Máme pro tebe nový tip na výlet, tentokrát navštívíme Středočeský kraj.
Místo, které dnes navštívíme, leží asi dva kilometry východně od Berouna a rozkládá se – jak jinak – nad řekou Berounkou. Pyšnit se může krásnými výhledy do krajiny, ostrými skálami i malebnými domky. Takový je Tetín.
Jak se tam dostaneme? Ze západního cípu Prahy se do Tetína dostaneš zhruba za půl hodinky. Svůj vůz můžeš zanechat na parkovišti Na Parkáně hned vedle kostela svatého Jana Nepomuckého. Pokud pojedeš městskou hromadnou dopravou, musíš přestoupit buď v Berouně, nebo v Srbsku. Vede sem také cyklotrasa s názvem Stezka svaté Ludmily.
Když se řekne Tetín, pravděpodobně se ti vybaví pověst o Krokovi a jeho dcerách – Kazi, Tetě a Libuši. Ač pověst dnes již nelze stoprocentně ověřit, podle Muzea Tetín kronikáři Kosmas, Dalimil i Václav Hájek z Libočan shodně uvádí Tetín jako místo pobytu kněžny Tety, která jej měla založit a pobývat v něm.
Z paměti možná ještě vytáhneš, že se na přemyslovské hradiště Tetín přestěhovala kněžna Ludmila, která zde byla také na popud své snachy roku 921 zavražděna.
Jedno je ale jisté: Tetín patří mezi nejstarší vesnice v České republice a mezi místa, „kde se rodila naše státnost a psaly české dějiny“. To dokládá fakt, že v první polovině 16. století zde při svém pobytu Václav Hájek z Libočan vytvořil Kroniku českou – jednu z nejdůležitějších památek české literatury.
Vesnice jako z obrázku
Jisté je také to, že Tetín je jednoduše pitoreskní vesničkou. Přestože je mezi turisty oblíbená, panuje zde příjemný klid, který bychom možná ani půl hodinku za Prahou nečekali. Na ulicích si hrají děti, vysluněná zápraží zabírají líně se povalující kočky a kromě bzukotu hmyzu je slyšet kdákání slepic. A všude rostou špendlíky. Hashtag #českéléto?


Naše kroky míří nejprve k pozůstatkům hradu Tetín, který měl podle archeologických výzkumů vzniknout v první polovině 13. století. Přestože muselo jistě jít o monumentální stavbu pyšně se tyčící nad Berounkou, dnes již z hradu mnoho nezbylo. Toto místo je ale důležité ještě z jednoho důvodu – nachází se tu rokle s jeskyněmi, z nichž nejznámější jsou Turské maštale.
Část z nich ale byla poničena těžbou a sesuvy hornin. Dnes se zde nachází dvacet jeskyní, přičemž nejdelší Tetínská propástka měří více než 200 metrů.
Na rokli a líně se ploužící Berounku je ale hezký pohled i jen tak. Když tu chvíli posečkáš, možná uvidíš proplouvající vodáky nebo projíždějící vlak. Pohled, který se ti tu naskýtá, přímo vybízí k rozjímání. Tak se tu na chvilku usaď na lavičku. Další krásný výhled najdeš ještě pod kostelem.

Až budeš v Tetíně, doporučujeme nevylézt jen pár metrů ke zřícenině hradu, ale objevovat. Podívat se můžeš třeba do přírodní rezervace Tetínské skály nebo k Tetínskému vodopádu, ke kterému se dostaneš cestou od hřbitova nebo přímo od hradu. Nemusíš se bát, že by ses ztratil*a, ukazatele tě navedou.
K vodopádu nicméně vede poměrně hodně strmá cesta po kluzké skále, tudíž to není vhodné pro kočárky a hodně malé děti. Pokud toto ale zdoláš, nebudeš litovat. Otevře se ti krásná příroda s řadou zajímavých jeskyní.
V Tetíně můžeš navštívit také místní muzeum, které je v létě otevřeno od středy do neděle. Seznámíš se tu s historií, archeologií, paleontologií nebo s přírodou Českého krasu. Návštěva muzea tak může být výchozím bodem při tvé návštěvě této vesničky. O víkendu 17. až 18. září se rovněž bude konat známá Svatoludmilská pouť na Tetíně, která ti nabídne celodenní program – a co víc, vstup je zdarma.
Po výletování se můžeš najíst v jedné z místních restaurací, kterých je v Tetíně a přilehlých obcí opravdu spousta. Návštěvu Tetína můžeš rovněž spojit třeba s návštěvou lomu na Chlumu, rozhledny Korunky, Koněpruských jeskyní nebo Velké Ameriky. Všechny tipy na výlety přehledně najdeš v naší rubrice Kam na výlet.