Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. června 2023 15:00
Čas čtení 8:51
Adam Novosad

V potravinách před námi platil vysmátý ruský voják, za oběd s pivem jsme dali 100 Kč. Toto je 10 zajímavostí o Arménii a Gruzii

ZAJÍMAVOSTI CESTOVÁNÍ
Uložit Uložené

Navštívili jsme Arménii a Gruzii. Země, které ukrývají mnohem více zajímavého, než by člověk na první pohled patrně čekal. Text vyšel původně na slovenském webu Refresher.sk.

Gruzie či Arménie nepatří u Čechů ani Slováků mezi nejpopulárnější turistické destinace. Můžeš se tam ale dopravit rychle a levně díky nízkonákladovým spojením z Vídně.


A hlavně: tyto pozoruhodné země ukrývají historické skvosty, nejstarší vinařství světa, pozůstatky sovětské architektury, ale zejména vynikající jídlo a extrémně milé lidi. V Arménii můžeš bez problémů narazit dokonce i na vojáka ruské armády v obyčejných potravinách, když si kupuješ pivo.

Doporučeno
Kam v červnu k moři? Nenech si ujít tyto letenky do 2 tisíc korun Kam v červnu k moři? Nenech si ujít tyto letenky do 2 tisíc korun 31. května 2023 11:00
gruzínsko
Zdroj: Adam Novosad/Refresher

Brandy, kterou Sověti tajně vozili Churchillovi

Arménie s Gruzií se odjakživa hádají o to, kde vznikla tradice výroby vína. Tyto regiony patří mezi nejstarší obydlené části světa, a tak není pochyb o tom, že vinařství vzniklo právě zde. V Gruzii je třeba ochutnat hlavně víno s označením kvevri, které se vyrábí tradiční metodou v hliněných nádobách.

Zatímco Gruzínci za poslední desetiletí udělali z vína svůj národní poklad, Arméni zaostali a soustředili se převážně na svou slavnou brandy Ararat. Nicméně archeologické nálezy v jeskynním komplexu Areni-1 před pár lety potvrdily, že nejstarší vinařství světa vzniklo právě zde – na území Arménie.

Mimochodem, při návštěvě Jerevanu doporučujeme prohlídku místní fabriky na výrobu brandy spolu s ochutnávkou. Ve městě jsou dvě hlavní fabriky – novější Yerevan Brandy Factory, kde se dnes vyrábí známá brandy Ararat, a Noy Factory, kde se tato brandy vyráběla po dlouhá desetiletí.

Doporučeno
Zdařbůh na poslední šichtě! Před 131 lety došlo v Příbrami k důlní katastrofě světového rozsahu Zdařbůh na poslední šichtě! Před 131 lety došlo v Příbrami k důlní katastrofě světového rozsahu 31. května 2023 7:00

Brandy Ararat si zamiloval například i britský premiér Winston Churchill, který ji poprvé ochutnal na konferenci v Jaltě v roce 1945, krátce před koncem druhé světové války. I když Ararat nebyl na západě dostupný, Stalin Churchillovi ročně posílal 400 lahví tohoto prémiového alkoholu.

My jsme si na základě doporučení místních vybrali k prohlídce Noy Factory, jež se pyšní bohatší historií. Ohledně rezervace stačí zavolat, za necelých 300 Kč tě provedou po fabrice a ochutnáš sběratelské víno i 5- až 10letou brandy.

brandy
Zdroj: Adam Novosad/Refresher

Na Kavkaze musí kamiony zdolat výšku 2 379 metrů

Nejvyšší vrch Kavkazu Elbrus, který leží nedaleko gruzínských hranic, má 5 642 metrů. Jen samotná Gruzie má hned čtyři vrchy vyšší než Mont Blanc, což svědčí o tom, že pokud tě fascinují hory, na severu Gruzie jsi na správné adrese.

Kavkaz nás přitahoval hned od začátku, a tak jsme se rozhodli navštívit horské městečko Gudauri, které před pár lety znal jen málokterý Čech, ale dnes tam pravidelně jezdí zájezdy českých lyžařů díky místnímu lyžařskému středisku. Levné skipasy a sjezdovky, začínající ve výšce 3 000 metrů, jsou velkým lákadlem.

