Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pokud se pohybuješ na sociálních sítích, nemůžeš se mu vyhnout. Refresher ti přináší ucelený portrét Andrewa Tatea – nejen mýtu, který si kolem sebe dokázal vytvořit, ale i jeho skutečného příběhu. Od začátku a bez filtrů.
„Náš Tate, co umění tvoří v Bukurešti,
Andrew budiž jméno tvé,
Tvé království nechť přijde
skrz kamery a zábavu,
online, jak je tomu u blockchainu.
Dej nám dnes naši vodku
a odpusť pos*ánkům jejich protivení se proti nám.
Doveď nás za ženami pro pokušení
a doveď nás k našim pánům
pro Lambo, McLaren a Ferrari,
ruku v ruce navždy s Tristanem… Amen.“
Takhle bychom mohli přeložit text modlitby k Andrewu Tateovi. Nejedná se přitom o nějaké parodické dílo, které se vysmívá kultu jeho osobnosti. Výše vypsané verše pochází z nedávno vydané The Tate Bible a napsal je Andrew osobně, ve spolupráci s G. Slimem (u něj se však spekuluje, že jde pouze o Tateovo alter ego, pozn. red.).
Čtení knih je podle Tatea pro lůzry, ale v Písmu, které si můžeš koupit na Amazonu za 25 dolarů, se šestatřicetiletý bývalý kickboxer bez nadsázky pasuje do role Hospodina, stvořitele a uctívání hodné bytosti. Vytvořil legendu o sobě samotném a mladým mužům mimo jiné radí, jak si ze žen dělat poslušné následovnice, jak vydělat peníze a nastavit si mozek jako opravdový Top G (tuto přezdívku si přisoudil sám Tate, pozn. red.), případně se mu aspoň přiblížit.
„Andrew Tate rozbil Matrix a naučí vás, jak na to. Když vám bohatí lidé říkají, jak zbohatnout, 99 % z vás je neposlouchá. Proto je jedno procento jedním procentem,“ stojí v anotaci knihy. Ve skutečném světě je Tate momentálně obviněný ze série znásilnění a obchodování s lidmi.
Rumunská policie Andrewa zatkla poprvé 30. prosince minulého roku, uvrhla ho do vazební věznice, odkud ho soud přemístil do domácího vězení. V srpnu toho letošního ho odtud propustil s tím, že on, jeho bratr Tristan a dvě ženy, které měly Tateově trestné činnosti napomáhat, nesmí opustit území Bukurešti a přilehlé župy. Tedy do té doby, než se jeho případ uzavře.
„Matrix poslal svoje agenty,“ vzkázal Tate svým fanouškům, když jej policie zatýkala. A se vzkazy pokračoval po celou dobu, kdy seděl ve vazební věznici.
„Švábi, štěnice a vši jsou moji jediní přátelé,“ uvedl na sociální síti X, v tehdejší době Twitteru. Svým sedmi milionům sledujících nezapomínal detailně vylíčit všechno, co ho za mřížemi potkalo. Tate dokonale překreslil svůj obraz krále svůdníků, multimilionáře a dravého byznysmena v pokojného bojovníka pronásledovaného mocnými – a to nejen z tohoto světa.
I was awoken last night by an icy chill
and identified a ghost in my prison cell
He was terrified and begged me not to annihilate him
I sent him back to hell with a message for the demons
„Včera v noci mě probudil ledový chlad. Ve své cele jsem identifikoval ducha, byl celý vyděšený a prosil mě, abych ho nezničil. Poslal jsem ho zpátky do pekla s jasným vzkazem pro ostatní: Jsem vždy připraven,“ stálo v dalším z mnoha a mnoha tweetů. V jiném zase sám sebe přirovnal k lady Dianě.
Legendě o Tateovi část lidí věří a na Top G nahlíží bez náznaku kritiky jako na boha. Jiní lidé v něm rozeznávají mizogyna, sexistu a média jej nálepkují jako „kontroverzního influencera“. Ale stále platí, že většina toho, co se o něm dostane na veřejnost, je hlavně součástí mýtu, který sám o sobě Tate tvoří. Čím blíže nahlédneme do jeho života a čím více kousků skládanky si pospojujeme, tím rychleji se začne jeho království z peněz, sexu a doutníků rozpadat. Tohle je příběh Emoryho Andrewa Tatea III. od začátku dodnes.
