Benefit v podobě práce z domova zní jako parádní příležitost, ale pro někoho se to může rychle stát noční můrou. Je důležité si o tom něco zjistit a připravit se. S námi to ale bez problému zvládnete, stačí se řídit pravidly.
Práce z domova není pro každého
Není na škodu si uvědomit, že 100% home office může být větší břímě než práce v kanceláři. Neobejde se bez velké zodpovědnosti a motivaci k práci. V domácím prostředí snadno sklouznete k lenosti a oddalování. A to se vám může stát osudným. Kromě toho přijdete o změnu prostředí a hrozí vám domácí ponorka.
Jak to vyřešit? Nejlépe tak, že budete pracovat na speciálním místě, na kterém si zařídíte mini kancelář, v lepším případě rovnou využijte nepoužívaný pokoj. V práci máte taky své vlastní místo se vším potřebným. Dále si udělejte denní plán, co chcete a potřebujete zvládnout. Určitě nezapomínejte ani na časové ohraničení „od do“, kdy počítač zaklapnete a půjdete se projít nebo si zacvičit. Nestaňte se otrokem vašeho počítače a na pár hodin se ho vzdejte a dělejte něco jiného.
Hezky vybavená kancelář
Není úplně nezbytné mít vlastní místnost na kancelář, ale pokud je to jen trochu možné, určitě se tomu nebraňte a práci si zbytečně neroztahujte po celém bytě. Někdy je opravdu zdravé udržovat práci na jednom místě a mít možnost ji někde „zanechat“.
Ne každý může mít vlastní kancelář, takže stačí alespoň roh, kde si uložíte dokumenty, papíry, propisky, případně to, co ke své práci využíváte. A k tomu bychom doporučovali i kvalitní kancelářské vybavení a dekorace, které vám zpříjemní atmosféru.
Stůl a židle
Základ je kvalitní židle a stůl. Jsou to sice dražší položky, ale vaše záda vám poděkují. Židli vybírejte podle toho, jakou oporu poskytuje a co vše na ní lze nastavit. Investice do židle se vám 100% vyplatí. U stolu jde spíše o úložný prostor. Zamyslete se, co v něm chcete uchovávat a jak vysoké šuplíky potřebujete. Na trhu jsou i velmi minimalistické kousky, ale nejsou vždy dobrou volbou. Máte vyšší budget? Netradiční, ačkoliv stále populárnější, se stávají polohovatelné a výškově nastavitelné stoly. Dlouhodobé sezení každému nevyhovuje a práce vestoje už není nic, co by kohokoliv překvapilo. Je to příjemné pro záda a ideální pro kreativce, kteří potřebují k práci pohyb.
Osvětlení
Nepodceňujte kvalitní a správně vybrané osvětlení. Nemělo by vás příliš oslňovat a překážet. Pracujete v noci nebo brzy ráno? V těchto časech není dobré zapínat modré a bílé světlo, protože narušuje cirkadiánní rytmus (vnitřní biologické hodiny). Jenže co přes den? Kolik mít těch žárovek? Stačí mít jednu, a to tu s označením „smart“. Jednoduše ji nastavíte v telefonu nebo pomocí ovladače a zvolíte si intenzitu a teplotu, u některých dokonce i další zbarvení, od červené, zelené po fialovou a spoustu dalších odstínů.
Plánování, plánování a plánování
Abyste se vyhnuli tendenci od práce odbíhat a skutečně ji dokončili, je důležité si ji naplánovat. Vezměte si k ruce papír, diář nebo jiný plánovač a sepište si povinnosti podle toho, jak jsou důležité a které lze nechat na konec pracovního dne. Díky tomu získáte přehled o tom, jak moc náročný den vás čeká, a můžete se na to připravit. Nestane se vám tak, že zavoláte pozdě kolegovi nebo klientovi, přitom jste to mohli udělat ráno nebo dopoledne.
Když máte kolem sebe kolegy, jde práce o trochu snadněji. Přece jenom je to pomyslná konkurence/motivace a udržuje vás aktivní. Doma je to jiné, nikdo na vás nekouká a vy s žádnou konkurencí nemusíte bojovat. Proto se snažte pracovat jako vždy a zároveň si užívat, že vás nikdo nekontroluje.
Od, do: Kdy vám práce jde od ruky nejvíce?
Záleží samozřejmě na tom, jak moc je váš zaměstnavatel přísný a kolik vám dá volnosti, ale při práci z domova je dobré pozorovat, kdy máte jakou energii a kdy se vám nejlépe pracuje. Možná zjistíte, že vám vyhovuje mít dopoledne klidnější režim a začít pracovat až odpoledne do večerních hodin. Pokud nezačnete chodit spát ve tři ráno, není to žádný problém, jen si dejte pozor na to bílé a modré světlo a vše laďte do žlutých tónů – žárovky, telefon i monitor.
Pravidelné pauzy a procházky
Zařazovat pravidelné pauzy a procházky by měli nejen lidé na HO, ale všichni, kteří pracují u PC nebo dlouhodobě sedí. Kromě nohou si zaslouží potrénovat i oči. Každých cca 30 minut je odlepte od počítače a podívejte se na nejvzdálenější bod v místnosti, případně přejděte k oknu a snažte se ostřit na různé body. Uděláte jim velkou službu. A přitom nezapomeňte ani na protažení rukou a nohou. Doporučujeme se podívat na nějaké video nebo návod na cviky proti syndromu karpálního tunelu pro vaše ruce.