Mission: Impossible
Praha se po pádu železné opony stala velmi oblíbenými místem filmových štábů. Vůbec první film s velkou hvězdou, kde navíc Praha skutečně vystupovala jako Praha, byl Mission: Impossible s Tomem Cruisem. Natáčelo se před Národním muzeem na Staroměstském náměstí i v okolí Karlova mostu.
Zajímavé je, že pro scénu, kde Cruise skočí do řeky, bylo nutné nasvítit dva kilometry břehu. V takovém rozsahu Vltava doposud ještě nic podobného nezažila. Následný úspěch Mission: Impossible se pravděpodobně velmi zásadně podílel na tom, že se Praha dostala do hledáčku dalších filmařů.
U prvního dílu ale natáčení v hlavním městě neskončilo. Tom Cruise se sem vrátil natáčet i Mission: Impossible – Ghost Protocol. Praha v něm už ale nevystupuje „sama za sebe“, ale její lokace nahrazují Vídeň a Budapešť. Všimnout si můžeš například klubu Meet Factory nebo hlavního nádraží. A moskevské vězení, kde Ethan Hunt přebýval, je bývalé nápravné zařízení v Mladé Boleslavi.
Extraction II
U Mladé Boleslavi ještě na chvíli zůstaneme. Posloužila totiž jako lokace pro ikonickou scénu akčního snímku Extraction II v hlavní roli s Chrisem Hemsworthem. Celkem 21minutová sekvence s neviditelným střihem začíná bitkou v gruzínském vězení a přes únos vlaku pokračuje až k havárii vrtulníku. Ona věznice se opět nacházela v Mladé Boleslavi.
Extraction II, který najdeš na Netflixu, se kromě Boleslavi natáčel také v pražském Karlíně, kde budova Nile posloužila jako dubajská nemocnice a chata, kde si Hemsworth coby Tyler Rake užívá důchod, ve skutečnosti není v rakouském Gmundenu, ale u rybníku Pod Valdekem v Brdech.
Kromě exteriérových lokací sáhl režisér Sam Hargrave po barrandovských studiích a využil i šikovnosti českých filmových řemeslníků a řemeslnic. Místňáci pracovali na kaskadérských kouscích, maskách a podíleli se i na tvorbě speciálních efektů.