Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
O svou zkušenost s Andrewem Tatem se s námi podělili jeho fanoušci. Dozvěděli jsme se, co mladé muže na Andrewu Tateovi inspiruje, případně inspirovalo, jak vnímají jeho kauzy a jestli od svého mentora dostávají to, co očekávali.
„Andrew Tate mě inspiroval. Díky němu jsem lepším člověkem. Týdny jsem se dostával z jeho vlivu a měl jsem co dělat, abych si nepřipadal strašně.“ Když jsme před třemi týdny zveřejnili komplexní profil kontroverzního influencera, zajímalo nás, jak ho vnímají lidé na internetu, ještě přesněji ti, kteří pravidelně sledují jeho videa, případně si i platí některý z jeho produktů.
S devatenáctiletým Ivem a sedmnáctiletým Matthaiem jsme se spojili přes online schůzku, pětadvacetiletý Woody (který tento pseudonym upřednostnil před skutečným jménem) ze zdravotních a časových důvodů zodpověděl naše dotazy písemně. Všichni tři souhlasili se zveřejněním odpovědí a jejich přepis a jazykovou úpravu autorizovali.
Ivo, 19 let, student maturitního ročníku
Jako prvního jsme vyzpovídali devatenáctiletého Iva, který studuje střední školu, zajímá se o zemědělství a angažuje se v místním rozvoji Jihomoravského kraje. Když jsme zapnuli webkameru, Iva jeho počítač zabíral z podhledu podobně jako samotného Tatea v jeho videích. Na svého oblíbeného influencera narazil přibližně před rokem.
Bojuješ proti bohatým lidem, společnostem a nemáš šanci vyhrát. A my se jim jako komunita dokážeme postavit a osobně vidím v takové jednotě sílu.
„Na začátku jsem si říkal, co je to za pako s extrémními názory. Čím víc na mě ale vyskakoval, tím víc jsem si začal všímat Tristana (Andrewův bratr, pozn. red.), který mi byl sympatičtější. Začal jsem poslouchat jejich podcasty a sledovat vysílání a líbilo se mi, že poslouchám přirozený rozhovor dvou lidí, bez předepsaného scénáře. A přestože jsou v mnoha tématech extrémní, věci, které říkají, mají hlavu a patu,“ popsal Refresheru Ivo.
Obsah rozhovorů jej zaujal natolik, že se ze zvědavosti přidal mezi předplatitele produktu The Real World (pokračování Hustlers University, kde se lidé učí, jak se vydělávají peníze). Předplatné momentálně stojí 49 dolarů bez daně měsíčně, další zdražení se plánuje. Během našeho rozhovoru se Ivo směje a nadšeně vysvětluje, co je podle Andrewa Tatea Matrix. Jedním dechem ale dodává, že jde jenom o přirovnání, i když se mu zdá velmi trefné.
„Na volném trhu s akciemi má každý možnost nakupovat a je mezi nimi velký rozdíl. Kdo má obrovský kapitál, může nakoupit akcie za miliony a má výhodu oproti člověku, který si může dovolit investovat jenom pár tisíc,“ přibližuje Ivo The Real World.
„Když ale začnou nakupovat stovky a tisíce lidí naráz akcie jedné společnosti, klidně jenom po malých částkách, systémy vyhodnotí, že jejich hodnota bude stoupat, a doporučí je dalším lidem, kteří začnou nakupovat, postupně se na ně nabalí větší a větší investoři. A pak se těch tisíc lidí zase domluví, že akcie prodají a v ten moment na nich vydělají,“ popisuje.
Poznámka redakce: Pump and dump je forma podvodu s cennými papíry, která zahrnuje umělé navyšování ceny vlastněných akcií. V tomto případě Tate promuje akcie v online chatu. Zvýšená poptávka, kterou generují jeho sledující, cena a objem obchodování akcií mohou přilákat nevědomé investory „z venku“ k nákupu akcií cílové společnosti. Když skupina za tímto schématem poté prodá své akcie, cena prudce klesne a ostatním investujícím zůstanou akcie, které mají nižší hodnotu, než za kterou nakoupili.
