Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Muhammad má údajně třicet dětí.
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm, premiér a viceprezident Spojených arabských emirátů, patří mezi nejmocnější lidi v zemi. Současný vládce Dubaje učinil z oblíbené dovolenkové destinace jedno z nejvíce prosperujících a nejkosmopolitnějších měst na světě, právě díky němu zažilo obrovský ekonomický růst a proměnilo se v globální centrum obchodu. Kromě toho je ale známý také svým tvrdým zacházením s bývalými manželkami a vlastními dcerami, které se mu odvážily vzepřít.
Rodina šejka patří mezi nejbohatší na Blízkém východě. Podle deníku Financial Express má majetek v hodnotě 18 miliard dolarů. Čtyřiasedmdesátiletý šejk je jedním z největších developerů světa. Pod jeho kontrolu patří aerolinky Emirates, DP World a Jumeirah Group.
Je proslulý svým vizionářským vedením, ale také důslednou kontrolou. Zakládá si na tom, aby úřady v Dubaji fungovaly i v neděli a obyvatelům země dokázaly pomoci za každých okolností. Jedno ráno se vydal na kontrolu do kanceláří, ale našel je zpola prázdné. Druhý den pak nechal vyhodit devět úředníků a řekl, že je načase přenechat místa mladším a dynamičtějším pracovníkům. Od veřejnosti si za to vysloužil obrovské uznání.
Stránky novin však zaplnil i příběh jeho bývalé manželky Háji. Jordánská princezna od šejka utekla a na vztah vzpomíná s hrůzou. Od bývalého manžela vysoudila obrovský balík peněz, historicky šlo o nejvyšší částku, jakou uznal britský soud.
Čemu se šejk věnoval v mládí?
Šejk Muhammad se narodil jako třetí ze čtyř synů šejka Rašída bin Saida Al Maktúma, vládce Dubaje. I když si dnes užívá neskutečného bohatství, Dubaj byla tehdy jen skromnou rybářskou vesnicí.
Šlo o velmi cílevědomé dítě, které mělo neustále chuť vzdělávat se. Po získání vzdělání v Dubaji se Muhammad přihlásil na Mons Officer Cadet School v anglickém Aldershotu, absolvoval také studium na anglické jazykové škole Bell Educational Trust ve Velké Británii. V době jeho studia se Dubaj proměnila v moderní město a otec jej jmenoval šéfem dubajských policejních sil a dubajských obranných sil, později i prvním ministrem obrany.
Muhammad bin Rašíd Al Maktúm má také filantropické sklony a velmi rád píše poezii. Během jeho vládnutí vznikly nadace jako Mohammed bin Rashid Al Maktoum Foundation a Dubai Cares, které pomohly obrovskému množství obyvatel v rámci vzdělávání, zdravotní péče i humanitární pomoci. Premiér a viceprezident miluje inovace, založil také Vesmírné středisko Muhammada bin Rašída.
26 dětí, 23 vnoučat
Kromě ekonomických přínosů pro Dubaj je Al Maktúm známý také díky své obrovské rodině. Nikdo přesně neví, kolik má dětí, ale dostupné zdroje uvádějí číslo třicet. Byl šestkrát ženatý, je dědečkem 23 vnoučat.
Na sociálních sítích je velmi oblíbený jeho syn Hamdan bin Muhammad bin Rašíd al-Maktúm, který je korunním princem Dubaje. Na Instagramu je známý pod jednoduchou přezdívkou Fazza. Sleduje ho přes 16 milionů lidí, kteří se díky jeho aktivitě dozvídají o každodenní práci prince, ale také o jeho způsobu užívání si peněz. Kromě pracovních povinností se údajně zdržuje především v kruhu rodiny. Volný čas tráví nejraději se svými dětmi a vnoučaty na koních či při jiných sportovních aktivitách.
Arabové milují Fazzu a mají pro to velké množství důvodů. Pravidelně například upozorňuje na autismus či vyjadřuje podporu arabským sportovcům. Celá rodina šejka Muhammada se obecně těší velké oblibě.
Velmi medializovaným příběhem z Muhammadova osobního života je manželství s Libanonkou Randou bint Muhammad al-Banná. Ta po několika letech médiím poskytuje rozhovory, ve kterých hovoří o nepříjemných zážitcích, které u šejka zažila. Na ten nejhorší nikdy nezapomene. Svou dceru neviděla už více než čtyřicet let.
