Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
29. června 2023 v 8:00
Čas čtení 7:31
Tereza Patočková

Chystáš se na festivalech brát drogy? Popisujeme, jak minimalizovat rizika a dělat informovaná rozhodnutí

Chystáš se na festivalech brát drogy? Popisujeme, jak minimalizovat rizika a dělat informovaná rozhodnutí
Zdroj: Facebook/Grape Festival
ZAJÍMAVOSTI DROGY
Uložit Uložené

Drogy pro spoustu lidí k létu a festivalům patří. Harm reduction osvěta se snaží o minimalizaci rizik tím, že bude uživatele informovat o způsobech braní drog, které jsou méně riskantní než jiné. Tohle jsou některé z nich.

Začalo období hudebních festivalů, a aniž bychom si chtěli dělat iluze, je více než jasné, že kromě hudby, přátel a protancovaných nocí k nim pro spoustu lidí neodmyslitelně patří také drogy.


To je zkrátka fakt, který nelze přehlížet a který žádný zákaz ani ochranky šacující batohy u vstupů nezmění. Z tohoto důvodu je velmi důležité zaměřit se na osvětu, která namísto cesty nekompromisního vymýcení užívání volí cestu informovanosti a přístupu bez odsudků, jimiž snižuje riziko. Jde o takzvanou harm reduction osvětu, která se po svém zavedení na konci osmdesátých let prokázala jako velmi účinný nástroj při boji s předávkováním a zbytečnými úmrtími. V dalších desetiletích ji proto následně přebraly jak neziskové organizace, tak třeba i vládní projekty.


Prvním oficiálním harm reduction projektem, který vzešel z klubové scény a prostředí noční zábavy v Evropě, byl Crew 2000 v Edinburghu v roce 1989 a v průběhu 90. let potom vznikaly další.

Neúplné a nedostatečné informace vystavují uživatele drog mnohým zdravotním rizikům. Dalo by se jim předejít zodpovědným přístupem a plnou informovaností. Našimi články drogy nepropagujeme a snažíme se upozorňovat na rizika jejich užívání. Pracujeme ale také na tom, abychom poskytovali informace pro případ, že se člověk rozhodne drogy užít. Měl by tak činit v takovém prostředí a formě, které budou minimalizovat rizika a škody na zdraví (harm reduction).


Principy harm reduction

Lidé si často harm reduction pletou s aktivitami, které mladé lidi nabádají k užívání drog. Tak to ale není. Harm reduction aktivity se soustřeďují na lidi, kteří jsou rozhodnutí dát si drogy a také si je dají, nehledě na jakékoliv odrazování. Úkolem harm reduction je potom tyto lidi informovat o tom, jak své rozhodnutí provést tak, aby se co nejvíce předešlo neštěstí v podobě smrti z předávkování či trvalým zdravotním následkům. Harm reduction ale řeší také například promiskuitu a bezpečný sex. 

Doporučeno
Co se stane, když se sex míchá s drogami? Chemsex vede ke ztrátě vnitřních hranic, přináší to řadu rizik Co se stane, když se sex míchá s drogami? Chemsex vede ke ztrátě vnitřních hranic, přináší to řadu rizik 18. května 2025 v 11:00


Při užívání zakázaných nelegálních drog neexistuje bezpečná dávka, nikdy si nemůžeš být jistý*á obsahem nebo intenzitou látky a riziko otravy z předávkování je tak vždy přítomné. Harm reduction osvěta však razí ideu, že některé způsoby užívání drog jsou jednoznačně bezpečnější než jiné a je potřeba o nich informovat lidi, kteří si drogy dát chtějí i přesto, že o jejich nebezpečí ví. 

Festivalové léto plné drog

Pokud plánuješ tohle léto užívat drogy, měl*a bys vědět, co děláš, a tohle rozhodnutí udělat maximálně poučený*á a informovaný*á. Vždy zvaž, zda si hudbu, festivaly a ravy nemůžeš užít stejně tak dobře střízlivý*á. To je totiž jediná možnost, která je skutečně bez rizika. Na následujících řádcích ti přinášíme důležité informace, zásady a odkazy, které ti pomůžou udělat informované rozhodnutí. 


