Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
22. března 2023 17:25
Čas čtení 2:42
Adéla Švehlíková

Červená, výrazné šperky a také pánská nuda. Byli jsme na předávání Czech Grand Design a zhodnotili outfity

Červená, výrazné šperky a také pánská nuda. Byli jsme na předávání Czech Grand Design a zhodnotili outfity
Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin
MÓDA MÓDA OUTFITY ZNÁMÝCH TVÁŘÍ
Uložit Uložené

Slavnostní předávání cen Czech Grand Design za nejlepší designérské počiny loňského roku je za námi. Představíme ti ty nejzásadnější módní počiny večera, které nejlépe splňovaly téma dress codu: formal, folklore, creative.

V úterý se v CAMPu konal 17. ročník slavnostního předávání cen Czech Grand Design 2022. Kromě samotného ocenění předních osobností designu byly k vidění i pozoruhodné volby outfitů a Refresher u toho nemohl chybět. 

Czech Grand Design 2023.
Czech Grand Design 2023. Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin

Oborová ocenění Czech Grand Design jsou každoročně udělována Akademií designu ČR těm nejlepším pracím v oborech designu, módy, šperku, fotografie, ilustrace a grafického designu. Letos mělo celkem 80 tvůrců a firem šanci získat ocenění v jedné z 8 kategorií, z nichž se však po zúžení výběru představili na galavečeru pouze 3 nominovaní, kteří připadají k jednotlivým kategoriím.

V kategorii móda zvítězila, stejně jako minulý rok, Liběna Rochová se svou kolekcí Inside 23. Absolutním vítězem –⁠ Grand designér roku 2022 –⁠ se stalo duo Lexová & Smetana s kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin).

Lexová & Smetana.
Lexová & Smetana. Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin

Ještě předtím, než byla událost oficiálně zahájena, jsme měli příležitost nahlédnout do prostorů Centra architektury a městského plánování CAMP. Nasáli jsme atmosféru a okoukli zvolené outfity hostů. Téma dress codu znělo: Formal Folklore Creative, díky čemuž měli pozvaní možnost experimentovat s tradičním pojetím formálního oděvu. Očekávat jsme mohli i zařazení folklorních prvků do skladeb looků. Toho jsme se v konečném důsledku dočkali bohužel jen sporadicky. I přesto jsme viděli množství nejrůznějších módních počinů, z nichž jsme zachytili ty podle nás nejvýraznější. 


Ačkoliv se nejednalo o módní událost, zajímalo nás, jak své outfity pojmou lidé z ostatních oborů uměleckého odvětví. Přece jenom je móda i jednou z kategorií na CDG. Navíc v kategorii Objev roku figurovalo jméno mladého módního návrháře Tomáše Němce. To vypovídá nejen o jejím právoplatném místě ve světě designu, nýbrž i o důležitosti ve spoluutváření kultury a společnosti obecně. 


Ale zpět k outfitům. Úroveň a vizuální potěšení ve formě oděvů zachraňovaly především zúčastněné ženy. U mužů jsme zřídka viděli snahu o experimentování či kreativní pojetí jejich obleků. Ne že by se jednalo v Česku o něco výjimečného, i tak před každou slavnostnější událostí tajně doufáme v narušení tohoto stereotypu.


Jedním z těch světlejších momentů byl například look Markéty Kratochvílové z Bold studia, která byla jednou z nominovaných v kategorii Designér šperku roku. Ta zazářila v červených volánových šatech od Slow Trashion, které evokovaly moderní pojetí tradičního kroje, čímž splňovaly téma víc než dobře. Jako podařenou hodnotíme i volbu obuvi typu Mary Jane. K té Markéta zkombinovala bílé volánové ponožky, které svým cottage core charakterem skvěle doplňovaly šaty. A protože je Markéta šperkařkou, o doplňky nebyla nouze. Výrazné stříbrné náhrdelníky jí zdobily zahalený dekolt, stejně jako robustní náušnice, čímž velmi efektivně prezentovala svou vlastní tvorbu. Mimo jiné nás bavil i styling pixie cutu do roztomilých vlnek. 


Po jejím boku téměř celý večer stála designérka Tereza Rosalie Kladošová, která svůj outfit koncipovala v podobném duchu a vsadila na proužkované šaty s infantilní estetikou. I u Terezy byly k vidění Mary Jane boty, avšak s tím rozdílem, že byly růžové. Oceňujeme kreativitu a následování dress codu. Nicméně přece jenom bychom na podobnou událost volili trochu formálnější alternativu.  


Trojici uzavírá umělkyně Michaela Vrbková, která sáhla po nejvíce casual formě oděvu a svým téměř monochromatickým oblečením tzv. neurazila ani nenadchla.  

Tereza Kladošová, Markéta Kratochvílová, Michaela Vrbková.
Tereza Kladošová, Markéta Kratochvílová, Michaela Vrbková. Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin


U šperkařek ještě chvíli zůstaneme, a to s outfitem letošní vítězky v kategorii Designér šperku roku Veroniky Ďuricové. Ta vystupuje pod pseudonymem Dick Wolf a svou cenu si převzala v červených šatech asymetrického střihu. Ty však kromě zajímavé siluety, která v určitých momentech připomínala tuniku, zdobil folklorní proužkovaný vzor. Zajímavým prvkem bylo i zakomponování vzorovaných stuh k černým mokasínům. Ty však Dick Wolf doplnila bílými Adidas ponožkami, které za nás bohužel nebyly šťastnou volbou.

Dick Wolf.
Dick Wolf. Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin


Další ženou večera se stala designérka Alena Konečná, pro niž byl triumf v kategorii Objev roku osudový. Nás však zaujala velmi vkusným a sofistikovaným oblekem pánského charakteru s komponenty lidové estetiky, které se objevily v podobě vzoru. Ten se nacházel jak na jejím roláku, tak na popruhu kabelky a skvěle kontrastně doplňoval černé oblečení. 

Alena Konečná.
Alena Konečná. Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin


Na závěr neopomeneme ani již zmiňovaného designéra Tomáše Němce, jehož doprovodem byla taktéž módní designérka Valérie Jurčíková. Ta sáhla právě po Tomášových řasených šatech z kolekce SS23, s nimiž nelze šlápnout vedle. 

Valérie Jurčíková a Tomáš Němec.
Valérie Jurčíková a Tomáš Němec. Zdroj: REFRESHER/Dávid Marcin

 Kompletní přehled toho, co Czech Grand Design letos nabídl, nalezneš ve fotogalerii níže.

CGD 22.CGD 22.CGD 22.CGD 22.
Zobrazit galerii
(9)
Domů
Sdílet
Diskuse