Bavaria 0,0 % IPA
Země původu: Nizozemsko
Objem: 0,33 l
Cena: 32,90 Kč
„Co se tomu stalo?“ zněla první otázka při ochutnávce nizozemského piva Bavaria, které bylo dle etikety určeno pro novozélandský trh. Ano, další bezalko, nicméně pro nás úplná novinka – IPA 0,0%.
Co jsme zjistili? Ze zvláštně identifikovatelné vůně, která nám připomínala sladinu, vůni IPA, hrozny a zatuchlinu, jsme nevypátrali hlavu ani patu, překvapila nás však tmavší, slámová barva tekutiny. Další překvapení přišlo s chutí, a jak asi tušíš, zase bylo negativní. Pivo jakési tělo má, ale do patra nám s ním začala prorůstat zatuchlá sladová chuť, které se daří přebít i klasickou sladkou chuť IPA.
Jak to vypadá, i nizozemská piva přichází na to, jak vařit nealko IPA, končí to však hořkostí. Nejen chuťovou, ale i psychickou. Asi nemusíme nic říkat o charakteru, nebo dokonce pitelnosti, produkt je jasně horší než italská „vodička“. Navíc nemůžeme ani vrátit lahev...
Hodnocení: 0,5/10
Brewdog Punk IPA Alcohol free
Země původu: Skotsko
Objem: 0,33 l
Cena: 69,90 Kč
Se sloganem „The beer that started it all“ skotského pivovaru Brewdog a jejich „Punkovou IPA“ invencí jsme se již setkali. Tropické ovoce, borovice a alkohol je vskutku nevšední mix. Těšili jsme se na to, jak bude chutnat jeho nealko verze – tím spíš, že jsme si za ni i připlatili.
Voněla velmi podobně jako alko verze, dokonce skoro bez mladiny či sladiny, a měla tmavší slámovou barvu. Pěnu však, jak se dalo očekávat, nedržela. Bohužel, pivo nám svou konzistencí spíš připomínalo limonádu.
Chuť nám přišla dostatečně „ipová“, kyselejší, živelnější, ale při druhém napití sílila slanost a kyselost. Říz i pitelnost jsou zanedbatelné, přestože charakter u moku asi najdeme. Kolem a kolem se jedná o drahý špás, který se odmění pouze voňavou limonádou „naoko“.
Hodnocení: 4/10
Weihenstephaner Hefeweissbier Alkoholfrei
Země původu: Německo
Objem: 0,5 l
Cena: 49 Kč
Německá nealkoholická piva jsou v rámci světa vepředu jak ve vývoji, tak v samotné nabídce. Není proto překvapením, že jsou žádaná i v Česku. Klidně si můžeš objednat světlé svrchně kvašené pšeničné pivo, jako je Weihenstephaner Hefeweissbier, až ke dveřím, s vědomím, že půjde o jeden z nejlepších dostupných produktů na světě.
Dle vůně šlo o dobrý nápad, jelikož je prakticky k nerozeznání od klasického alko piva. Zlatavá, až oranžová tekutina však s sebou při bližším ohledání nese odér čehosi nevábného. Když se napiješ, ucítíš pšeničný záchvěv chuti, který prakticky vzápětí vystřídá pšeničnokyselá nálož rozbíjející plnost i pitelnost piva na malé kousíčky. Charakter tekutiny se nám zdá slabý, nevýrazný.
Byli jsme zklamaní. Tohle je ten progres? Vcelku drahé pivo z dovozu od sousedů, kteří vedou ve vývoji nealkoholických moků, chutná (s velkou hyperbolou) jako nepovedený kyseláč.
Hodnocení: 3/10