Oponuju Ivovi s tím, že se lidé v historii za účelem vyhnat určité aktivum nahoru spojili už několikrát. Zároveň se ptám, jestli si Andrew takto netvoří vlastní Matrix a není jedno, jestli lidem „na konci řetězce“ hodí pár drobných trh, stát nebo šestatřicetiletý influencer.
„Tohle už se v historii stalo, ale síla téhle komunity je v tom, že se snad poprvé v historii spojilo tolik lidí, aby takto napadli systém. Pokud jdeš na kapitálový trh jako jedinec, jsi proti všem. Bojuješ proti bohatým lidem, společnostem a nemáš šanci vyhrát. A my se jim jako komunita dokážeme postavit a osobně vidím v takové jednotě sílu,“ odpovídá Ivo. „Na internetu kolují fotky, kde lidé říkají, že s Tatem vydělali třeba 60 tisíc dolarů, a to jsou extrémy. Je to možné, ale vyžaduje to hodně času a práce. Ale dá se tím vydělat třeba 5–10 tisíc za měsíc a to se jako peníze navíc vždycky hodí.“
Poznámka redakce: V červnu 2023 The Sun oznámil, že rumunští policisté věří, že Andrew Tate má hodnotu kolem 10 milionů liber (cca 283,5 milionu korun).
Ivo osobně dal do investic dle vlastních slov tisíc korun a první měsíc vydělal necelé tři tisíce. Následující měsíc měl utržené peníze investovat dál a jeho investice mu prý vydělala přibližně osm tisíc korun. Programu komunity The Real World se prý věnuje 7–10 hodin týdně, převážně ve volných chvílích. Nedokáže prý zhodnotit, jestli The Real World naplnil jeho očekávání, a zdůrazňuje, že se přidal především ze zvědavosti.
Informace o výši výdělku nebo stráveném čase nemáme jak ověřit, bližší informace o principech fungování The Real World nechtěl Ivo sdělit, proto jsme se začali bavit o popularitě Andrewa Tatea jako takové.
Netvrdím, že je svatý, ale je to slovo proti slovu.
„Myslím, že mu hodně pomáhá, jak současná společnost vypadá a fakt, že mizí zastání bílého heterosexuálního muže, když to hodně zjednoduším. A proto takoví lidé mohou být frustrovaní a jejich situace využije někdo, jako je Donald Trump nebo klidně i Andrew Tate a jemu podobní. Vidíme, že extremistická rétorika jako marketing funguje a vnímám, že může vzniknout skupina ovcí, která ho bude následovat slepě a nebude přemýšlet o tom, co říká. Zároveň si ale myslím, že mnoha lidem skutečně pomoci může,“ míní Ivo.
Poznámka redakce: Podle Forbes žebříčku nejbohatších lidí z roku 2022 je v první stovce osm žen, ve dvoustovce 14. Z nich 12 nevlastní majetek výhradně, ale v páru s manželem nebo jako rodina (nebo majetek zdědily po manželovi).
Na začátku roku 2023 poprvé v historii ženy řídily více než 10 % podniků na seznamu největších veřejných společností (konkrétně 10,4 %) ve Spojených státech. Podle analýzy USA TODAY z roku 2022 představují bílí muži 7 z 10 vedoucích pracovníků ve 100 firmách s největší tržní kapitalizací. Každá sedmá firma měla výkonné týmy, které se skládaly pouze z nich.
Ale pro data o mizejícím vlivu bílých mužů nemusíme chodit jenom mezi největší boháče. Zatímco bílé domácnosti tvoří v USA 64 % populace, v roce 2022 vlastnily více než 80 % veškerého národního bohatství (měřeného v aktivech).
