Přečtěte si, jak správně řešit povinné ručení při koupi a prodeji automobilu.
S koupí nebo prodejem ojetého vozu se pojí řada povinností. Jednou z nich je nutnost vyřešit povinné ručení. Původní majitel ho musí zrušit, aby neplatil za někoho jiného, a nový zařídit pojištění nové. Jak obě situace správně řešit?
Kupujete vozidlo? Povinné ručení je na vás
Při koupi ojetého vozu se na povinné ručení zaměřte a dopředu se domluvte s prodávajícím, jak a kdy ke změně dojde. Myslete na to, že kupující může v den podpisu smlouvy požádat o zrušení povinného ručení a vy jste možná teprve na cestě domů, a přitom už nemáte pojištěné auto. Tuto skutečnost si ověříte snadno na stránkách České kanceláře pojistitelů, kam zadáte registrační značku vozidla (SPZ) a hned znáte výsledek.
Bez platného pojištění automobilu by případná odpovědnost za škodu šla pouze za novým majitelem vozidla, tedy kupujícím. Neexistuje ani žádná ochranná lhůta. Auto zkrátka nesmí být ani jeden den bez pojištění. Zároveň bez platného dokladu o povinném ručení nelze vozidlo přepsat.
Vyřídit novou pojistku je dnes naštěstí otázka několika minut. Můžete si dojít na pobočku pojišťovny nebo vše zařídit online. Vzhledem k velkému množství různě výhodných nabídek je dobré využít kalkulačku porovnávající povinné ručení, které nabízí nejrůznější internetové online srovnávače.
Mimo povinného ručení zvažte i připojištění vozidel s rozšířenými asistenčními službami a lepší ochranou. U novějších vozů je doporučováno také havarijní pojištění.
Při prodeji vozidla nezapomeňte povinné ručení zrušit
Obecně platí, že jakmile nejste majitelem vozidla, nemusíte k němu povinné ručení platit. Bohužel to samozřejmě není takto jednoduché. Zrušit jej lze prostřednictvím písemné žádosti, kterou pošlete na pojišťovnu, a k ní nezapomeňte přidat i kopii kupní smlouvy nebo velkého technického průkazu s údaji o novém majiteli a datu přepisu. U většiny pojišťoven lze tento krok vyřídit přes e-mail. Povinné ručení zaniká v den, kdy pošlete oznámení výpovědi na pojišťovnu.
Aby ke zrušení mohlo dojít, musí nejdříve automobil oficiálně změnit majitele. Tomu předchází kupní smlouva – ideálně písemná – a převod na registru vozidel. To si skutečně pohlídejte a raději vyřiďte osobně, ať máte jistotu, že ke změně došlo. Převod lze provést na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Na ten se dostavíte buď oba – prodávající i kupující –, případně pouze vy s ověřenou plnou mocí. Na změnu máte 10 pracovních dnů od podpisu smlouvy.
Jak má vypadat výpověď povinného ručení?
Některé pojišťovny mají formulář dostupný na svých internetových stránkách, takže vám zjednoduší práci, nebo jsou na internetu dostupné mnohé vzory ke stažení. Platná žádost by měla obsahovat tyto informace:
- Informace o pojišťovně,
- číslo pojistné smlouvy,
- adresa, kontaktní a další údaje o majiteli pojistné smlouvy (uveďte i rodné číslo nebo IČO),
- důvod výpovědi,
- místo, datum a podpis.
Tip: Pokud vám vznikl přeplatek ze zaplacené pojistky, nezapomeňte uvést číslo účtu, kam vám ho pojišťovna může zaslat.
Ať už ojeté vozidlo kupujete, nebo prodáváte, povinné ručení je jednou z povinností, které musíte vyřešit. Pokud automobil pojištění nemá, hrozí vám pokuta od České kanceláře pojistitelů.