První pomoc při předávkování

Pokud máš pocit, že ses předávkoval*a ty sám*sama, ihned o tom někomu řekni. Nejlépe organizátorům festivalu, medikům, ale třeba i ochrance. Neboj se jich, jsou vyškolení na to, aby se s takovými situacemi uměli vypořádat, a na takových akcích to navíc i očekávají. Řekni jim přesně, co sis dal*a! Pokud uvidíš někoho, kdo by mohl být předávkovaný, přivolej mu pomoc z řad stejných lidí. Jak poznám, že je potřeba zavolat lékaře? Pokud člověka nelze probudit a udržet ho vzhůru a komunikovat s ním a pokud nereaguje, vždy volej záchranku. Snaž se od přátel zjistit, co si dal, a sdělit to záchranářům, je to pro ně důležitá informace. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Say KNOW to Drugs! (@czechedsubstance)


Set and setting

Set and setting jsou v rámci harm reduction osvěty důležité pojmy. Označují psychické rozpoložení člověka, který se drogu chystá vzít (set), a jeho okolí (setting), ve kterém to chystá udělat. Pro větší bezpečí a předcházení negativním dopadům je důležité mít mezi oběma pojmy balanc. To znamená, že by si člověk neměl nic brát, pokud se necítí dobře, bojí se, chce drogou vyřešit pocity úzkosti či černé myšlenky. Jeho „set“ ale může být negativně ovlivněn také předchozí konzumací alkoholu či jiných drog. 

Doporučeno
Místo, ve kterém žili a umírali slavní. Odkrýváme skandály z proslulého newyorského hotelu Místo, ve kterém žili a umírali slavní. Odkrýváme skandály z proslulého newyorského hotelu 1. dubna 2025 v 16:00


Setting potom označuje místo, kde se člověk při konzumaci drog nachází. To by mělo být co možná nejbezpečnější. Člověk, který se chystá drogu vzít, by se na něm měl cítit bezpečně, uvolněně a měl by mít kolem sebe lidi, které zná a se kterými o tom, co se chystá udělat, komunikuje. Pokud jsi na neznámém a nepříjemném místě s lidmi, kterým nevěříš, je zde pravděpodobnost, že se z drog budeš cítit nepříjemně a můžeš si přivodit třeba i psychózu. 

Řekni někomu o svém rozhodnutí 

Pokud se rozhodneš drogy vzít, je důležité, aby alespoň někdo věděl, co si bereš a kolik si toho dáváš. V případě, že by se něco přihodilo, je to pro záchranáře důležitá informace, která může zachránit život.


Dávkuj drogy s rozmyslem

„Hulení, koks, emko, dřív jsem žral koule jako mentos, jednou jsem jich dal patnáct za večer,“ zpívá Smack ve své Motivační písni. Patnáct koulí (extází) je ale určitě taxík do krematoria. Aby se minimalizovalo riziko z předávkování, je potřeba, aby člověk, který se rozhodl drogy užít, dávkoval cokoliv, co si bere, po troškách – zvláště pokud si je nikdy předtím nedával. Pokud ses rozhodl*a pro zmiňovanou extázi, určitě si ji nikdy nedávej celou najednou.

Doporučeno
Vyzkoušeli jsme legální bonbony s halucinogenem z muchomůrky. Odborník před nimi varuje Vyzkoušeli jsme legální bonbony s halucinogenem z muchomůrky. Odborník před nimi varuje 31. března 2025 v 7:00


Dávkuj drogu minimálně po čtvrtkách, ale lépe po ještě menších kouscích. S další dávkou vždy vyčkej. Toto je opravdu důležité a lidi kvůli nedodržení tohoto principu skutečně i umírají. 

Důležité odkazy a aplikace
Aplikace Záchranka 
Aplikace TripApp –⁠ Aplikace, která obsahuje informace o tom, jak můžeš snížit rizika a možné škody spojené s užíváním psychoaktivních látek. 
Aplikace TripSit (jen Google Play) – Obsahuje relevantní a lehce čitelné informace o většině rekreačních drog včetně doporučeného dávkování a interakci s dalšími drogami.
Chemsex – Stránka podrobněji se věnující osvětě a harm reduction. 
E-shop s testy čistoty drog 
Organizace Podané ruce – Věnuje se osvětě a pomoci drogově závislým.