Podle něj je možné, že mladým mužům chybí maskulinní vzor z mnoha důvodů. On sám prý vyrůstal bez otce, ale „měl štěstí“, že ho jiný mužský příbuzný pomohl rozvíjet.
„Andrew je na mě často přehnaný a na můj vkus věci vyhání dost do extrému. Chápu ale, že jde o marketing, protože v delších videích vidíš, jak dokáže věci řešit s klidem a projevuje respekt vůči ostatním. Nejdůležitější je jakýkoliv obsah poslouchat, sledovat a přebrat si ho po svém, vždycky je špatně, když se z tebe stane ovce a cokoliv přijmeš nekritickým pohledem.“
Kauzy svého oblíbeného influencera sleduje, ale je pro něj prý těžké v nich najít pravdu. „Netvrdím, že je svatý, ale je to slovo proti slovu. Mohou to být křivá obvinění, která se už v minulosti vznesla několikrát u různých lidí. Nevím, co si o tom mám myslet, a netvrdím, že cokoliv z toho neudělal, ale ani že to udělal,“ vysvětlil Ivo.
Některé názory jsou skvělé hlavně v tom, že už jako malý jsem byl stejného názoru.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dočteš po odemknutí?
V čem Tate inspiruje pětadvacetiletého Woodyho, který ho sleduje od začátku letošního roku.
Co si myslí o jeho obviněních a v čem sdílí jeho pohled na sexuální násilí.
Příběh teprve sedmnáctiletého Matthaia, který Tatea sledoval podle svých slov nonstop.
Čím Tate Matthaia motivoval a kdy se kvůli sledování obsahu začal nenávidět.
Jak Matthaiovi pomohl jeho otec.
Proč zpětně přirovnává Tatea k vůdci sekty a jestli ho sleduje i dnes.
Tate mu podle jeho slov ukázal, že spousta oficiálních informací může být ve skutečnosti překroucená. Dle svých slov si vypěstoval schopnost kriticky uvažovat nad obsahem, který mu předkládají mainstreamová média a vládnoucí orgány. Nepopírá, že v nich může být pravda, zároveň se ale snaží najít alternativní zdroje, kterým může být například i Andrew Tate. Kromě něj sleduje ještě Jordana Petersona nebo kontroverzního trenéra Davida Shawa.
Woody, 25 let, absolvent bioinženýrství na VUT
S Woodym jsme se měli spojit online, bohužel se nám nepodařilo ze zdravotních a časových důvodů rozhovor realizovat. Poslali jsme mu alespoň seznam otázek a poprosili jej o vyjádření. Woodyho odpovědi zveřejňujeme v plném znění, upravili jsme je pouze jazykově.
„Na Andrewa Tatea mám skvělý názor, jeho názory jsou inspirativní. Od té doby, co ho sleduju, mám mnohem menší chuť chovat se jako zm*d nebo být na někoho zlý.
Ctím mnohem více tvrdou dřinu a svoji rodinu. Dříve jsem rodinu moc nerespektoval a chtěl se sobecky flákat, ale teď bych rád dokázal rodičům, že vychovali frajera. S holkama mířím spíš k vážnějším soužitím než k ‚buchtám na hraní‘.
Andrew Tate říká věci buď tak, jak jsou, nebo to schválně přestřelí jako vtip, což jsem se naučil rozpoznávat. Inspirativní je taky jeho vztah s bratrem, jsou jeden pro druhého nejdůležitější osobou na světě, mají se rádi, hecujou se a motivují k nejlepším výkonům,“ vyjádřil se Woody v rámci reakce na výzvu na našem Instagramu.
Býval jsem dosti nesebevědomý, a možná stále trochu jsem, ale když mě čeká něco velkého, pomáhá mi říkat si, jak to zandám jak malinu.
Woody sleduje videa Andrewa Tatea od začátku tohoto roku, momentálně si neplatí žádný z jeho produktů kvůli tomu, že jej „zatím neláká podnikání“.