In the eyes of the MSM
No human has been so devilishly persecuted
Since Princess Diana
Her story ended with her universally adored
The harder they lie about me
The more it shows those with a true heart my true character
Upozornění: Tento článek obsahuje popisy fyzického i psychického nátlaku a násilí na ženách a dětech, sexuálního násilí na ženách a vykořisťování. Dále obsahuje popisy, citace a parafráze vyjádření, které takové chování schvalují. Redakce Refresheru ani autor článku se s nimi neztotožňují.
S příšerou v pokojíčku
„Narodil jsem se ve Washingtonu D.C. v armádní nemocnici Waltera Reeda 1. prosince 1986 brzy ráno. Lékař mi chtěl udělit perfektní desítku na porodní stupnici, ale nakonec zůstal u 9,5,“ začíná vyprávět svůj příběh sám Andrew na serveru Sidekick. „Štípl mě do stehna a já jen zavrčel, svraštil čelo a snažil se zvednout hlavu, abych viděl, kdo mě napadl. Doktora moje obranné schopnosti naprosto šokovaly. Neplakal jsem,“ pokračuje.
Tvrdí, že nikdy nekřičel a vždy, když se mu něco nelíbilo, jenom vrčel. Prý se uměl prát ještě předtím, než se naučil chodit. Dle vlastních slov se ze dna dostal až na vrchol. Na onom dně musel ale vyrůstat s Emorym Tatem, velmi úspěšným šachistou, bývalým agentem, vojákem a z vnějšího pohledu úspěšným mužem. Vedle toho byl ale Emory pravděpodobně také alkoholik se sklony k násilí a šlo jen těžce odhadnout, jak se zachová.
Z pozice elitního ozbrojence měla influencerova otce dostat narcistická porucha osobnosti. Podle Andrewova pozdějšího vyjádření bylo nařízené psychiatrické vyšetření jeho otce jenom pokusem „Matrixu“, jak se zbavit opravdu silného a nebezpečného jedince. Kvůli pití ho také komise vyloučila minimálně z jednoho šachového turnaje.
Veřejný obraz Andrewa se s Emorym poměrně úzce pojí. Influencer několikrát přímo i nepřímo řekl, že jeho otec byl něco jako mentor, kouč, vzor správného chování a mnoho z jeho výchovy si nese dodnes. Když Andrew o Emorym mluví, obvykle používá formulace jako „otec mě zocelil“ nebo „otec mě naučil bojovat“. Při bližším pohledu si ale na Top G můžeme všimnout známek nervozity. Andrew si při zmínkách o otci mne ruce, mačká si prsty a prokřupává klouby, zatímco u ostatních témat zůstává ledově klidný.
„Otec mě odnaučil bát se tmy, už když jsem byl hodně malý kluk. Jednou jsme hráli šachy, byla noc. Najednou mě popadl, zavlekl mě do pokoje a zamkl mě tam. Přes dveře na mě zakřičel: ‚Je tam příšera, hodně štěstí!‘ A já jsem probrečel (navzdory tomu, že podle svého životopisu nikdy nebrečel, pozn. red.) celou noc. Tehdy jsem se přestal tmy bát,“ svěřil se Andrew v jednom z rozhovorů.
„Dlouho předtím, než jsem poprvé udeřil pěstí do polštáře, jsem se naučil udržovat rovnováhu, jak ustoupit, když mě někdo jemně strčí do hrudníku. Táta si z toho udělal hru, hru, která skončila divokou strkanicí přes obývák a poslala mě do dramatického ústupu. Zastavil jsem se hlavou jen centimetr od toho, abych se rozbil o vzdálenou zeď. To byla poslední zkouška,“ vzpomínal na další z Emoryho výchovných metod.
Po vzoru svého otce hrál malý Andrew také závodně šachy. Některé turnaje vyhrával, jiné prohrával. V takovém případě malý Andrew často propadal pláči a jeho otec ho „musel odtáhnout, aby si brekem neuřízl ostudu před ostatními lidmi“.
