Tabák
Žáci a žákyně základních škol si běžně nemohou koupit cigarety, zato mohou pracovat na tabákových plantážích. Alespoň je to tak v zemích, jako je Argentina, Mexiko, Uganda nebo Filipíny.
Podle ILAB se plantáže, které přispívají k problému nucené dětské práce, nachází v 17 rozvojových zemích. Úřad také předpokládá, že počet dětí pracujících na polích se za poslední roky pravděpodobně zvýšil. Faktorů, které tlačí děti do práce, je celá řada – od nárůstu počtu migrujících dětí bez doprovodu až po ekonomické potíže způsobené inflací a pandemií koronaviru.
Pro všechny pracující s tabákem to však mnohdy končí zdravotními potížemi. Do kůže se jim často vsakuje nikotin, který v enormním množství může způsobit otravu nebo zelenou tabákovou nemoc. Symptomy této nemoci zahrnují nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, problémy s dýcháním, průjmy a mnohem víc.
Nasbírané tabákové listy pak směřují k výrobcům cigaret – British American Tobacco, Philip Morris nebo Japan Tobacco. Jak ale upozorňuje The Guardian, tabákoví giganti mají svá vlastní schémata společenské odpovědnosti. Dětskou práci údajně monitorují a „k nápravě“ staví dětem studny nebo školy.