Jedna z vítězných fotografií soutěže Japonská příroda udivuje lidi na internetu. Nemohou uvěřit, že nebyla upravená ani vygenerovaná umělou inteligencí.
Fotografie s názvem „Gap“ od japonského autora Keničiho Óna překvapila internet. V době, kdy se snímkům kvůli nástrojům umělé inteligence a pokročilým možnostem fotomontáží věří těžko, si ji lidé oblíbili proto, že je neupravená.
Na snímku si můžeš všimnout ptáka na rozděleném pozadí. To ale podle autora není výsledkem digitálních úprav, ale šťastnou shodou přírodních podmínek. Za jasnou hranici mezi modrou a žlutou může odraz slunečního svitu od zdi v pravé horní části snímku v kombinaci s bezvětřím, které učinilo linii mezi stěnou a hladinou vody zřetelnější.
Fotograf přihlásil svůj snímek do loňského ročníku soutěže „Japonská příroda“, kterou pořádá Celojaponská asociace fotografických společností. Fotka Gap byla oceněna jako vítězná ve „Zvláštním výběru“. Soutěž se konala v létě minulého roku, fotografie ale nyní opět trenduje na sociálních sítích.
„Zvláštní fotografie se silným dopadem. Je zajímavé, že není hned jasné, jak byla pořízena. Je to snímek, který byl pořízen díky bezvětří. Ukazuje nám, že sebemenší rozdíl může fotografii velmi ovlivnit. Je obtížné fotografovat přírodu, když do snímku vstoupí objekty vytvořené člověkem, ale v tomto případě hrají dobrou podpůrnou roli a snímek umocňují,“ komentovala snímek porota.
Japonská asociace fotografů a fotografek má po celé zemi přes 100 tisíc členů a do soutěže bylo v loňském ročníku přihlášeno přes 14 tisíc snímků. Cílem soutěže je přiblížení krásy japonské přírody prostřednictvím děl, která „přímo vyjadřují krajinu, flóru a faunu a lidské činnosti“.