Doporučeno
Cítila jsem úzkosti i osamělost, bylo to jako ztratit jeden smysl. Zkusila jsem si týden bez mobilu Cítila jsem úzkosti i osamělost, bylo to jako ztratit jeden smysl. Zkusila jsem si týden bez mobilu 29. května 2023 6:00

My jsme sice nelyžovali, ale zajímala nás Georgian Military Road. Tato horská cesta má 212 kilometrů a vede z Tbilisi přes horské přechody ve výšce 2 300 metrů až do ruského města Vladikavkaz. V nejvyšším bodě průsmyku Jvari Pass dosahuje 2 379 metrů.

Tato cesta je momentálně jedinou cestou mezi Ruskem a Gruzií (mimo okupovaných území), a tak jí denně projedou tisíce všemožných kamionů. Najdeš na ní i významný památník rusko-gruzínského přátelství z roku 1983 s krásnými mozaikami, který však dnes žádné přátelství nereprezentuje, protože Rusové v roce 2008 rozpoutali s Gruzií válku a dodnes okupují dva místní regiony.

gruzínsko
Zdroj: Adam Novosad/Refresher

Místo, kde tě pustí do Stalinova rodného domu

Malému městečku Gori na cestě mezi Tbilisi a Kutaisi dominuje Stalinovo muzeum. Sovětský diktátor se narodil v Gruzii právě ve městě Gori, a tak tam Sovětové vybudovali velké muzeum. Před budovou muzea dokonce najdeš originální dům, ve kterém se Stalin narodil, zatímco na druhé straně areálu stojí Stalinův osobní železniční vagón.

Doporučeno
Děsivá fakta, která ti nedají spát: Za život projdeš kolem 36 vrahů a pavouci jsou čím dál větší Děsivá fakta, která ti nedají spát: Za život projdeš kolem 36 vrahů a pavouci jsou čím dál větší 9. září 2023 13:00

Vstupné do muzea tě vyjde na cca 130 Kč, přičemž prohlídka s průvodcem je v ceně. Stalinovu muzeu mnoho lidí vyčítá, že sovětského diktátora vykresluje pouze v pozitivním světle a obsahuje příliš málo informací o tom, kolik lidí dal zavraždit či nechal vyhladovět k smrti.

Ani naše průvodkyně o Stalinově temné stránce nechtěla moc mluvit, když se jí někdo ze skupiny začal vyptávat na vraždy diktátorových nejbližších spolupracovníků. „Zemřelo jeho vinou opravdu mnoho lidí,“ konstatovala se slovy, že přesné detaily z historie dnes neznáme.

Samotné muzeum je přesto fascinující. Najdeš v něm originální Stalinovu pracovnu, jeho první cestovní kufr, autentickou červenou hvězdu, kterou vždy nosil na uniformě, ale také jeho posmrtnou masku.

Při odchodu z muzea nás zaskočil místní důchodce, který u něj prodával suvenýry. Když jsme si od něho kupovali magnetku, najednou z kapsy vytáhl pamětní mince se Stalinovou či Leninovou podobiznou. To se dalo čekat, ale když nám do rukou cpal mince s hákovým křížem a Hitlerovou tváří, raději jsme si vzali magnetku a šli po svém.

stalin
Zdroj: Adam Novosad/Refresher

Když v potravinách potkáš ruského vojáka s holubicí míru

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 137670 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemčení?

  • Jak jsme v potravinách potkali vojáka ruské armády s holubicí míru na ruce.
  • Kolik stojí jízda na nejdelší lanovce světa a v jaké výšce se povezeš.
  • Že Jerevan vznikl o 30 let dříve než Řím.
  • Kde ti v Gruzii dají parádní hlavní jídlo s chlebem a pivem za ani ne 100 Kč.
  • Kde v Tbilisi můžeš vyzkoušet legendární sirné koupele za levný peníz.
  • Jaké vraky aut v Arménii a Gruzii člověk běžně potkává na cestě.
  • Že zakladatel amerického Las Vegas byl známý arménský podnikatel.
Domů
Sdílet
Diskuse
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.