Orgasmus není nutnost a sexualitu lze naplnit i jiným způsobem, tvrdí odbornictvo. Skutečně?
Společnost Růžový slon si nechala výzkumnou agenturou Ipsos vypracovat průzkum týkající se orgasmu u žen. Z něj vyplývá, že sedm procent žen ho nedosahuje a až 40 procent respondentek jej při sexu mívá jen stěží.
Příčinou může být zdravotní znevýhodnění, nedostatečné uvolnění či nevhodný výběr partnera*partnerky. Vědci a vědkyně se však shodují na tom, že orgasmus není cílem sexu a uspokojení může přijít i jiným způsobem.
Mezi lidmi stále panují mýty, podle kterých je dosažení orgasmu znakem úspěšného sexu. Ten si ale můžeš užívat i bez toho, abys vyvrcholil*a, což by měly mít na paměti především ženy, které orgasmu obecně dosahují obtížněji než muži.
To ostatně potvrzuje již zmíněný průzkum, do kterého se zapojilo na 1 026 žen ve věku od 18 do 65 let. Ten potvrdil, že dosáhnout orgasmu (ať už během sexu, nebo masturbace) není pro ženy samozřejmostí. Problémy s vyvrcholením pak ženy nejčastěji řeší pomocí erotických pomůcek (polovina z dotázaných) nebo sexuální terapií (třetina).
Když sex není radost
Mezi nejčastější důvody, proč mají ženy problémy s prožíváním vzrušení, pak patří zejména zdravotní znevýhodnění (poškození míchy a jiné), snížená sebeúcta a sebedůvěra, nedostatečné uvolnění nebo i nevhodný partner*partnerka.
Podle odbornictva je však možné naplnit vlastní sexualitu i jinak než jen vyvrcholením. „Klitoris není hlavním orgánem k dosažení sexuálního uspokojení. Tím hlavním orgánem je naše hlava. Zásadním aspektem je vzrušení a touha a té dosahují ženy i bez dosažení orgasmu. Naplnění sexuálního prožitku pomocí touhy, vzrušení či imaginace může být stimulováno různými smysly a je možné k němu využít pestrou škálu erotických pomůcek,“ popsala Iva Hradilová, specialistka na oblast sexuality v Centru Paraple.