Vždy počkej několik hodin, nebo minimálně na to, až začne první dávka působit – nikdy se „nedokrmuj“, třeba z důvodu, že „nic necítíš“. Nikdy nevíš, jak dlouhý má droga nájezd a jak intenzivní bude. Je důležité poznamenat, že extáze je z klasických tanečních drog jedna z nejnebezpečnějších, a to právě kvůli tomu, že předem nikdo neví, jaká bude. Možná že je slabá a jedna celá bude účinkovat mnohem méně než čtvrtka nějaké jiné. Ale může to být i naopak, to dopředu nevíš a neví to ani nikdo, kdo ti ji prodává. Každé tělo navíc reaguje jinak. 

Doporučeno
„Drink spiking jsem sama zažila v 17 letech. Jako první v Česku tento problém mapujeme,“ říká ředitelka Beat Sexism „Drink spiking jsem sama zažila v 17 letech. Jako první v Česku tento problém mapujeme,“ říká ředitelka Beat Sexism 4. února 2025 v 7:00


Čistota extáze se dá také i složitě testovat, protože hmota, ze které je vyrobena, nemusí být dobře promíchaná, a tak kousek, který se rozhodneš otestovat, může ukazovat jiné hodnoty než kousek, který se rozhodneš požít, byť jde o stejnou tabletku. Pokud se rozhodneš pro drogy, zvaž před užitím extáze ještě jiné alternativy, jejichž dávkování můžeš mít více pod kontrolou.


Drogy nemíchej

Obecně platí pravidlo, že bys neměl*a žádné substance míchat s dalšími nebo s alkoholem. Riziko předávkování se tím totiž několikanásobně zvyšuje. Pokud se to však rozhodneš i přesto udělat, informuj se o tom, jak spolu které látky reagují a jaké kombinace jsou nejvíce nebezpečné a život ohrožující. Tabulku kombinací drog a míru jejich nebezpečnosti vypracovala například organizace věnující se harm reduction Tripsit. Pokud se rozhodneš drogy míchat s alkoholem, přesvědč se, že je prokládáš také vodou a něčím sladkým a bez alkoholu, jako je třeba Coca-Cola. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Say KNOW to Drugs! (@czechedsubstance)


GHB je no go!

GHB, géčko nebo tekutá extáze je droga, která není nová, ale v posledních letech se začala znovu poměrně rychle šířit, především ve velkých metropolích noční zábavy, jako je Berlín či Londýn. Případy předávkování máme ale i v Praze, není to tedy tak, že tu géčko není. I přesto, že se mu říká tekutá extáze, nemá se skutečnou extází nic společného. 

Doporučeno
„Celý den jsem se točila a zvracela“. Mladí lidé popsali své zkušenosti s kratomem „Celý den jsem se točila a zvracela“. Mladí lidé popsali své zkušenosti s kratomem 24. listopadu 2024 v 7:00


Jde o kyselinu gama-hydroxymáselnou a jedná se o jednu z nejnebezpečnějších drog vůbec. Není to náhoda, že se kluby po celém světě shodují na tom, že ji na parketu nechtějí, a její zákaz a vnášení do klubů přísně kontrolují. V kapalné formě vypadá GHB jako voda. Nemá žádný zápach a je bez chuti nebo má mírně slanou chuť či chuť rozpouštědla, kterou lze snadno zamaskovat. Obvykle se prodává jako kapalina v malých lahvičkách a je k dispozici také jako bílý prášek nebo kapsle. Její dávkování je velmi problematické, zvlášť v „terénu“, jako jsou festivaly či kluby. Stačí, aby jí člověk pozřel jen o pár kapek více a může zemřít. Pokud by ses měl*a v životě vyvarovat jen jedné droze, mělo by to být právě GHB. 