Máš pocit, že ti videa Andrewa Tatea pomohla tak, jak jsi očekával? Stal ses díky nim disciplinovanější, cítíš se lépe?
„Andrew Tate se mi začal ukazovat na reelsech na Instagramu. Nesledoval jsem ho účelově, jen mi přišlo, že o čemkoli se zmíní, dokáže k tomu přidat něco inspirativního. Některé názory jsou skvělé hlavně v tom, že už jako malý jsem byl stejného názoru. Například jeho názor na koncerty. Vždycky jsem si říkal, že koncerty jsou k prdu, protože hudbu si můžu pustit na YouTube a nemusím k tomu zfetovaně jásat s davem.
A tohle jaro jsem viděl, jak se někde rozvášnil, že si tam vždycky celebrita udělá takový kult a fanoušci jsou z ní hotoví, jako by to byl bůh.
Některé jeho názory jsou podané s nadsázkou, možná proto má mizogynní obrázek u některých lidí. Velmi přínosné jsou i jeho názory ohledně psychologie a depresí. Deprese neexistuje, je to jen vedlejší účinek toho, že nepracuješ dost tvrdě na to, abys se sebou byl spokojený (i proto jsem školu se vší snahou dokončil a míň fňukal, jak je to těžký),“ myslí si Woody.
Poznámka redakce: Deprese je duševní nemoc, která vzniká mimo jiné poškozením mozku, reakcí na traumatickou událost nebo porušením chemie v mozku. Nejedná se o splín, špatnou náladu nebo „depku“ a její léčba je komplikovaná. Pokud ti změna životního stylu nejde realizovat nebo nespatřuješ zlepšení, důrazně doporučujeme kontaktovat odbornici nebo odborníka.
„Andrew taky podporuje takzvaný positive self talk. Býval jsem dosti nesebevědomý, a možná stále trochu jsem, ale když mě čeká něco velkého, pomáhá mi říkat si, jak to zandám jak malinu. Nebát se přiznat si své silné stránky,“ pochvaluje si.
Vyjadřuješ podporu Andrewu Tateovi veřejně? Jak na to případně reaguje tvoje okolí?
„Věřím, že Andrew Tate je kontroverzní osoba, ale když se s někým živě bavím, často Andrewa Tatea dle potřeby cituju. Jen jednou jsem se setkal s negativní reakcí při komunikaci naživo. Na internetu jsou pak lidi celkově ostřejší, takže online se držím zkrátka a myslím, že jsem snad nikdy jeho reel nesdílel do stories, protože bych akorát probouzel ublížené hejtry.“
Sleduješ vývoj kauz spojených s Andrewem Tatem? Mění fakt, že čelí obvinění z obchodu s lidmi, znásilnění a podvodů, tvůj pohled na něj?
„Ano, každých pár dní jsem se díval, co je nového a jestli to bude v pohodě. Věřil jsem, že to je nesmysl. Ten muž sám říká, že za znásilnění by muže trestal smrtí nebo uříznutím něčeho, ale taky říká, aby si ženy zametly před vlastním prahem a nechodily zbytečně temnýma uličkama a neoblékaly se zbytečně vyzývavě.“
V dnešní pošahané době je možné ho obvinit z kdejaké pakárny a vadí mi to.
Poznámka redakce: BBC zveřejnilo 1200 stran zpráv, v nichž Andrew Tate a jeho komunita vysvětlují, jak je potřeba ženami manipulovat, trestat je za neposlušnost a udělat z nich „otrokyně“. Sám v minulosti zveřejnil svou metodu Lover Boy, která spočívá v manipulaci ženy do vztahu, vzbuzení romantických citů a jejím následném zotročení. V roce 2017 Tate uvedl, že se stěhuje do Rumunska i kvůli tomu, aby se vyhnul potenciálním právním problémům v Británii. Více o jeho životě jsme psali zde.
