V dalším díle pořadu Hlubiny, který se věnuje příběhům obyčejných lidí, představujeme Dušana. Ten strávil 23 let v sektě Šrího Činmoje a nějakou dobu byl i její hlavní tváří na Slovensku. Kvůli víře se rozvedl a přišel o svůj osobní život.
Bonusovou část příběhu najdeš ve spodní části článku
Na Dušana přicházím skrz doporučení českého religionisty Zdeňka Vojtíška. Ihned si ho vyhledávám a zjišťuji, že v sektě strávil dlouhých 23 let a o své zkušenosti napsal knihu Se slonem na zádech.
Setkáváme se o několik týdnů později v kavárně v centru Prahy. Dušan je klidný, o všem mluví smířlivě a vyrovnaně, říká, že chce hlavně pomoci lidem, aby se nedostali do stejné situace, ve které byl on.
„Vadí mi, jak se v souvislosti se sektami mluví o těch, co odejdou. Pro sektu jsou to odpadlíci, pro vnější společnost oběti. Není to ale vůbec tak černobílé,“ vysvětluje mi.
Do sekty se dostal náhodou. „Vyrůstal jsem v rodině, kde byl otec přísný a byl to můj vzor. Hodně jsem se na něj obracel, neuměl jsem se sám moc rozhodovat a potřeboval jsem nějakou autoritu,“ říká Dušan. Podobné pouto pak později našel i právě ve svém guruovi.
Dušanovým celoživotním koníčkem bylo umění a zoufale se od mládí snažil stát umělcem. Už v mládí prý jeho tvorba nesla stopy vnitřního a duchovního hledání. Nikdy s tím ale nebyl spokojen a chtěl učinit skrz umění nějakou hlubší a pravdivější výpověď, najít vyšší poslání a duchovní rozměr.
„Postupně jsem si uvědomil, že musím změnit svůj život. Byl jsem ateista, ale chtěl jsem vědět víc, poznat pravdu a zažít a dokázat si, že jsem se v životě nespletl, že existuje duše, život po smrti, reinkarnace a tak dále,“ vysvětluje Dušan.
Sekta
Se ženou, se kterou byl od roku 1983 a měli spolu syna, tedy začali různě experimentovat, například vyvoláváním duchů. Po převratu se ale k nám i na Slovensko dostala různá new age a zahraniční hnutí z ciziny.
„Na ulici jsem narazil na plakát s názvem Naučte se meditovat, který inzeroval přednášku doktora psychologie ze Švýcarska, po níž měl následovat kurz meditace. U vchodu bylo napsané, že to je zdarma. Neváhal jsem a šel. Přednáška mě zaujala, a tak jsem v kurzu pokračoval. Na konci mi bylo vysvětleno, že mohu pokračovat také pod dohledem zkušeného realizovaného duchovního mistra a stát se jeho žákem. Mohl jsem vyplnit přihlášku, přidat svou fotografii a ještě předtím souhlasit s pravidly. Mimo jiné se jednalo o zákaz pití alkoholu, cigaret, tvrdých drog, dodržování celibátu. Vše jsem udělal tak, jak chtěli, a po několika týdnech, koncem října 1992, jsem se stal žákem Šrího Činmoje a členem Centra Šrího Činmoje v Bratislavě,“ popisuje Dušan událost, která zásadně změnila jeho život.
Z nevinného kurzu jógy se ale stal životní styl. Do Centra se přestěhoval a o několik let později se kvůli víře rozvedl s manželkou. Celý jeho život se tak smrskl jen do aktivit v Centru.