy s kolegy zlepšují tvůj výkon a zdraví
Lidé, kteří se cítí nejmizerněji, mají obvykle takovou práci, která vyžaduje minimum interakcí s jinými lidmi a nevytváří podmínky pro budování smysluplných vztahů s kolegy.
Vědci se na tomto shodli díky výzkumu, který trval 85 let. Sbírání dat o více než 700 účastnících začalo už v roce 1938. Výzkumníci z Harvardu sledovali jejich zdravotní záznamy a každé dva roky s nimi absolvovali rozhovory o životě. Dospěli k závěru, že tajemstvím ke šťastnějšímu, zdravějšímu a delšímu životu nejsou peníze, kariérní úspěch, dokonce ani cvičení či správná životospráva. Lidi udržují šťastnými pozitivní vztahy. Včetně vztahů na pracovišti.
Potřebu po společnosti musíme mít podle profesora Waldingera naplněnou v každém aspektu života. „Pokud máte s lidmi spojení, cítíte se v práci spokojeněji, a proto pracujete lépe.“ Zaměstnání, ve kterých máme málo kontaktu s jinými lidmi, přibývá zejména v oblasti technologií. Patří sem ale například i kamionisté či členové ochranky.
Osamělost však mohou pociťovat i lidé, kteří pracují s jinými lidmi: například zaměstnanci linek zákaznické podpory zažívají velké množství stresu a frustrace a mají zejména negativní zážitky s klienty.
Pokud se tě podobné zaměstnání týká, nezoufej. Socializace může vést k produktivnějším zaměstnancům, kteří se cítí šťastněji, mají méně stresu a díky tomu i lepší zdraví. Je vhodné, aby zaměstnavatelé vytvářeli pro lidi příležitost pracovat například v týmech a budovat pozitivní kolegiální vztahy. Waldinger dokonce říká, že dobré vztahy na pracovišti jsou benefitem, který bychom měli při hledání zaměstnání vzít v úvahu.