Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Malá holčička, kterou odvrhli rodiče, přespávala pět let v boudě se psem. Za tuto dobu se stala plnohodnotným členem smečky místních zatoulaných psů, od kterých se naučila, jak přežít na syrovém mase a zbytcích jídla.
Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Když pouze tříletou Ukrajinku Oksanu Malajovou zavrhli vlastní rodiče, pod svá ochranná křídla ji vzala smečka divokých psů. Neuvěřitelných pět let s nimi trávila každý den, učila se jejich řeči a kopírovala psí chování.
V době, kdy Oksanu objevili zástupci příslušných úřadů, jim nepřipomínala zanedbané děvče, ale spíše malého psa. Vůbec totiž nerozuměla lidské řeči, dokázala jen štěkat a vrčet. Jako pes chodila po čtyřech, olizovala se a jedla syrové maso či zbytky potravin, které vyhrabala z odpadkových košů.
Oksana byla plnohodnotným členem smečky. Vnímali to tak i psi, kteří nechtěli dovolit policistům a sociálním pracovníkům, aby od nich dívku odnesli. Agresivně na ně štěkali, aby dali najevo, že jsou připraveni k útoku. Policisté tak museli psy odlákat jídlem, jinak by je k dívce nepustili.
Ještě předtím, než se společně podíváme na životní příběh ukrajinského divokého dítěte Oksany Malajové, který vyráží dech, bychom ti rádi připomněli, že tvořit kvalitní obsah můžeme jen díky našim předplatitelům. Proto pokud se ti naše články líbí, podpořit nás můžeš vstupem do klubu Refresher+.
Útočiště v psí boudě
Oksana Oleksandrivna Malajová se narodila 4. listopadu 1983 ve vesničce Nova Blahoviščenka na jihu Ukrajiny. Od útlého dětství se musela potýkat s chudobou a nedbalostí rodičů, kteří ji zanedbávali kvůli svým problémům s alkoholem, píše The Sun.
„Máma měla příliš mnoho dětí. Neměli jsme dostatek postelí, a tak jsem se uložila v psí boudě,“ řekla později Oksana v dokumentárním seriálu 60 Minutes Australia.
Během jedné mrazivé noci, když byly Oksaně tři roky, na ni rodiče zapomněli a zamkli ji před domem. Malá dívka zalezla ve snaze zachránit se před chladem do psí boudy rodinného psa, štěňátka jménem Nadia. Přestože to zní neuvěřitelně, přespávala v ní dalších pět let. Rodičům tedy očividně nechyběla.
Dívky se nakonec ujala smečka místních zatoulaných psů, od kterých se naučila, jak přežít na syrovém mase a zbytcích jídla. Jak čas plynul, Oksana úplně zapomněla mluvit lidskou řečí, už jen štěkala a vrčela jako ostatní psi ze smečky.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Jak Oksana vzpomíná na časy, kdy žila se smečkou psů.
Zda si Oksana po speciálních terapiích dokázala osvojit chování přirozené pro člověka.
„Mluvila jsem s nimi. Štěkali a já to po nich opakovala. To byl náš způsob komunikace,“ vyprávěla Oksana v dokumentu.
Ze psa opět člověk
Když jednoho dne Oksana vystrašila svým štěkotem 9letého chlapce, který bydlel v sousedním domě, kontaktovali jeho rodiče ukrajinské úřady a upozornili je na dívku se zvláštním chováním, píše New York Post.
Sociální pracovníci, kteří přišli v doprovodu policistů Oksanu zachránit, to však neměli vůbec jednoduché. Toulaví psi pokládali dívku za plnohodnotného člena smečky, snažili se ji proto před lidmi ubránit. Aby se k Oksaně sociální pracovníci vůbec dostali, policisté museli psy odlákat jídlem.
Ani poté, co se úřadům konečně podařilo dostat dívku ze psí boudy, to s ní však vůbec nevypadalo růžově. Sociální pracovníci Oksanu převezli do dětského domova, ve kterém s ní dlouhá léta pracovali psychologové a další odborníci ve snaze naučit ji chování přirozenému pro člověka.
„Když k nám přišla, byla spíše jako malý pejsek než lidské dítě. Když uviděla vodu, vyplazovala jazyk. Jedla jazykem, ne rukama,“ zavzpomínal si na Oksanu ředitel dětského domova v dokumentu.
Přestože Oksana až do svých osmi let neovládala lidskou řeč, poměrně rychle si ji osvojila a naučila se i další základní dovednosti. Přestože dokázala chodit vzpřímeně a vést konverzaci, se stále držela některých svých psích rysů chování. Například schovávala různé předměty tak, jak to dělají psi, píše portál The Sun.
Oksana jako předmět vědeckých diskusí
Jak píše portál Ati, Oksanin stav byl podnětem pro vědecké diskuse na téma „příroda vs. výchova“.
Pojem „příroda“ v kontextu této debaty odkazoval na vrozené a předurčené vlastnosti člověka na základě genetiky. „Výchova“ zase označovala environmentální faktory během vývoje dítěte, jako jsou například sociální interakce či jeho zkušenosti z dětství.
Zjednodušeně řečeno vědci hledali odpověď na otázku: „Může za chování dítěte prostředí, ve kterém vyrůstalo, nebo výchova jeho rodičů?“
Odborníci se nakonec shodli na tom, že stejně jako „příroda“ i „výchova“ hraje důležitou roli při formování lidské osobnosti.
Dokazuje to i samotný případ Oksany, který může být ukázkovým příkladem toho, jak silný vliv má na dítě výchova. Fakt, že se lidská bytost začala chovat jako pes – dokonce mít i psí apetit –, poukazuje na důležitost socializace při formování lidské osobnosti.
Žena se „psí duší“
V současnosti je Oksaně 40 let a žije v domově pro lidi se speciální péčí. Ačkoli od dob, kdy ji sociální pracovníci našli, udělala velký progres ve svém chování, pravděpodobně už nikdy nebude zcela vyléčena ze svého traumatu. Podle lékařů jsou dnes její intelektuální schopnosti srovnatelné se šestiletým dítětem, píše Ati.
Oksana tráví většinu svého volného času se zvířaty. A přestože dnes je z ní už více člověk než pes, sama přiznává, že se ke svému starému chování občas vrací.
„Když se cítím osamělá, plazím se po čtyřech. Nikoho nemám, a proto trávím čas se psy. Chodím na procházky a dělám si, co chci. Nikdo si ani nevšimne, že chodím po čtyřech,“ řekla Oksana v dokumentu.