Pokud si drogy spleteš

Může se stát, že si drogy spleteš. Spousta z nich vypadá podobně i přesto, že mají úplně rozdílné účinky. Místo stimulantu, jako je například kokain nebo speed, si omylem vezmeš utlumující anestetikum, jako je ketamin. Pokud se tak stane a ty zjistíš, že „něco nehraje“, hned o tom někomu řekni a požádej ho pomoc. Snaž se společně s ním dostat pryč z davu, ve kterém bys mohl*a omdlít. Neodcházej si někam sednout či lehnout sám*sama. Je potřeba, aby tě měl na očích někdo, kdo ví, co se stalo, a byl případně schopen ti zajistit další pomoc, i třeba lékařskou. 


Otestuj si svoje drogy

Pokud si chceš dávat drogy, je bezpečnější sehnat si vlastní než si je brát či kupovat od cizích lidí na festivalu. Pokud si je seženeš sám*sama, můžeš si navíc otestovat, co obsahují. Nejrůznější testy na čistotu a obsah látek jsou v prodeji. Když si drogy otestuješ, částečně eliminuješ riziko tím, že si vezmeš něco, o čem nevíš, co skutečně obsahuje. 


Před párty se najez

Možná to zní banálně, ale na párty se s prázdným žaludkem nechodí a už vůbec se s ním neberou žádné drogy. Najíst se předtím, než se rozhodneš vzít si drogy, je důležité. Pravděpodobně pak už dlouho jíst nebudeš a tělo někde musí brát energii, kterou bude vynakládat na to, aby se s drogou popasovalo, a navíc ještě protancovalo celou noc. Mít v sobě živiny je důležité a jedna vynechaná večeře může dělat rozdíl mezi nebezpečným omdlením či „pass outem“ a nocí bez větších následků. Jídlo, které si před párty dáš, by mělo být bohaté na živiny. Kebab či mekáč je tak spíš poslední možnost. 

Osobní festivalové tipy na závěr

Teď, když jsme si prošli všechny informace, přikládáme seznam věcí, které nejsou tak zásadní, ale pomůžou ti na festivalu zlepšit obecně život.


Triptofan – L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která se krevním oběhem dostává do mozku a za přítomnosti vitamínu B6 se přemění na serotonin. Po prokalených nocích se serotonin často „vyždímá“ a doplněk stravy triptofan může s úzkostmi, které z „dojezdu“ pramení, pomoci. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Happy Tuesdays (@happy.tuesdays)


Žvýkačky – Pokud ses rozhodl*a dát si na festivalu drogy, může se ti stát, že spolu s jejich účinky budeš prožívat také jeden nepříjemný vedlejší efekt – zatínání žvýkacích svalů. Lidé si to často uvědomí až ráno, kdy mají rozkousanou pusu a bolavé čelisti. Žvýkačka ti pomůže kousání do rtů a tváří minimalizovat. 

Doporučeno
Terka Pergnerka nám řekla svůj příběh. „Ve 13 letech mě máma prodala. Ve vězení seženeš drogy snáz než venku,“ vypráví Terka Pergnerka nám řekla svůj příběh. „Ve 13 letech mě máma prodala. Ve vězení seženeš drogy snáz než venku,“ vypráví 17. července 2024 v 13:00


Mana/banány – Tekutá strava Mana je ráno nebo ještě předtím, než půjdeš spát, ideálním pomocníkem. Nemusíš se namáhavě nutit do festivalového jídla, které je na žaludek často těžké, a přesto dostaneš všechny živiny, které potřebuješ, jen tím, že drink vypiješ. Banán je na festivalové ráno podobná záchrana.  

Vlhčené ubrousky / antibakteriální gel / kondomy / lubrikační gel – Tady asi není moc co dodávat, asi jen to, že mít konsent je na akcích, kde lidé berou drogy, zásadní a že lidé, kteří jsou opití či pod vlivem drog tak, že sotva stojí či mluví, konsent dát nemůžou. 


Rozprašovač vody a vějíř – Tyhle dvě věci tě zachrání před horkem ze slunce i návalem vedra z drog. 

Domů
Sdílet
Diskuse