Kromě komplexního profilu, ve kterém se dočteš o kultu osobnosti i obviněních, která Andrewa Tatea provázejí, pro tebe Refresher připravuje další text. V tom podrobně rozebereme jeho byznysové praktiky.
Do série článků nejen o něm, ale i celém odvětví internetových osobností na hraně zákona se můžeš zapojit i ty. Máš s Tatem či podobnými influencery zkušenosti?
Možná tě ovlivnili přímo skrz byznys nebo nepřímo svými doporučeními. Možná měli vliv na tvé přátele. Napiš svou zkušenost na e-mail [email protected]
Jídlo jménem chuť
Přestože o svém otci Andrew i jeho méně známý bratr Tristan mluví jako o pozitivním mužském vzoru, na konci devadesátých let se po sérii konfliktů a několika Emoryho nevěrách jejich matka Eileen i s dětmi přestěhovala zpět do svého rodiště v Anglii. Bratři a jejich sestra Janine většinu času žili jenom se svou matkou na ubytovně, nejstaršímu Andrewovi bylo tehdy 11 let. Rodina neměla peníze ani na základní potřeby.
Poté, co chodil po brigádách a snažil se vypořádat s šikanou ve škole, objevil kickbox, v němž se v průběhu let zlepšil a stal se nikdy neporaženým mistrem. To tedy Andrew alespoň tvrdí, ale pravda je to jenom zčásti.
Kickbox (podobně jako většina bojových sportů) totiž zahrnuje mnoho rozličných soutěží, některé jsou profesionálnější, jiné amatérštější. A Andrew Tate byl kdesi na škále mezi těmito dvěma póly. Nikdy se ale nedostal na elitní úroveň tohoto bojového sportu, i když měl velice dobré výsledky v Evropské soutěži. Jeden z jeho prvních profesionálních zápasů se odehrál v dubnu 2007, o dva roky později vyhrál britský šampionát ISKA (International Sport Karate).
Přestože se mu dařilo vyhrávat většinu zápasů, po finanční stránce měl výrazně strádat. Většinu vydělaných peněz investoval do tréninků a často mu nezbylo ani na jídlo v takové kvalitě, aby se jím jako profesionální sportovec mohl stravovat.
Podle časopisu Rolling Stone zdroje, které znaly Andrewa a Tristana jako mladé, tvrdí, že v té době měl drahá auta a nikdy se podobným způsobem stravovat nemusel. Robert Ewans, autor podcastu Behind The Bastards, na druhé straně tvrdí, že do aut investoval, aby pomohl tvořit svůj obraz úspěšného člověka. Do drahých vozidel měl investovat veškeré peníze.
„Vynalezli (Andrew a jeho bratr Tristan, pozn. red.) jsme jídlo, které bylo tak nevýrazné, že jsme ho pojmenovali chuť. Byl to jediný způsob, jak do něj dostat aspoň trochu chuti. Skládalo se z bílé rýže, mraženého hrášku, fazolí, mletého masa, a když bylo zrovna dobře, mohl jsem si koupit nějakou omáčku,“ popsal Tate.
Zásadní úspěch se na poli kickboxu nedostavil ani po letech a Tate musel najít jiný způsob výdělku. Tak pomalu a jistě začíná budovat kult okolo vlastní osobnosti.
Nebezpečný muž s nebezpečným bičem
Zatímco s Tristanem začal pracovat na monetizaci zneužívání svých ženských známých, které se za peníze svlékaly před webkamerou, dostal se Andrew i do několika televizních soutěží. V té první v roce 2010 – Ultimate Traveller – vydržel tehdy jednadvacetiletý Tate několik týdnů a svou účast musel předčasně ukončit po zranění oka. V roce 2011 si zakládá účet na Twitteru.
Přestože Andrew Tate v biografii na Sidekick tvrdí, že nikdy nikoho neuhodil ve vzteku nebo v emocích, výpovědi obětí tvrdí opak. Dva roky před natáčením reality show Big Brother měl Tate udržovat styk s Evie (její jméno pozměnil server BBC). Tate měl Evie vyhrožovat, napadnout ji a nutit ji k sexu.
