Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Uvařit, vyprat, uklidit, opečovat – a přitom být hezká a upravená. Týden jsem žila jako žena v domácnosti z minulého století.
Měj připravenou večeři. Plánuj dopředu, třeba i večer předtím, abys měla včas připravené chutné jídlo v moment, kdy se manžel vrátí domů. Dáš mu tak najevo, že jsi na něj myslela a že ti záleží na jeho potřebách.
Starej se o sebe. Věnuj 15 minut odpočinku, abys byla svěží, až přijde. Uprav si make-up a dej si třeba stužku do vlasů. Právě byl se spoustou pracovně unavených lidí. Buď tak pro něj trochu veselejší a zajímavější. Jeho nudný den možná potřebuje povzbudit a jednou z tvých povinností je mu to poskytnout.
Ukliď nepořádek. Těsně před příchodem manžela si ještě projdi hlavní části domu. Naposledy přejeď utěrkou po stolech.
V chladnějších měsících roku bys mu měla připravit a zapálit oheň, u kterého se bude moci odreagovat. Manžel tak bude mít pocit, že se dostal do oázy odpočinku a pořádku, a tebe to také povzbudí. Koneckonců, péče o jeho pohodlí ti poskytne nesmírné osobní uspokojení.
Minimalizuj veškerý hluk. V době jeho příjezdu eliminuj veškerý hluk pračky, sušičky nebo vysavače. Vyzvi děti, aby byly potichu.
Buď ráda, že ho vidíš.
Přivítej ho s vřelým úsměvem a projev upřímnou touhu potěšit ho.
Vyslechni ho. Možná mu chceš říct tucet důležitých věcí, ale okamžik jeho příchodu není ten pravý čas. Nech ho mluvit jako prvního – pamatuj, že jeho témata rozhovoru jsou důležitější než ta tvoje.
Nevítej ho stížnostmi a problémy.
Nestěžuj si, když přijde pozdě na večeři, nebo dokonce když zůstane venku celou noc. Počítej s tím, že je to nepodstatné ve srovnání s tím, čím si mohl projít v práci.
Udělej mu pohodlí. Ať se opře do pohodlného křesla nebo si lehne v ložnici. Připrav pro něj chladný nebo teplý nápoj.
Uspořádej mu polštář a nabídni mu, že mu sundáš boty. Mluv tichým, uklidňujícím a příjemným hlasem.
Neptej se ho na jeho činy ani nezpochybňuj jeho úsudek. Nezapomeň, že je to on, kdo je pánem domu a jako takový bude vždy uplatňovat svou vůli spravedlivě a pravdivě. Nemáš žádné právo ho zpochybňovat.
Dobrá manželka vždy ví, kde je její místo.
Tak zní Průvodce dobré manželky z roku 1955. Možná si myslíš, že podle takového „manuálu“ snad už nikdo nežije. Mýlíš se. Hashtag #tradwife, který tento životní styl označuje, má jen na TikToku 316,5 milionu zhlédnutí. Možná vás stejně jako mě zajímá proč. A tak jsem se rozhodla zkusit být tradiční ženou v domácnosti i já. Feministka a studentka genderových studií. Na týden se ze mě stala žena v domácnosti, tradiční manželka, „tradwife“.
Jak uvádí online slovník, „tradwife“ je vdaná žena, která si jako své hlavní poslání v životě zvolila práci v domácnosti a péči o manžela a děti. Vyznává nebo ztělesňuje tradiční, esencialistickou feminitu a striktně rozdělené genderové role, často spojované s konzervativními a/nebo pravicovými politickými hodnotami a křesťanstvím.
Svými hodnotami, chováním, dokonce i oblékáním se snaží přiblížit 50. létům minulého století v USA. Době, kdy prý bylo všechno jednodušší – muži byli pravými muži a ženy správnými manželkami (ať už to znamená cokoli).
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Vstát jako první, připravit kávu a snídani, vyvenčit psa. Co jsou největší výzvy kompletní péče o domácnost.
Jeden den hovězí guláš, druhý řízek. Jak se autorce dařila každodenní příprava náročných jídel.
Jak náročné je uklízet a u toho stále dobře vypadat.
Kolik času a úsilí vlastně řízení domácnosti stojí.
Jen si to představ. Obraz amerických žen s upravenými účesy v roztomilých retro šatičkách, které se starají o rodinný krb a domácnost a užívají si plodů kapitalismu, demokracie a svobody (alespoň v rámci pěti pokojů v baráku a „kapesného“ od manžela). Prostě éra „šťastných žen v domácnosti“.
