Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Čteš poslední stranu článku:
Dovolená v Česku a ve světě: Kde si dopřeješ 58 dní placeného volna a kde ani den?

Zatímco u nás mají na zákonné volno nárok téměř všichni bez ohledu na věk a délku praxe, v některých zemích tomu je jinak. Počet dnů dovolené zpravidla závisí na věku pracovníka či pracovnice nebo na tom, jak dlouho už chodí do práce.

Dovolená u sousedů: V Rakousku mají i 30 dní

Déle než 20 dní dovolené má například Polsko, kde se její délka odvíjí od délky praxe. Zaměstnanci a zaměstnankyně s praxí kratší než deset let mají klasické čtyři týdny dovolené, ostatní „zkušenější“ pak o šest dní více.

Zkušenosti hrají roli také v Rakousku. Pracující lidé zde mají běžně nárok na 25 dní dovolené. Pokud je ale jejich praxe delší než 25 let, mají nárok na dalších pět dní – tedy 30 dní. Na Slovensku pak záleží na věku pracovníka či pracovnice. Do 33 let mají čtyři týdny dovolené a po překročení této hranice pak o týden navíc. 

 
Zatímco ve většině zemí Evropy je čerpání dovolené téměř automatické, v Německu je umožněno až po 6 měsících od nástupu do zaměstnání. Pracovníci a pracovnice většinou mají až 30 dnů volna. Číslo se může ještě zvýšit v případě zdravotně postižených osob.

Skoro 12 týdnů placené dovolené

Které státy jsou ale skutečně nejštědřejší? Z analýzy Resume.io vyplývá, že až 30 dní placené dovolené je standardem ve 22 zemích, z nichž deset se nachází v Africe. Mimo africké země na ni dosáhnou například zaměstnanci a zaměstnankyně z Monaka, Andorry, Panamy, Bhútánu nebo Ománu.

Doporučeno
Potřebuješ brigádu? Kaufland nabízí studentské pozice v marketingu a dalších oborech, směny si můžeš plánovat Potřebuješ brigádu? Kaufland nabízí studentské pozice v marketingu a dalších oborech, směny si můžeš plánovat 3. ledna 2025 v 14:30

V některých případech jsou také zvýhodněni pracující s dětmi, lidé se zdravotním postižením nebo mladší 18 let, či naopak pracovníci před důchodem. Pokud tyto podmínky připočteme, nejdelší dovolenou v Evropě si mohou dopřát zaměstnanci a zaměstnankyně v jednom z Pobaltských států – v Litvě.

Pokud jsou pracující v Litvě mladší 18 let, mají dítě mladší 14 let, zdravotně postižené dítě mladší 18 let anebo jsou sami zdravotně postiženi, mají nárok až na 35 dní dovolené. A těm, jejichž práce zahrnuje nervový, emoční nebo intelektuální stres, připadá dokonce až 58 kalendářních dnů. To je 11,6 týdnu v roce.

V mnoha zemích je také zvykem poskytovat vyšší dotaci na dovolenou těm, kteří pracují u svého zaměstnavatele více než deset let. V Řecku si tak mohou polepšit ze dvaceti dní placené dovolené na pětadvacet, v Argentině si ze dvanácti dní polepší na dvojnásobek.

Kde povinná dovolená skoro neexistuje?

Zatímco některé firmy s čerpáním dovolené nešetří a snaží se tím přilákat kvalifikované lidi, jiné je naopak nechají pracovat až na dřeň. Na zotavování zaměstnanců a zaměstnankyň příliš nemyslí například ve Spojených státech. Je to jediná vyspělá země, kde je zákonem stanovený počet dnů dovolené rovný nule, to samé mají pouze tichomořské ostrovní země Nauru, Mikronésie a Kiribati. 

Placená dovolená v USA je na uvážení zaměstnavatele. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) však předpokládá, že žádnou placenou dovolenou zde nedostane až 15 % lidí. Na placené volno však mohou dosáhnout alespoň přes státní svátky. Většinou se nepracuje na Nový rok, Memorial Day (poslední pondělí v květnu), Den nezávislosti, Svátek práce (první pondělí v září), Den díkůvzdání (čtvrtý čtvrtek v listopadu) a Štědrý den. 

Doporučeno
Ve Škodovce nabírají nové lidi do IT. Stávající zaměstnanci popisují, jak vypadá jejich práce Ve Škodovce nabírají nové lidi do IT. Stávající zaměstnanci popisují, jak vypadá jejich práce 28. listopadu 2024 v 10:30

Termín „dovolená“ prakticky neexistuje ani v Japonsku. Ačkoliv ze zákona zde mají nárok na 10 dní, až 16 % pracovníků a pracovnic si žádné volno nečerpá. Přepracovanost a workoholismus jsou zde samozřejmostí. V souvislosti s prací tak v Japonsku dochází k více než 2000 sebevražd ročně souvisejících s prací. 

Čti na předchozí straně
Dočetl jsi celý článek
Strana 2 z 2
Domů
Sdílet
Diskuse