Toužíš po objevování skrytých míst s tajemnou atmosférou? Takových, kde nepotkáš zástupy turistů a stánky s občerstvením na každém rohu? Pokud ano, pak je dnešní výletní tip přímo pro tebe. Vydáme se totiž do zalesněného lomu nedaleko Prahy, kde se zastavil čas. Stačí projít podchodem pod železniční tratí a ocitneš se o sto let zpátky v čase. Ale pozor, žádné turistické značky sem nevedou.
Vydej se s Refresherem do přítmí starých továrních pecí a pozůstatků celých budov. Tam, kde se prolíná krása přírody s historií a fantazií. A přitom jen půlhodinku od Prahy.
Ono tajemné místo nese název Tomáškův lom. Nachází se mezi malebnými středočeskými vískami Srbsko a Korno, uprostřed Českého krasu. Nejjednodušší je nasednout v Praze na frekventovanou vlakovou linku a za zhruba půlhodinu vystoupit na zastávce Srbsko. Kromě toho, že si budeš moci dát na výletě třeba pivo, tě také po celou dobu jízdy čekají nádherné výhledy na Poberouní. Jako z pohlednice.
Pokud ovšem preferuješ cestování autem, jízda ti zabere asi 45 minut a zaparkovat můžeš v přilehlém okolí, třeba na placeném parkovišti u mostu v Srbsku.
Ze zastávky Srbsko nejprve projdeš ulicí Za Vodou, poté půjdeš chvilku ulicí K Císařské rokli, která se napojuje na neznačenou pěšinu. Příjemnou procházkou podél řeky Berounky z jedné strany a mohutných skal ze strany druhé dojdeme až k samotnému Tomáškovu lomu. Ten se ale před zbloudilými turisty trochu schovává. Nejprve totiž musíš najít správný železniční podchod. Když jím prolezeš, spatříš vchod do poměrně zachovalé budovy. Kam asi vede?
Protáhneš se roštím a ocitneš se pod klenutými stropy kdysi prosperující kruhové pece. Zdmi prorůstá zeleň a kořeny stromů, pecí se ozývá ozvěna a ty zatoužíš dozvědět se všechno o tom, proč místo lidé takhle zanechali.
Rozsáhlý lom s vlečkou i skladištěm trhavin
Jak uvádí autoři publikace Srdce Českého krasu, historie Tomáškova lomu se začala psát v roce 1871, kdy si Adam Tomášek se svým švagrem Hynkem Šedivým koupili pozemek od obce Korno – a odstartovali tak rozvoj vápenictví na Berounsku. Kvůli nesplacenému dluhu se ovšem rozpoutal vleklý soudní spor, který nebyl urovnán ani 60 let po smrti obou původních majitelů.
Po celou dobu sporu ale v lomu probíhala těžba a zpracování vápence, vznikaly zde cylindrové pece, správní budovy, sklady uhlí i třeba drtírna. V roce 1904 bylo rovněž poblíž cylindrových pecí vyraženo skladiště trhavin. Na svou dobu byl lom vybaven těmi nejmodernějšími technologiemi.
Zajímavost 💡
S vápencem je CHKO Český kras pevně spjat. Najdeš jej tady takřka všude, jelikož tvoří převážnou část místní geologické stavby. I téměř každá zkamenělina, jejímž výskytem je Český kras proslulý, je z vápence. Fascinován místními nálezy byl již Joachim Barrande v 19. století. Tak měj oči na stopkách, třeba taky najdeš nějakou fosilii!
Tomáškův lom prosperoval a na počátku 20. století se firma řadila ke čtyřem největším výrobcům vápna v Čechách, kdy zaměstnávala kolem osmi desítek dělníků. Vzhledem k rozsáhlosti a členitosti lomu k němu musela být přivedena vlečka sloužící k dopravě materiálu.
Nástupci Adama Tomáška, Jan a Jiří Tomáškovi, vedli lom a vápenku až do znárodnění v roce 1948. Pak už to s lomem šlo jen z kopce. Většina volných míst zde byla vyplněna těžebním odpadem, který se nakumuloval za celá desetiletí. Nejtěžší práce tu přitom zastávalo asi 40 trestanců.
Roku 1965 byla v lomu zastavena veškerá výroba, s výjimkou omítkárny, která byla o dva roky později vyhodnocena jako nejlepší v republice. Po ukončení veškerých aktivit byl ale lom zcela ponechán svému osudu a postupně se změnil na pouhé ruiny. Kruhová pec u železničního podchodu je ale překvapivě stále poměrně zachovalá. A jelikož je celý areál volně přístupný, s trochou opatrností jej tak návštěvníci a návštěvnice mohou prozkoumávat, jak je jen libo.
Lom jako celek představuje mimořádnou koncentraci cenných technologických staveb ve vývojové posloupnosti, která nemá na našem území obdoby, takže ho někteří badatelé v oboru industriálních staveb považují za vůbec nejkvalitnější vápenickou památku v Čechách.
– Srdce Českého krasu: K. Žák, V. Cílek, M. Majer a kolektiv
Co ještě vidět?
Pokud budeš chtít objevovat dál, zavítat můžeš třeba k Tomáškově propasti. Stačí vyšlápnout kopec a jsi tam. Dej si ale pozor a nelez tam, kam nemáš. Propast mohou prozkoumávat jen zkušení jeskyňáři. Věř, že dolů spadnout nechceš.
V místě se ovšem nachází také menší tábořiště, kde se můžeš na chvilku usadit a sníst si třeba svačinu. Pokud sis ji zapomněl*a zabalit, nezoufej. „Lidově“ se můžeš najíst třeba v restauraci U Nádraží. Slyšeli jsme, že tu podávají výbornou svíčkovou.
Omrknout můžeš také vyhlídku, která se tyčí přímo nad lomem. Refresher ji navštívil v říjnu a opravdu je odsud co vidět! Ani tady nenarazíš na davy turistů, což je v této oblasti kousek od Karlštejna docela nevídané. Za zmínku stojí také malebná vesnice Tetín, Solvayovy lomy nebo rozhledna Korunka.