Není se čemu divit, že takovéto nastavení bylo dřív pro většinu rodin ideálem. Domácnost byla podle portálu American Experience v médiích idealizována a ženy byly povzbuzovány, aby zůstávaly doma, pokud si to rodina mohla dovolit. Ženy, které se rozhodly pracovat, i když nepotřebovaly výplatu, byly často považovány za sobecké. Ve skutečnosti šlo ale z velké části o propagandu namířenou proti komunismu, který měl údajně ženy nutit plahočit se v továrnách – a rozvracet tak tradiční rodiny.
I dnešní tradiční manželky věří, že místo ženy je v domácnosti a muž je hlavou rodiny, chlebodárcem a pánem domu. A svou životní cestu dokumentují na sociálních sítích. Mnohé z nich tvrdí, že raději budou ženami v domácnosti, než aby vyhořely v práci, kterou nenávidí. Validní argument, ale není namístě spíše kritika pozdního kapitalismu a snaha o změnu než idealizace toho, že na druhé straně je tráva zelenější?
Zaveď ultra tradiční genderové role do vašeho manželství. Přijmi svou ženskost, bůh stvořil dvě pohlaví pro různé účely.
– Estee Williams, tradwife influencerka
Nutno však podotknout, že nebýt nebezpečných názorů a hodnot pravicového extremismu – což jsou proměnné, které se s hnutím tradwife mnohdy pojí – řekla bych si proč vlastně ne. Pokud se jedná o svobodnou volbu ženy, proč by mělo být špatně, že své životní poslání vidí v domácnosti? Vždyť u feminismu jde právě o to, aby každá žena měla právo rozhodnout se podle sebe a nebýt za svou volbu souzena.
Co bys chtěl, můj milý, k večeři?
Mé tranzici z vystudované ženy s full time prací do bydlenky předcházela rozsáhlá příprava. Přečetla jsem řadu příruček a zkoukla ještě víc videí o tom, jak být dobrou ženou svému muži. Z rešerše jsem si odnesla následující klíčové body, kterým jsem po dobu jednoho týdne věnovala veškerou svou pozornost: voňavý a uklizený dům, alespoň jedno teplé a vydatné jídlo denně, pohodlí a spokojenost mého partnera na prvním místě a v neposlední řadě upravenost. Správná žena má být upravená i při mytí záchodu.
Po řádném studiu „správného ženství“ jsem si sedla se svým partnerem a o experimentu jej informovala. Nic nenamítal. Přece jen, komu by se nelíbilo mít usměvavou služku, která zdarma a bez námitek splní, co vám na očích vidí? Jeho jediným úkolem bylo zodpovědět otázku: Co by sis dal, drahý, k večeři? Chopil se jej statečně a na celý týden vypracoval jídelníček svých oblíbených jídel, který nám visel celý týden na lednici.
Nutno podotknout, že jsem v dlouhodobém vztahu s člověkem, který si zakládá na rovnocenném postavení a spravedlivé dělbě domácích prací – tudíž jsem se nebála podobný výstřelek vyzkoušet a věděla jsem, že jde v podstatě jen o „hru“ na úplný opak našich běžných životů.
Poté už jen stačilo nakoupit potraviny, zkontrolovat, zda máme doma všechny čisticí prostředky – a naškrobit zástěru.
Mytí WC s úsměvem na rtech
Pro svůj experiment jsem zvolila týden, kdy jsem měla v práci dovolenou. Stala jsem se full time manželkou. Správná „tradwife“ totiž nechodí do práce – a upřímně, nedokážu si to ani představit, byť pro řadu žen jsou tyto „druhé směny“ každodenní záležitostí.
Nijak zvlášť jsem se změny z pracující a emancipované ženy na (když to řeknu nehezky) domácí puťku neobávala. Vařím i uklízím přece ráda, a dokonce si mnohdy myslím, že nikdo nám doma neuklidí tak dobře, jako to umím já. Péči o domácnost mi rovněž usnadňuje řada moderních výdobytků, třeba pračka, sušička, myčka nebo možnost dovozu nákupu až ke dveřím. Tak by to snad nemohl být žádný problém, ne?
No, představovala jsem si to trochu jako Hurvínek válku. První zastesknutí přišlo ve chvíli, kdy jsem musela vstát dřív než můj partner a připravit mu snídani, ranní kávu nebo čaj a v případě, že zrovna nepracoval z domova, také svačinu a oběd s sebou. Děti sice zatím nemáme, ale zato na mě padla veškerá péče o našeho psa. Venčení, krmení, mytí.
