Jídlo a pití, které konzumujeme, může ovlivnit zdraví a funkci našeho mozku.
Dlouhodobě se ukazuje, že lidé po celém světě přijímají celkově více kalorií z nezdravých zdrojů. Studie z roku 2021 publikovaná v odborném časopise JAMA dokonce ukázala, že u mládeže do 19 let pochází téměř 70 procent kalorií z ultra zpracovaných potravin. A co podle vědců a vědkyň negativně ovlivňuje zdraví mozku nejvíce? Sladké nápoje.
Energetické, kávové nebo ovocné nápoje, limonády, ledové čaje, tzv. „sportovní“ vody a další. Právě slazené nápoje patří mezi ty nejoblíbenější na trhu. Jsou slazeny různými formami cukru – například glukózou, fruktózou, kukuřičným sirupem, cukrem nebo melasou.
Obezita, cukrovka i deprese
Jak uvádí server Psychology Today, tyto tekutiny mozek vyčerpávají. Jejich konzumace je spojena s rizikem vzniku obezity a cukrovky druhého stupně. Což následně může u konzumentů spustit deprese a úpadek kognitivních funkcí.
Slazené nápoje rovněž zvyšují riziko cévních onemocnění mozku, jako jsou mrtvice nebo hypertenze. Kvůli poškozování metabolického zdraví a narušování mozkového cévního systému není podle psychologů a psycholožek divu, že vyšší konzumace slazeného pití je také spojena s vyšším rizikem demence.
Co s tím? „Mnoho odborníků na zdraví rádo mluví o ‚všeho s mírou‘. Skutečnost je ale taková, že neexistuje žádné množství sladkého nápoje, které by bylo pro většinu lidí dobré,“ uvedl lékař Austin Perlmutter. Za nejlepší nízkokalorické alternativy cukru považuje stévii, alulózu a monkfruit. Dodal ovšem, že nejlépe uděláme, když naučíme mozek, aby po cukru netoužil a v nápojích jej nepotřeboval.