Osm z deseti znásilnění je spácháno někým, koho oběť zná. Jedno ze tří současnými či bývalými partnery*partnerkami.
„Dal bych ruku do ohně, že to, kvůli čemu by měl problémy, jsou výmysly pár holek, které se mu chtěly třeba pomstít za rozchod. I kdyby to všechno ale byla pravda, tak co jsem se od něj naučil, je inspirativní, jen bych si musel dávat pozor, aby někdo nemyslel, že podporuji násilí na ženách nebo obchodování s lidmi. A že existují blázni, kteří by to takhle zkreslit dokázali.“
Jak bys reagoval, kdyby Tatea skutečně soud poslal do vězení?
„V dnešní pošahané době je možné ho obvinit z kdejaké pakárny a vadí mi to. Lhát se nemá, to vím odmalička, a Andrew Tate to též říká. I tak se najde občas nějaká holka, co se cítí ublíženě a chce muži prostě komplikovat život. A mnohdy to vyjde v neprospěch muže, třebaže je nevinnej. Proto třeba obdivuju Johnnyho Deppa, kterému úspěšně vyšel soud s Amber Heard, která ho špinila. I v takovém případě mi přijde už jako trápení celkově ta situace, kdy musí člověk řešit soudy.“
Poznámka redakce: V roce 2020 žaloval v Londýně Johnny Depp vydavatele The Sun za urážku na cti kvůli článku, ve kterém The Sun popsal, že se Depp dopustil domácího násilí. Po třítýdenním procesu soudce vrchního soudu žalobu zamítl. V rozsudku uvedl, že Depp napadl Heard ve 12 ze 14 incidentů a vystavil ji strachu o její život. „Velká většina uvedených útoků na paní Heard panem Deppem byla prokázána podle občanského standardu,“ uvedl soudce.
Proces, který se konal v roce 2022 v americkém státě Viriginia, kdy Depp žaloval přímo Heard, se týkal článku Amber Heard v The Washington Post z roku 2018. Podle Deppa mu vyjádření Heard o domácím násilí dále poškodila pověst i kariéru. Protinároky Heard zahrnovaly obvinění, že ji Deppův bývalý právník pomlouval v Daily Mail v roce 2020.
Porota rozhodla, že vyjádření Heard o „sexuálním násilí“ a „domácím zneužívání“ v The Washington Post byla nepravdivá a pomlouvala Deppa, a stanovila kompenzaci na 10 milionů dolarů. Také rozhodla, že právník Deppa pomluvil Heard, a přiznala jí 2 miliony dolarů jako odškodnění.
Po skončení procesu Heard podala neúspěšné návrhy na zrušení rozsudku. Depp i Heard se poté proti verdiktům odvolali. V prosinci 2022 obě strany dosáhly dohody a upustily od svých odvolání, přičemž Deppovi právníci uvedli, že Depp dostane od Heard 1 milion dolarů.
Matthaios, 17 let, student cestovního ruchu
Jedním z respondentů, kteří se na naši výzvu na Instagramu přihlásili, byl i Matthaios. Svěřil se, že v určitém období svého života Andrewu Tateovi propadl a sledoval jeho videa téměř nonstop. Doufal, že mu influencer pomůže stát se lepším člověkem a zlepšit komunikaci s dívkami. Po několika měsících mu prý došlo, že se stal členem něčeho, co sám přirovnal k sektě. Žádný placený obsah neodebíral.
Musím uznat, že mi Tate pomohl najít takovou vnitřní motivaci, abych dokázal ráno vstát.
S Matthaiem jsme se spojili přes virtuální schůzku. Dorazil na ni ve svetru a košili, počítač měl pravděpodobně na stole a kamera mířila na jeho obličej. V pozadí jsme v jeho pokoji rozeznali symbol Kazmovy soutěže a nápis #JEDUZAJOHNEM, který odkazuje na soutěž Jona Mariánka.