Druhá nepříjemnost přišla v péči o můj zevnějšek, na čemž tradiční manželky velmi lpí. „Udržuj svou krásu. Muži jsou stvořeni k tomu, aby byli vizuální, a je krásné, když to jako žena přijmeš. Jez plnohodnotné potraviny, cvič, pravidelně se sluň, pečuj o svou pleť a oblékej se tak, abys lichotila svému tělu a pohlaví,“ říká ve svém videu známá tradwife influencerka Estee Williams.
Nevím jak vy, ale já doma chodím ve vytahaném starém oblečení (zpravidla to bývají tepláky, obrovské mikiny a teplé ponožky), vlasy mám v drdolu a moje skin care spočívá maximálně ve vyčištění zubů, učesání a namazání obličeje krémem. Teď jsem ale měla nosit slušivé, lichotivé oblečení, malovat se a načesávat tak, aby se to líbilo hlavně mému partnerovi, nikoli mně.
Poměrně náročná byla také denní příprava teplých pokrmů. Kvůli práci a ušetření času jsem byla zvyklá vařit jednoduchá (byť plnohodnotná) jídla zpravidla „z jednoho hrnce“, která jsem vždy navařila alespoň na dva dny dopředu. Nyní jsem ale měla vyvářet poměrně náročnější pokrmy každý den. Do toho jsem i pekla, aby měl můj milý vždy nějaký ten koláček ke kafíčku. Samozřejmě.
Jsem na sebe ale pyšná. „Nerva“ jsem chytla až v moment, kdy jsem uslyšela větu: „Nebylo by v lednici pivínko?“ Po ní navíc následovalo: „Ten steak je super, ale nemusel být na pánvi tak dlouho.“ Nedala jsem ale na sobě nic znát a pokračovala v naší hře na toxickou domácnost.
Rovněž se ode mě očekávalo, že se kompletně postarám o všechny návštěvy, které nás poctí svou přítomností. Připravit pohoštění, uvařit kávu, všechny několik hodin obskakovat. A to všechno s úsměvem na rtech. Uf.
Nevybírala jsem, na co se večer budeme koukat ani kam pojedeme na výlet. Náš vztah se z rovnocenného partnerství proměnil v absolutní dominanci muže. Jsem žena, a tak na mém názoru nezáleží. Dobrá manželka vždy ví, kde je její místo.
Moje povinnosti ale nekončily jen za zdmi domova. Podle stanovených pravidel jsem měla žádat o „propustku“, kdykoli jsem chtěla jít ven s nějakou kamarádkou. A abych snad chodila venku sama po setmění? Nepřichází v úvahu. To se přece nehodí.
Můj milý za to místo nás obou vydělával peníze a živil mě. Stojí to ale za ztrátu sebe samé?
Tradwife lifestyle není pro mě
Sečteno, podtrženo, potvrdila jsem si, že takový životní styl není pro mě. Netoužím po poddajnosti a jednoduchosti. Věřím, že partnerský vztah má být založený na vzájemném respektu, rovnocennosti a lásce. To se dle mého s „tradwife“ hnutím neslučuje.
Ač se jednalo o krátkodobý experiment v bezpečném prostředí, mnohdy jsem se přistihla, že se cítím poníženě a méněcenně. Moje identita jako by se rozplynula do upečených bábovek a úhledně složených komínků prádla. Těšila jsem se, až zase odhodím zástěru a budu se věnovat něčemu, co vnímám jako smysluplné. Stoprocentně naklizeno a navařeno není něco, co bych považovala za své životní poslání. Ale každému, co jeho jest.
Stejný názor má i můj partner. „Jsem rád, že už jsi zase normální,“ řekl mi v neděli večer, kdy jsme po celém „tradičním“ týdnu ulehli do postele – a já mu s radostí vyprávěla o nově publikované etnografické studii, kterou si chci ráno přečíst. Nemusela jsem myslet na to, co budu vařit ani jestli se zítra pere bílé, nebo barevné. Těšila jsem se, až zase oba budeme mít možnost rozvíjet se ve svých oborech – a zatímco jeden z nás uvaří večeři, druhý umyje nádobí.
Celý svůj dospělý život se snažím o rovnost ve všech směrech. A nehodlám na tom nic měnit. Staré dobré časy jsou staré z nějakého důvodu. Nicméně zkusit si tento experiment by jistě neublížilo těm, kteří zneužívají neplacenou práci (žen) v domácnosti. Pak bychom se možná konečně posunuli jako společnost dál.