Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
28. listopadu 2023 18:05
Čas čtení 2:03
Anna Koucká

Dušan žil 23 let v sektě, měl zákaz alkoholu, cigaret a sexu. „Zničila mi manželství i osobnost,“ říká

REFRESHER HLUBINY
Uložit Uložené

V dalším díle pořadu Hlubiny, který se věnuje příběhům obyčejných lidí, představujeme Dušana. Ten strávil 23 let v sektě Šrího Činmoje a nějakou dobu byl i její hlavní tváří na Slovensku. Kvůli víře se rozvedl a přišel o svůj osobní život.

Na Dušana přicházím skrz doporučení českého religionisty Zdeňka Vojtíška. Ihned si ho vyhledávám a zjišťuji, že v sektě strávil dlouhých 23 let a o své zkušenosti napsal knihu Se slonem na zádech. 

Setkáváme se o několik týdnů později v kavárně v centru Prahy. Dušan je klidný, o všem mluví smířlivě a vyrovnaně, říká, že chce hlavně pomoci lidem, aby se nedostali do stejné situace, ve které byl on.

„Vadí mi, jak se v souvislosti se sektami mluví o těch, co odejdou. Pro sektu jsou to odpadlíci, pro vnější společnost oběti. Není to ale vůbec tak černobílé,“ vysvětluje mi.

Do sekty se dostal náhodou. „Vyrůstal jsem v rodině, kde byl otec přísný a byl to můj vzor. Hodně jsem se na něj obracel, neuměl jsem se sám moc rozhodovat a potřeboval jsem nějakou autoritu,“ říká Dušan. Podobné pouto pak později našel i právě ve svém guruovi.

Dušanovým celoživotním koníčkem bylo umění a zoufale se od mládí snažil stát umělcem. Už v mládí prý jeho tvorba nesla stopy vnitřního a duchovního hledání. Nikdy s tím ale nebyl spokojen a chtěl učinit skrz umění nějakou hlubší a pravdivější výpověď, najít vyšší poslání a duchovní rozměr.

Doporučeno
Andrea brala pervitin přes deset let, pila a kvůli závislosti přišla o děti. „Nitrožilní užívaní bylo začátkem konce,“ říká Andrea brala pervitin přes deset let, pila a kvůli závislosti přišla o děti. „Nitrožilní užívaní bylo začátkem konce,“ říká 30. ledna 2024 18:00

„Postupně jsem si uvědomil, že musím změnit svůj život. Byl jsem ateista, ale chtěl jsem vědět víc, poznat pravdu a zažít a dokázat si, že jsem se v životě nespletl, že existuje duše, život po smrti, reinkarnace a tak dále,“ vysvětluje Dušan.

Sekta

Se ženou, se kterou byl od roku 1983 a měli spolu syna, tedy začali různě experimentovat, například vyvoláváním duchů. Po převratu se ale k nám i na Slovensko dostala různá new age a zahraniční hnutí z ciziny.

„Na ulici jsem narazil na plakát s názvem Naučte se meditovat, který inzeroval přednášku doktora psychologie ze Švýcarska, po níž měl následovat kurz meditace. U vchodu bylo napsané, že to je zdarma. Neváhal jsem a šel. Přednáška mě zaujala, a tak jsem v kurzu pokračoval. Na konci mi bylo vysvětleno, že mohu pokračovat také pod dohledem zkušeného realizovaného duchovního mistra a stát se jeho žákem. Mohl jsem vyplnit přihlášku, přidat svou fotografii a ještě předtím souhlasit s pravidly. Mimo jiné se jednalo o zákaz pití alkoholu, cigaret, tvrdých drog, dodržování celibátu. Vše jsem udělal tak, jak chtěli, a po několika týdnech, koncem října 1992, jsem se stal žákem Šrího Činmoje a členem Centra Šrího Činmoje v Bratislavě,“ popisuje Dušan událost, která zásadně změnila jeho život. 

Doporučeno
„Když nevidí, lidé ho litují. Když má deprese, mají ho za magora.“ Daniela a Romana žijí se skrytým i viditelným postižením „Když nevidí, lidé ho litují. Když má deprese, mají ho za magora.“ Daniela a Romana žijí se skrytým i viditelným postižením 31. října 2023 18:12

Z nevinného kurzu jógy se ale stal životní styl. Do Centra se přestěhoval a o několik let později se kvůli víře rozvedl s manželkou. Celý jeho život se tak smrskl jen do aktivit v Centru. 

V rozhovoru Dušan popisuje, jak denní život v Centru vypadal, v čem spočívala víra a kdo byl vlastně Šrí Činmoj. V bonusové části se pak dozvíš plno dalších zajímavých úryvků z Dušanova života.
Rozhovor si můžeš pustit i jako podcast na Spotify.

Celé video uvidíš po odemčení.

Dej nám vědět do komentářů, jak se ti pořad Hlubiny líbí. A pokud se s námi chceš podělit o vlastní životní příběh, kdy se s tebou třeba osud moc nemazal, napiš na [email protected].
Domů
Sdílet
Diskuse