„Andrew Tate na mě začal vyskakovat na Instagramu, kde to byl plešatej týpek, kterej říkal: ‚What colour is your Bugatti.‘ Pak jsem zjistil, že je v Rumunsku, má bratra a zveřejňuje motivační speeches. První, kterou jsem viděl, byla o tom, že holka může bejt 4/10 a pořád dostane pozornost, ale zakřiknutý kluk nedostane ani oční kontakt,“ vzpomíná Matthaios.
„V tom jsem se viděl, protože jsem měl problém s holkama komunikovat, a říkal jsem si, že když se na něj budu koukat víc, možná mi pomůže můj problém vyřešit. Ale pak to šlo z kopce.“
Matthaios popsal, že se od té doby stal někým, koho by sám označil za sexistu. Zároveň dodal, že k ženám choval respekt, nenadával jim ani je neshazoval. V konverzacích ale prý často zvyšoval hlas, dle svého vyjádření kvůli tomu, že mu to poradil Tate. Andrew mu prý v té době připomínal, že chlapi jsou silnější pohlaví, a on tento „fakt“ přijal.
„Musím uznat, že mi Tate pomohl najít takovou vnitřní motivaci, abych dokázal ráno vstát. Měl jsem nad postelí pověšený jeho citát, který mně každé ráno pomohl vstát. Říkal jsem si, Andrew mi dává radu do života, a já se jí tedy budu řídit. Stával jsem se ale posedlejší, poslouchal jsem jeho podcasty, a to skoro pořád. Začal jsem být klidnější, ale zároveň hrozně nesvůj.“
Matthaios narazil na Tatea v době, kdy se mu nedařilo najít si přítelkyni, procházel náročným obdobím v rodině a ve třídě nebyl příliš oblíbený. Vysvětlil nám, že je o poznání „hyperaktivnější“ než zbytek jeho třídy. Tate mu prý dokázal vysvětlit, že chyba není v něm, ale v okolním světě.
Řekl jsem tátovi, že půjdu protestovat, a on se mě zeptal, jestli je human trafficker, sexista a tohle všechno fakt můj vzor.
„Tate říkal, že z tebe dokáže udělat to, co jsi chtěl být vždycky. Dnes mi to strašně připomíná vůdce sekty Heaven's Gate Marshalla Applewhita, který tvrdil, že je mimozemšťan a že ze svých následovníků dokáže udělat to, co je on, když z toho bude něco mít,“ svěřil se Matthaios. Problém podle něj nastal, když se mu nepodařilo splnit „úkoly“, které mu jeho mentor ve videích zadal. V tu chvíli se dostal do smyčky negativní zpětné vazby.
„Vůbec jsem nepřemýšlel o tom, co mi říká, a jenom jsem to dělal. Ráno chceš jít do gymu, pak do školy, zase do gymu a pak spát. Když se mi pak cvičit nechtělo, říkal jsem si, že jsem vlastně neudělal to, co on chtěl, a že se mu teda logicky nemůžu přiblížit. Navíc jsem si myslel, že když ho neposlechnu, tak se nasere. V rozhovorech říkal, že se nebude bavit se chcípákama, a já si pak jako chcípák připadal,“ popsal.
„Pak se na mě nabaloval stres i nenávist vůči sobě. Když se ti totiž nepodaří jít cvičit, řekneš si, že je to v pohodě, půjdeš zítra a buď se ti to povede, nebo nepovede. Slovo nepovede ale v Tateově kontextu neexistuje, člověk si u něj nemůže dovolit něco nedokázat. Nefunguje to tak, že se postupně zlepšuješ, ale pořád zůstáváš na prvním levelu, dokud nesplníš všechny úkoly, které ti zadá.“
Uvědomění, že něco není v pořádku, prý přišlo, když byl Matthaios v Athénách. V řecké metropoli momentálně probíhal protest za propuštění kontroverzního influencera, k němuž se prý chtěl přidat i Matthaios.