Trest za rozvod
„Je to velmi nebezpečný muž. Je velice mocný a tvrdohlavý,“ popisuje Randa v rozhovoru svou bývalou lásku. První manželka dubajského vládce se s Muhammadem setkala na párty. V roce 1972 si užívala večer v klubu v hlavním městě Libanonu Bejrútu, kde si se šejkem padli do oka. Bylo jí jen šestnáct let. Později se vzali, ona se přestěhovala do Dubaje a začala žít život plný luxusu. Soukromá letadla, hotely či VIP párty v klubech po celém světě. „Jeho rodina chtěla, abych si změnila jméno. Zdálo se jim příliš evropské. Chtěli, abych se jmenovala Hajfa,“ vzpomíná.
Randa se však po dvou letech rozhodla, že se chce rozvést. Šejk ji dal vyhostit ze země a už nikdy tak neviděla svou dceru. Do Bejrútu se vrátila bez peněz. „Tehdy jsem přišla o všechno. Ztratila jsem rodinu, dcerku, přišla jsem o domov. Ztratila jsem čest a hrdost. Zaplatila jsem cenu lásky,“ popisuje své negativní vzpomínky. Dnes je jejich dceři Manál 46 let. „Nevím, jak vypadá, protože já jsem byla ta, která chtěla požádat o rozvod. Toto je můj trest,“ dodává.
Manželka Hája utekla a vyhrála
Jednou z jeho nejznámějších manželek je princezna Hája bint al-Husajn, dcera bývalého jordánského krále Husajna a nevlastní sestra jordánského krále Abdalláha II. Princezna Hája si získala mezinárodní pozornost díky své angažovanosti v různých filantropických a humanitárních záležitostech. Manžely se stali roku 2004, v roce 2019 se rozhodla utéct. Působila v OSN a zapojovala se do iniciativ týkajících se zdravotní péče, vzdělávání a posílení postavení žen. Byla jeho šestou manželkou, ale po letech ji začal manžel obviňovat z toho, že je mu nevěrná se svým britským bodyguardem.
Hája věděla, že Muhammadova bývalá manželka Randa svou dceru po vyhoštění z Dubaje už nikdy neviděla. Vzala své dvě nezletilé děti Zaída a Džalilu, nastoupila do soukromého Boeingu 737 a dala se na útěk. Cílovou destinací byla Velká Británie. Zde se s dětmi ukryla ve svém soukromém sídle. Později se obrátila na soud v Londýně, kde manžela obvinila z vážných činů i z únosu dvou dcer.
Soud v roce 2020 nakonec rozhodl, že se šejk dopustil únosu, mučení a zastrašování. Muhammad souhlasil, že děti mohou zůstat žít v Británii se svou matkou, a ztratil za ně právní zodpovědnost. Vlády Dubaje a Spojených arabských emirátů soud ujistily, že budou respektovat jeho rozsudek. Od manžela Hája vysoudila 554 milionů liber (více než 16 miliard korun), což je nejvyšší vysouzená částka v historii britských soudních sporů.
„Zastřelte mě, neposílejte mě domů“
Ve společnosti rezonoval i příběh Muhammadovy mladé dcery, princezny Latify, který u soudu zmínila i princezna Hája. Když bylo Latifě jen šestnáct let, pokusila se v únoru 2018 bez plánu a peněz utéct z Dubaje. Věnovala se parašutismu a při tomto sportu poznala Tiinu Jauhiainen, spřátelily se a pokusily se společně utéct. Latifa předtím požádala o pomoc bývalého špiona francouzsko-amerického původu Hervého Jauberta. Právě on hrál při útěku klíčovou roli. Na internetu si přečetla, jak se mu po obvinění z korupce podařilo uprchnout z Dubaje, a kontaktovala ho.
Z Dubaje se dvě kamarádky vydaly do Ománu, kde je čekal právě Hervé Jaubert. Nalodily se na jeho stometrovou jachtu, která se plavila přes Indický oceán. Otec však dceru pomocí americké FBI našel, agenti ji chytili na hranicích a přivedli domů, kde byla uvězněna. Hervému Jaubertovi podle deníku Daily Mail vyhrožovali, že už nikdy neuvidí svou rodinu. „Když nás zajali, vyhrožovali mi, že mě popraví. Bylo to hrozné,“ řekl Hervé Jaubert pro Daily Mail.
Jak je možné, že dubajský šejk využil služeb americké FBI? Muhammad zmizení Latify nahlásil jako únos s tím, že udělá vše pro to, aby ztracenou dceru našel. Prostřednictvím satelitní služby agenti FBI loď 4. března 2018 vypátrali. „Zastřelte mě, neposílejte mě domů,“ křičela podle Daily Mail princezna na lodi.
Během toho, co ji otec držel v zajetí, natočila video, které se ihned stalo virálním po celém světě. Ve videu popisuje, že ji drží ve vile, která má zamřížovaná okna, a spí na špinavých matracích. Jak dnes žije princezna? Sky News píše, že žije tak, jak si přála, cestuje a má se dobře. Svá lidská práva řešila s komisařkou OSN.