„Stále opakoval: ‚Patříš mi, patříš mi.‘ Celou noc byl dost agresivní a říkal hrozné věci,“ uvedla Evie. Následující den měl její byt opustit a Evie mělo jako následek škrcení úplně zčervenat oko.
Od roku 2013 do roku 2016 měl Andrew Tate podle obvinění sexuálně napadnout minimálně tři ženy ve Spojeném království. Vyšetřování těchto trestných činů je součástí procesu ve Velké Británii, tedy jiného, než který se proti influencerovi vede v Rumunsku.
Více pozornosti se mu dostalo až později, když se v roce 2016 coby soutěžící dostal do reality show Big Brother. Nikoho nejspíš nepřekvapí, že i tuhle jeho životní kapitolu doprovázela kontroverze.
V průběhu jeho pobytu ve vile se totiž na veřejnost dostalo erotické video, kde bičuje jednu ze svých bývalých partnerek, a organizační tým jej ze hry vyloučil. Přestože se později ukázalo, že natáčení videa proběhlo v rámci konsenzu, Tate musel vilu stejně opustit. Podle svých slov byl „příliš nebezpečný pro ostatní soutěžící“. Vice World News jako důvod uvádí, že se tehdy producenti show dozvěděli o Tateově zatčení pro podezření z fyzického zneužívání a sexuálního napadení z roku 2015.
V roce 2017 Andrew Tate provokoval na Twitteru. Když se na světlo dostaly případy Harveyho Weinsteina, zveřejnil několik textů, v nichž tvrdí, že „když se člověk sám vystaví znásilnění, musí nést určitou zodpovědnost“. Za tyto komentáře dostal na sociální síti dočasný ban.
Ve stejném roce se ze Spojeného království přestěhoval do Rumunska. Podle vlastního vyjádření tak učinil zčásti proto, aby se vyhnul obvinění z trestného činu. „Nejsem násilník, ale líbí se mi myšlenka, že si můžu dělat, co chci. Líbí se mi být volný,“ řekl.
Rumunsko je podle zprávy vlády Spojených států hlavní zemí pro obchodování se sexem a lidmi v Evropě.
Navzdory neúspěchu v soutěži dokázal svou bulvárem vláčenou tvář „nebezpečný“ Tate dobře zúročit. V roce 2018 začíná tvořit novou image pasáka, manipulátora, případně svůdníka a skvělého milence.
V rámci tvorby své nové image ukázal Tate světu techniku loverboy a otevřel si školu „balení holek“. Za 450 dolarů si účastníci mohli koupit kurz, na jehož konci na ně čekal titul PhD, Pimping Hoes Degree. Ve volném překladu „doktorát z pasení děv*k“. Jakkoliv znepokojivě může takový název působit, pravděpodobně by nemohl být výmluvnější.
„Mým úkolem bylo seznámit se s dívkou, jít s ní na pár schůzek, vyspat se s ní, vyzkoušet, jestli je kvalitní. Pak musím zajistit, aby se do mě zamilovala tak, aby udělala cokoli, co řeknu, a pak ji dostat na webovou kameru, abychom spolu mohli zbohatnout. Jediný způsob, jak se já a ty jako tým staneme bohatými lidmi, je ten, že společně seženeme pár holek, které mi budou kouřit péro,“ uvedl Tate na dnes již neexistujících stránkách.
Andrew sám popisuje svůj tehdejší business jako „internetové pasáctví“. Podle jeho vyjádření mělo pro něj a Tristana pracovat celkem 75 žen a vydělávat jim 600 tisíc amerických dolarů měsíčně. Na online kameře měly navazovat vztahy se zákazníky, kteří platili za samotnou konverzaci či erotická videa. Někteří věřili, že mohou navázat skutečný vztah se ženami, které vidí na obrazovce.
Tristan Tate v roce 2022 v rozhovoru pro Sunday Mirror přiznal, že se jednalo o podvod. „Je to naprostý podvod. Modelka má jen ruce na klávesnici, která ani není zapojená. Mám za sebou skutečné profesionály, kteří plynně ovládají angličtinu, navádějí muže a zjišťují jejich zájmy, jméno jejich psa,“ doplnil jej Andrew.
