Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv je o krok blíže ke schválení prvního léku proti stárnutí pro psy.
Zatímco čivava se může dožít klidně dvaceti let, větší psí plemena, například německé dogy, se v průměru dožívají maximálně poloviny. Podle vědců a vědkyň za rychlejším stárnutím stojí fakt, že větší pes může kvůli své velikosti více zatěžovat fyziologické procesy. Psí obři jsou také podle studií kvůli selektivnímu šlechtění náchylnější k vážným chorobám. To by ovšem mohl zvrátit nový přelomový lék.
Jmenuje se LOY-001 a na trhu by mohl být již v roce 2026. Podle serveru ABC News působí tak, že interaguje s inzulínovým růstovým faktorem IGF-1, hormonem, o kterém se předpokládá, že urychluje stárnutí psů. Právě IGF-1 je přirozeně vyšší u velkých psů.
Jak uvádí sanfranciská společnost Loyal, která za lékem stojí, jedná se o dlouhodobě působící přípravek, který by psovi podával veterinární lékař každé tři až šest měsíců. Očekává se, že jeho cena bude v řádu dvouciferných částek amerického dolaru za měsíc.
Než ovšem bude lék schválen k použití, je třeba provést širší výzkum. Studie se mohou účastnit psi starší deseti let, kteří váží alespoň šest kilogramů a žijí v blízkosti jedné z výzkumných laboratoří. Dosud se účinek léku zkoumá na více než tisíci psech po celých USA.
„Naše práce se opírá o desítky let výzkumu biologie stárnutí. Náš tým odborníků na zdraví a dlouhověkost psů se snaží pomoci vašemu psovi žít déle tím, že rozšiřuje tento výzkum a vyvíjí lepší způsoby kvantifikace procesu stárnutí u psů,“ uvádí Loyal na svém webu.