Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Pískání gumových hraček, klapání mini drápků a spousta „ochání“ a ňuňání. Tak by se dala popsat jóga se štěňátky. Jak pomáhá pejskům?
V samém centru Prahy, uprostřed šumu městského života, se prosadil netradiční, ale srdečný trend – štěněcí jóga. V útulném studiu s hmatatelným pocitem klidu se účastníci noří do jedinečného spojení jógy a psí roztomilosti.
Refresher vyrazil prozkoumat soulad dvou zdánlivě nesouvisejících světů – starobylého umění jógy a neodolatelného kouzla chlupatých společníků. Objevili jsme terapeutickou směs smíchu, lásky a hoooooooodně mazlení.
Symbióza psa a jógy
Jakmile se otevřou brány jógového studia Pets Yoga Prague, přivítá ty, kteří vstoupí dovnitř, symfonie vzrušeného štěkotu a klapot malých tlapek. Vítejte ve světě, kde „pes hlavou dolů“ není jenom jógová pozice.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak lekce pomáhají lidem, je asi jasné. Jak ale pomáhají pejskům?
Jak puppy jóga funguje, kolik zaplatíš za lekci a jaká štěňátka můžeš poznat.
Jak probíhá spolupráce s majiteli psů.
Odemkni si článek, získej slevy do e-shopů a na lístky i přístup k prémiovým článkům. Předplatným podpoříš kvalitní autorský obsah REFRESHER+.
Lekce začíná nečekaným spojením klidu a rozvernosti. Sedíme na jógamatkách v půlkruhu, před námi je instruktorka a mezi námi pobíhají štěňátka thajského ridgebacka. Koukám kolem sebe. Nikdo jsme se neubránil úsměvu. Šedivě zbarvené neposedné kuličky mění prostor jógy v oázu sdílené blaženosti.
Instruktorka nás nejprve informuje o tom, jak se k pejskům chovat. Je důležité s nimi nemanipulovat neobratně, netahat je, nedržet tam, kde nechtějí být. Když budou chtít spát, nechat je spát. Zkrátka je respektovat, pejsci tu jsou na prvním místě. Toto zjištění pro mě bylo stěžejní, nerada bych podpořila někoho, kdo se neumí chovat ke zvířatům a jeho jediným cílem je profit.
A kdyby něco, na lekci svrchu pániččina klína dohlíží pyšná psí maminka Mája z chovné stanice Hansa Mah Siam.
V pozadí hraje klidná hudba, s ostatními se pomalu protahujeme a okolo si hrají roztomilá štěňátka. Pokud to takhle nefunguje i v nebi, tak tam nechci. Dopředu už vím, že nepůjde o žádné namáhavé jógové kreace, které by mohly jakkoli ohrozit štěňata. Vůbec to ale nevadí, vždyť všichni se sem stejně přišli hlavně pomazlit. A tak spolu s dalšími brzy přecházím z jógového módu na mazlicí. Přetahujeme se o hračky, házím jim míčky a nechávám malé – ale pekelně ostré – zoubky bořit se mi do dlaní. Těmhle malým dráčkům bych dovolila vše.
Nejsem jediná. Na kolegyni vedle mě zaujal štěňata její pohupující se culík, mladíka naproti zase zasypala celá smečka naráz. Jistě, lekce se neobejde bez loužiček a hromádek, jsou to přece miminka a je důležité počítat i s tímto. Asistentka, která na lekci dohlíží, ovšem vše hbitě uklízí a dezinfikuje. „Dnes to není tak hrozné. Když tu byla štěňátka bernardýna, to byly spíš rybníky než louže,“ komentuje.
Lekce štěněcí jógy ve studiu Pets Yoga Prague probíhají pravidelně minimálně třikrát do týdne, nejčastěji ve středu, sobotu a v neděli. Místo je nutné si předem rezervovat na webových stránkách a jedna lekce vyjde na 900 Kč. S sebou potřebuješ jen pohodlné oblečení (šperky nech raději doma), podložky zajišťuje studio. Kromě Prahy můžeš na lekci nově zavítat i do Brna.
Přinášet lidem radost
„Měla jsem zrovna období, kdy jsem si promýšlela, co bych chtěla v životě dělat a jaká by měla být moje vize. Došla jsem k tomu, že mým cílem je dělat lidi šťastnější,“ odpovídá na mou otázku, co ji vedlo ke spojení jógy a štěňátek, jedna ze zakladatelek Anna Dvořáková. Podobný koncept nejprve viděla na sociálních sítích v zahraničí a rozhodla se jej na jaře roku 2022 přinést i do Česka. Posléze k sobě přizvala ještě svou kamarádku Markétu Blahovou.
Když mi před začátkem lekce říkají, že zrovna shánějí někoho dalšího do týmu – jehož pracovní náplní by bylo mimo jiné nošení štěňátek na lekci –, silně přemýšlím o změně kariéry. To přece musí být dream job. Rozšiřování týmu se jinak vůbec nedivím, většinu lekcí má pražské studio vybookovanou dlouho dopředu.
Na lekci je vždy jeden vrh konkrétního plemene, které si mohou návštěvníci a návštěvnice předem vybrat. Zakladatelky totiž spolupracují s chovateli z celého Česka. Vybrat si můžeš například havanského psíka, border kolii, německého ovčáka nebo basenji. Je dobré si o daném plemeni zjistit základní informace předem; zatímco některá se celou dobu nezastaví, další část lekce bezostyšně prospí.
Jeden vrh navštíví průměrně dvě až tři lekce. „Nejprve to bylo tak, že jsme aktivně vyhledávali chovatele, nyní už se nám často ozývají sami. Doporučují si nás mezi sebou díky pozitivním zkušenostem,“ říká manažerka provozu Hana Bećirbašić.
„Majitel pejsků musí mít registrovanou chovatelskou stanici v Českomoravské kynologické unii, což pečlivě prověřujeme. Štěňátka musí být očkovaná, veterinárně ošetřená a většinou jsou stará osm až devět týdnů, někdy i starší,“ vysvětluje Bećirbašić. Štěňata si z lekcí s deseti až patnácti neznámými lidmi odnesou důležitou socializaci, my zase lepší náladu.
„Sami chovatelé nám pak říkají, že štěňata, která projdou takovou socializací, pak mnohem lépe snáší odchod od maminky do nového domova,“ dodává s tím, že s nabídkou o spolupráci zkoušeli oslovit i útulky. Lekce jógy by pak mohla vést třeba k úspěšné adopci. Jak ovšem trojice žen vysvětluje, útulky neměly zájem, jelikož štěňátka jsou z těchto zařízení hned pryč.
Terapie a vrtící ocásky
„Je to taková terapie,“ říká spoluzakladatelka Markéta Blahová a dodává: „V dnešní době jsou lidé pořád na telefonu. Jasně, i na lekcích určitě vytáhnete telefon, protože si budete chtít štěňátka vyfotit, ale nebudete si prohlížet zprávy nebo scrollovat. Chcete si užít těch 60 minut štěněcí lásky a nemyslet na nic jiného.“
Přesně takhle se po lekci cítím, za roztomilým dováděním a smíchem se dle mého skrývá hlubší terapeutická hodnota. Příjemné protažení s hodinovým pozorováním a hlazením rozverných štěňátek musí mít blahodárný účinek snad na každého.
Zdá se, že štěněcí jóga není jen módní výstřelek, ale skutečný zdroj emoční pohody, který spojuje starobylou moudrost jógy s bezpodmínečnou láskou nejlepšího přítele člověka.