„Řekl jsem tátovi, že půjdu protestovat, a on se mě zeptal, jestli je human trafficker, sexista a tohle všechno fakt můj vzor, a mně trochu došlo, že možná dělám něco blbě. Pak jsem se z toho vzpamatovával přibližně další měsíc,“ vysvětlil Matthaios.
„Když se objevila první obvinění a Andrewa zatkli, říkal jsem si, že se ho chtějí zbavit, protože říká pravdu. Věděl jsem, že dělá pasáka, ale myslel jsem si, že to je všechno konsenzuální, human trafficking jsem naprosto odmítal. Bral jsem ho jako Havla, který mluví pravdu a vládnoucí moc se ho chce zbavit. Zajímavé bylo, že když se mě lidé zeptali, co na něm vidím, odpověděl jsem jen, že říká pravdu a prostě je to top G. Žádné reálné argumenty jsem ale neměl.“
Influencer může být dnes skoro každý. Ale jen malá hrstka jsou vzdělaní, kvalitní a dostatečně inteligentní lidé na to, aby si uvědomili, jak dalece ovlivňují hlavně dnešní mládež.
V momentě, kdy se začal dostávat z Tateova vlivu, pociťoval nutkavou potřebu se k jeho videím vrátit. Dle vlastních slov potřeboval „další motivační video“. Tyto myšlenky dokázal zahnat s tím, že si znovu nechce procházet všemi negativními emocemi, které pod jeho vlivem cítil. V současnosti je prý stále v jeho skupině na Telegramu, ale prý už „jen sleduje, co tam píše za blbosti“, a dochází mu, že Tate „vůbec není zajímavý“.
Matthaios se svěřil, že mu propagace Andrewa Tatea poškodila vztahy s blízkým okolím, na jejich zlepšení prý pracuje. V té době ale neviděl problém s tím, že má svého oblíbeného influencera na tričku, a říkal si, že není nic špatného na tom vyjádřit svou ideologii veřejně. Nyní svou pozornost přesměroval k jinému influencerovi a prý často konzumuje obsah Jona Mariánka. Zeptal jsem se ho, jestli se nebojí, že se dostane do stejné pozice, jen s jiným influencerem.
„Neříkám, že je Mariánek na 100 % svatej, ale je to mnohem lepší vzor než Tate. V Česku jsou tucty reakčních kanálů, které mají Mariánka za idiota, a já jim to neberu. Každý na něj má svůj názor. Nedávno jsem poslouchal podcast s Jakubem Štáfkem, kde říkal, že každý se nějak prezentuje a Mariánek to dělá ve stylu, že kope kolem sebe a dělá velká gesta. Jednou se mě máma zeptala, jestli si nemůžu najít jiný vzor, než je Jon, ale myslím si, že Mariánek dokáže popsat člověku, co potřebuje vidět. Vidím v něm dobrého týpka, který chce mladé lidi dostat od počítače a motivovat je, aby se rozvíjeli.
Je to mnohem větší motivace, než mi dával Andrew. Navíc mu evidentně dojde, když udělá něco špatně. Dřív mluvil o tom, jak mu Češi závidí, jak jsou všichni ‚panelácké krysy‘, a prezentoval se životem, který si ne každý může dovolit. Poté ale zjistil, že to není úplně správný způsob na to, jak si získat sledovanost, ale jak víme, negativní reklama je taky reklama. Ze svého velkého přešlapu se ale poučil a začal to dělat jinak. Musíme si ale uvědomit, že influencer může být dnes skoro každý. Ale jen malá hrstka jsou vzdělaní, kvalitní a dostatečně inteligentní lidé na to, aby si uvědomili, jak dalece ovlivňují hlavně dnešní mládež, jako si to uvědomuje například Kovy,“ uzavřel Matthaios.