Na rozdíl od jiných „mistrů svádění“ (v angličtině pick up artists) se Andrew nespecializoval zdaleka jenom na pouhé balení žen v klubech a jeho škola se dočkala úspěchu i díky určité naději, kterou mladým mužům dával. Nesázel na genetiku a na přirozenou výhodu v „boji o kořist“. Alfou se totiž mohl stát kdokoliv, kdo bude dřít a pokusí se co nejvíc přiblížit Andrewovi jako modle.
„Nemusíte být jako já, ale musíte zvládnout být nejnebezpečnější v místnosti a naučit se absorbovat energii ostatních lidí a pak ji na ně chrlit,“ vzkazoval Tate svým sledujícím. S rolí obyčejného pasáka, případně jejich školitele, se ale nespokojil.
Zaměstnej babičku, bratrance, děti. A vys*r se na daně
V roce 2021 nabral Andrew pocit, že ho jeho vzkvétající business v oblasti erotických videí kvalifikuje ke kariéře kouče v oblasti podnikání, a zakládá Hustlers University. Jeho studenti (zpravidla mladí muži) dostali sérii videolekcí, kde se učili, jak se stát „silným mužem“, plus přístup na soukromý server na platformě Discord, kde se studenti a lektoři vzájemně hecovali k lepším výkonům.
Krátce po spuštění Hustlers University začalo i vyšetřování případů obchodování s lidmi. Tateovi měli nalákat sedm žen do nemovitostí v Rumunsku za použití praktiky loverboy. Po falešném příslibu vztahu a lásky byly ženy zneužity k natočení pornografických videí. Jedna z nich měla být v březnu roku 2022 opakovaně znásilněna.
Praktiky manipulace popsala pro BBC Sophie, jejíž jméno server změnil. Andrew Tate ji měl postupným psychologickým nátlakem přimět k rozhodnutí podílet se na jeho pornografickém byznyse. „Kdybys mě milovala, udělala bys to. Kdyby ti na mně záleželo, udělala bys to... můžeme vydělat tolik peněz,“ měl pravidelně říkat.
Když nakonec nátlaku podlehla, Tate si bral 50 procent jejího výdělku.
„Občas mezi námi došlo k nějakým neshodám... v takových případech mě přitiskl ke zdi a dal mi pořádnou facku, po které následovalo ‚ty děvko‘,“ řekla Sophie. Pravidelně ji Andrew dle jejích slov také nutil k „drsnému sexu“.
„Většina násilí byla sexuální, to je zřejmě něco, co ho baví. Rád se cítí, že má nad ženou naprostou kontrolu, a má pocit, že ji může kdykoli připravit o život. To ho velmi sexuálně vzrušuje,“ popsala Sophie.
Andrew Tate všechna obvinění popřel.
Podle propagačních materiálů navštěvovalo „univerzitu“ 168 tisíc lidí a podle výpočtu Rolling Stone mohla škola v té době vydělat osm milionů dolarů měsíčně. Kromě motivačních citátů se jim dostávalo mimo jiné těchto rad.
„Správný byznys znamená, že generuje peníze, aniž bys do něj musel cokoliv investovat. Vezmi si to, co máš k dispozici, a proměň to v příjem. Podívej se na mě. Měl jsem internet, měl jsem laptop a měl jsem holku. Přemýšlel jsem a napadlo mě, proč bych nemohl prodávat její videa na internetu?“ popisoval Tate na jednom z kurzů.
„Teď střílím od boku, ale možná máš mámu, která je stará, je na tom finančně špatně, proč ji nezaměstnáš jako levnou pracovní sílu. Proč nezaměstnáš bratránka, který si dělá řidičák, můžeš ho pod sebe zaregistrovat na Uberu a přimět ho, aby pro tebe jezdil,“ nahazoval další nápady na byznys.
Kromě toho na kurzech nabádal lidi, aby se co nejdéle vyhnuli placení daní. On sám je prý začal platit, až když měl z firem milionový výdělek. „Všechno kromě vydělávání peněz si zařiď později. Během té doby zjistíš, jestli ti to vydělá dost peněz,“ radil svým sledujícím.
