Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. srpna 2023 7:10
Čas čtení 1:24
Kateřina Viková

Tady tě přejde chuť k jídlu. Restaurace podává burger Anne Frank s hranolkami Adolf

Tady tě přejde chuť k jídlu. Restaurace podává burger Anne Frank s hranolkami Adolf
Zdroj: Twitter /P @pagina12 / Honky Donky
KULTURA GASTRONOMIE HOLOKAUST
Uložit Uložené

Restaurace v Argentině způsobila pobouření. Ve svém menu nabízela hranolky Adolf s burgerem Anna Frank vedle dalších jídel pojmenovaných podle historických osobností, které se do historie nezapsaly zrovna pozitivně.

Restaurace rychlého občerstvení Honky Donky ve městě Rafaela v Argentině zvolila dost nevhodnou marketingovou strategii. Svým zákazníkům nabízela hranolky se sýrem a slaninou s názvem Adolf jako ideální kombinaci k burgeru „Anna Frank“. Vedlo toho byla součástí nabídky i jídla pojmenovaná podle mongolského vůdce Čingischána, čínského komunistického vládce Maa Ce-tunga či podle Hitlera nebo italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Píše server Vice

Doporučeno
„Zničilo mi to život,“ říká účastník reality show Love Is Blind. Málem skončil na ulici „Zničilo mi to život,“ říká účastník reality show Love Is Blind. Málem skončil na ulici 8. srpna 2023 16:16

Veřejné pobouření rozdmýchala židovská komunita města Rafaela, která 1. srpna na své facebookové stránce vyjádřila „nejsrdečnější nesouhlas a rozhořčení“ nad meníčkem restaurace a požádala ji, aby ze svého menu odstranila položky odkazující na holokaust.

Restaurace zprvu otálela, nyní jídla přejmenuje po obráncích míru a lidských práv

Ariel Rosenthal, představitel tamní židovské komunity, místním médiím sdělil, že o problematické kampani restaurace ví už od března a se zástupci bistra hovořil a slíbili mu, že produkty přejmenují. To se ale nestalo. 

„Nerozumíme, proč to oddalují,“ uvedl Rosenthal. „Přijde nám to nešťastné a doufáme, že přijde reakce.“ Brzy poté se restaurace omluvila na svém Instagramu a oznámila, že „sporné“ položky přejmenuje. Nově se budou jmenovat po „obráncích míru a lidských práv“, jako je Ghándí, Martin Luther King, dalajlama, Barack Obama, Nelson Mandela a podobně. 

Doporučeno
Dnes je Mezinárodní den ženského orgasmu. Přinášíme tipy, jak ho nejlépe oslavit Dnes je Mezinárodní den ženského orgasmu. Přinášíme tipy, jak ho nejlépe oslavit 8. srpna 2023 13:44

Jižní Amerika má problém s glorifikací nacismu

Do Argentiny po porážce nacistického Německa uprchlo mnoho bývalých příslušníků Třetí říše. Tvrdí se, že členové argentinské vlády aktivně zprostředkovávali únikové cesty pro některé bývalé nacistické úředníky, kteří buď zůstali v Argentině, nebo se rozjeli do jiných zemí v Jižní Americe. Mezi nechvalně známé nacisty, kteří odcestovali do Argentiny, patří například Josef Mengele, Eduard Roschmann a Adolf Eichmann.

Nacistická ideologie v některých oblastech Jižní Ameriky po mnoho let bublala pod povrchem a v posledních letech si získala popularitu mezi krajně pravicovým hnutím v regionu.

V listopadu 2022 si střelba ve škole v Brazílii, kterou spáchal student ověnčený nacistickými symboly, vyžádala čtyři úmrtí a tucet zraněných. O necelé tři měsíce později zaútočil další brazilský teenager na školu podomácku vyrobenými bombami a dynamitem. Na sobě měl hákový kříž.

Domů
Sdílet
Diskuse