Ženy po celém světě odkládají žiletky a depilátory v rámci kampaně Januhairy, která se snaží normalizovat tělesné ochlupení.
Hnutí Januhairy vyzývá již šestým rokem ženy, aby se přestaly holit a sdílely své fotky online. Snaží se předat myšlenku svobody a toho, že by lidé měli o svém těle rozhodovat sami. Hnutí sdílí na svém instagramu příběhy žen, které své ochlupení oslavují celý rok.
Účet má přes 40 tisíc sledujících. „Podporujeme sebevědomí, zpochybňujeme společenské standardy krásy a vytváříme podpůrnou komunitu, kde se lidé mohou podělit o svou cestu,“ stojí v popisu profilu.
„Januhairy je osvobozující, protože vás přiměje přemýšlet o tom, jak zacházíte se svým tělem a proč. Možná se brzy dostaneme do bodu, kdy si lidé budou moci dělat s ochlupením, co chtějí, a nebudeme o tom muset mluvit. To by bylo něco,“ řekla britskému listu Metro v roce 2021 zakladatelka Januhairy Laura Jackson.
Oholte si svoje nohy, vzkazuje Adele
S tímto trendem se poslední dobou setkáváme čím dál více. Podle analytika trhu Mintel si téměř každá čtvrtá žena mladší 25 let neholí podpaží, v roce 2013 to byla pouze jedna ze 20 žen. Trend prosazuje také mnoho celebrit.
Průkopnicí se stala třeba herečka Julia Roberts, která v roce 1999 vyrazila na premiéru filmu Notting Hill s neoholeným podpažím. Zpěvačka Adele zase neřeší holení nohou. Na otázku, jestli to nevadí jejímu partnerovi, odpověděla: „Nemá na výběr. Nikdo mi nebude říkat, abych si holila svoje zas*aný nohy. Oholte si ty svoje.“ V minulosti propagovala neoholené podpaží taky Madonna, její dcera Lourdes Leon nebo Miley Cyrus.
Ochlupení na těle je velkým trendem na sociálních sítích, hashtag #bodyhairpositivity má na TikToku více než 214 milionů zhlédnutí. Firma Nike minulý rok dokonce vydala reklamu s modelkami, které na těle měly viditelné ochlupení nad horním rtem a v podpaždí.
Existují důkazy, že dokonce staří Římané, Egypťané a Evropané v renesančním věku praktikovali odstraňování chloupků a věřili, že holá těla jsou krásná. V 70. letech se díky feminismu začaly chloupky prezentovat jako symbol rovnoprávnosti a přišla změna, která se promítá i do dnešní doby.