Pokud se jeho radami řídili, byli v pohodě. Pokud ale chtěli zrušit členství, případně nezaplatili měsíční poplatek, přestali mít přístup ke všem videím a ze serveru na Discordu se dostali na jiný. Ten obsahoval jediný příspěvek, ve kterém viděli, jak se ostatním „absolventům“ daří realizovat jejich byznys. A taky vzkaz, že oni jsou „neproduktivní sr*či“. Tateova fasáda se z úspěšného kickboxera přeměnila ve skvělého podnikatele. Mezitím se ve skutečném světě okolo něj začaly hromadit kauzy znásilnění a sexuálního obtěžování.
Andrew Tate se stal fenoménem sociálních sítí právě díky Hustlers University. V té době totiž fungoval jeho affiliate program a účastníci mohli získat peníze, pokud se z jejich unikátního odkazu přihlásil do kurzu někdo další.
Lidé byli v lekcích nabádáni, aby odkazy umisťovali do krátkých, a hlavně velmi kontroverzních videí – útržků z rozhovorů s Tatem. Co nejvíce „komentářů a sporů“ pod videi měl být klíč k úspěchu: „To, co v ideálním případě chcete, je mix 60–70 % fanoušků a 40–30 % hejtrů. Chcete hádky, chcete válku,“ učil je Tate.
Tento obsah zahrnoval zdánlivě neškodná vyjádření (ve smyslu muži by neměli chovat kočky), ale i ta, ve kterých tvrdí, že ženy jsou mužským majetkem, nebo hovoří o bití a škrcení žen. Hustlers University byla uzavřena v srpnu 2022. Andrewovi byl také zakázán přístup na TikTok, Instagram a Facebook. Tate uvedl, že tato videa byla vytržena z kontextu a nafouknuta médii. Jednalo se prý o obsah, kde „jsem hrál komediální postavu“.
V době, kdy Tate vedl Hustlers University, měl také stále pokračovat ve svém pornobyznysu. Ženy podle obvinění zastrašoval a vyvíjel na ně nátlak. S Tristanem si vymýšleli falešné dluhy, které měly ženy splácet. V případu z října roku 2021 se měli dostat k účtu jedné ze žen na sociálních sítích, aby tam zveřejnili kompromitující snímky. Když žena ve stejném měsíci odmítla natočit další pornovideo, setkala se s fyzickým násilím.
Tate obvinění popřel s tím, že vyšetřování nebylo vedeno důkazy, ale jinými motivy.
V minulém životě jsem žil 5 tisíc let
Od roku 2020 měl Tate vyhledávat na Instagramu nezletilé dívky z Rumunska, pravděpodobně aby podpořil svůj internetový podnik. Několika z nich od Andrewa přišla zpráva s prostým textem „Romanian girl“ a emoji jahody.
Se ženami, často nezletilými, se spojili Andrew nebo jeho bratr Tristan na sociálních sítích, choval se „galantně a mile“. Podle rumunské prokuratury je toto přesnou demonstrací jeho manipulační techniky loverboy. Policie začala po Tateovi kvůli obchodu s lidmi jít v roce 2021, do vazby jej umístila na konci minulého roku.
Rumunská policie zatkla Andrewa Tatea při razii v jeho domě krátce poté, co měl na Twitteru (dnes X, pozn. red.) beef s Gretou Thunberg. Tu zatagoval v příspěvku, v němž se chlubil svými auty. Na její stručnou odpověď následně reagoval videem, ve kterém byly vidět krabice od rozvážkové pizzy. Mnozí se tak domnívali, že rumunská pizzerie prozradila Tateovu polohu úřadům. Tato doměnka byla popřena rumunskými úřady, které uvedly, že zatčení předcházely měsíce vyšetřování.
Andrew Tate strávil čas ve vazbě, kde podle vlastních slov udělal přes sedm tisíc kliků a stihl se z pasáka a podnikatele s doutníkem a drahými auty proměnit v zenového mistra z šaolinského chrámu. Tate se začal rvát s duchy, kamarádit se se šváby a štěnicemi a sám sebe popisovat jako mučedníka.
Kromě toho stihl napsat řadu knih „inspirovaných“ východní mytologií Tales of Wudan. „Můj minulý život trval 5 tisíc let. Pamatuju si každou vteřinu,“ inzeruje knihu Tate. V současnosti lze jen těžko říct, jakou roli zaujal teď a jakou se rozhodne hrát dál.
Podle rumunského práva hrozí za obchodování s dospělými lidmi až 10 let vězení. Samotný proces může trvat roky.
Jeho mýtus ale neoddiskutovatelně funguje přesně na ty lidi, na které se Tate zaměřuje. Podobně jako básník Robert Bly zmiňoval krizi maskulinity v 80. letech s tím, že jediné řešení je utéct do lesa a provádět v něm prastaré rituály. Tate cílí na to být „nejnebezpečnějším mužem v místnosti“.
„Moje nepřekonatelná prozíravost
ve spojení s naprostou neúnavností
ze mě dělá obávaného protivníka v každé oblasti lidského snažení,“
otevírá influencer svou bibli. A jak se ukazuje, nejobávanějším protivníkem je Andrew Tate i sám sobě. Vysoký trest mu nehrozí kvůli „agentům Matrixu“, ale čistě kvůli vlastním rozhodnutím.
Jeho případ pokračuje a kontroverzní influencer pořád v jednom táboře platí za mizogynního podvodníka, v jiném za spasitele mrzkých životů. Legenda, kterou kolem sebe dokázal postavit, se ale může v příštích letech stát něčím zásadnějším než jen marketingovou senzací, případně důkazním materiálem pro soud.
Minimálně nám již dnes naznačuje, jak nároční jsme při výběru sledovaného obsahu na sociálních sítích, co si jako společnost necháváme líbit a jaké vzory si pro sebe volíme. Chceš být jako Andrew Tate?
Na konci letošního srpna BBC popsalo 300stránkový spis Tateova případu sestavený rumunskými žalobci s upozorněním, že některé jeho části mohly být původně z angličtiny překládány do rumunštiny a poté redakcí BBC zpět. Navíc nebylo možné ověřit přesnost přepisu nebo zda je zaslali obžalovaní, jak tvrdí žalobci, protože původní důkazy nebyly součástí souhrnného dokumentu.
Mluvčí bratrů Tateových v prohlášení pro tuto britskou stanici uvedla, že závažná obvinění důrazně odmítají a že existují „podstatné důkazy ukazující na jejich nevinu“.
Spis uvádí obvinění a svědectví o nátlaku. Poškozené byly nuceny produkovat konkrétní obsah na OnlyFans či TikTok pod hrozbou verbálního a fyzického násilí. „Skončíte v márnici“, měla údajně vyhrožovat Georgiana Naghel, jedna ze spoluobžalovaných, která čelí i obvinění z fyzického napadení. Její právník všechna obvinění popřel.
Organizovaná skupina měla mít kompletní kontrolu nad účty, hesly i výdělky těchto obětí, které měly být podle přepisu také často pokutovány za různé „přestupky“ – příliš dlouhé přestávky, pláč nebo utírání nosu v živém online přenosu. To vedlo ke vzniku dluhu 4000 eur (necelých 100 tisíc korun) u minimálně jedné z obětí.
Spis státního zástupce také dle BBC obsahuje přepisy zvukových zpráv z roku 2020, ve kterých má Tristan Tate říkat: „Hlavně tyhle ku*vy zotročím. (...) Přinutím je pracovat ještě hodiny a hodiny a hodiny. (...) Otrocká práce. Minimálně 10 nebo 12 hodin denně.“
Za nejdůležitější součást souborů, které BBC vidělo, považuje ale přepis (nejspíše) textových zpráv mezi jednou z obětí a Andrewem Tatem z minulého roku. V nich se Tatea oběť ptá, zda je tím, „kdo řídí dívčí byznys/OnlyFans a TikTok“.
„Tristan a G jsou,“ měl odpovědět Andrew. „Ale já je vedu,“ dodal.