Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
S devatenáctiletou Sarah z Romey o tom, jaké to je tvořit romský obsah na TikTok, jak se žije mladým Romům a Romkám v Česku i jaký největší předsudek panuje o Neromech.
Setkáváme se ve vinohradské redakci neziskové organizace Romea, která funguje už od roku 2002. Právě tady vzniká obsah, který „usiluje o odstraňování zažitých stereotypů o romské menšině a o vzájemné poznání a respekt“.
Od loňského roku svým dílem přispívá také devatenáctiletá Sarah, která ti už určitě někdy vyskočila na TikToku. Nenuceně, srozumitelně a vtipně edukuje „majoritu“ o „minoritě“, upozorňuje na společenské problémy a rozebírá aktuální dění.
Dle aktualit natáčí Sarah jedno až čtyři videa za měsíc. „Nejvíc se mi na tom líbí to, že mohu něco předávat druhým – Romům i Neromům,“ říká v rozhovoru pro Refresher.
Tak, abychom si byli schopni vzájemně porozumět: „Spousta lidí ani neví, jak nás oslovovat – že není správné říkat ‚cikán‘. Ale nemusí to vůbec myslet zle. Vždy jim vysvětlím, že je to rasistické, že to nemáme rádi. Je to stejné jako oslovení ‚gádže‘, není to vyloženě urážka, ale nepoužíváme to, protože víme, že vám to vadí.“
„Slovo ‚cikáni‘ je exonymum, tedy vnější označení místa, území, osob nebo národa. Naopak endonymum vyjadřuje, jak si národ říká ve svém jazyce. Jednoduše řečeno, jako cikány nás oslovuje majorita a má to ve většině pejorativní (hanlivý) podtext.“ – Vojtěch Lavička, Romea
Tvorba videí ji baví a naplňuje i přesto, že se pod příspěvky ve velké míře objevují rasistické a předsudečné komentáře. Sarah si z nich ale nic nedělá, v redakci ji na toto případné riziko předem upozornili a ona s ním počítala.
To ale neplatí pro ryze nenávistné výkřiky: „Hejty budou vždycky a všude. Málokdo si ale uvědomuje, že komentáře, které jsou opravdu hodně urážlivé nebo brutální, předáváme policii nebo právníkům. Naposled se objevily například u videa o Natálce, která přežila žhářský útok ve Vítkově.“
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se dnes v Česku žije mladým Romům a Romkám.
Který stereotyp o romské menšině je podle Sarah v Česku nejrozšířenější.
„V 90. letech byly časté násilné útoky, to už se dnes naštěstí stává minimálně, ale zase se to přesunulo na internet. A stále běžnější je to i u mladších lidí, kterým není ani patnáct,“ říká Sarah.
V 90. letech byly časté násilné útoky, to už se dnes naštěstí stává minimálně, ale zase se to přesunulo na internet.
Pod videy se ale objevují i pozitivní ohlasy, pochvaly, a sem tam dokonce Sarah někdo pozná na ulici. Právě pozitivní reakce jí dávají pocit, že má její tvorba smysl.
Přála by si ale, aby byli lidé otevřenější, nepodléhali stereotypizaci a „abychom byli zajedno a nedělali rozdíly“. Tomu by mohla pomoci třeba i větší reprezentace úspěšných Romů a Romek v médiích. Ti jsou totiž ve velkých plátcích, serverech či televizích podle Sarah prakticky neviditelní. Tedy „pokud nepočítáme Vaška Siváka“.
V Praze se ale jinak mladým Romům a Romkám žije podle zkušeností Sarah naprosto bezproblémově a „svobodně“. Předsudky se jim sice nevyhýbají, ale to prý během života zažije „každý, kdo je nějakým způsobem jiný něž většina“.
Uznává ale, že v menších městech je situace mnohdy horší: „V Ústí je třeba ‚vyloučená lokalita‘, kam nechtěli dovážet pizzu, protože se tam prý báli. Musíme si ale uvědomit, že se jedná o normální lidi, kteří nemohou za to, kde bydlí.“ Právě to, že jsou všichni Romové nebezpeční kriminálníci, je podle Sarah nejvíce rozšířený stereotyp v české společnosti.
„A jaký největší předsudek říkají Romové o Neromech?“ doptávám se.
„Že jsou všichni rasisti,“ odpovídá Sarah.
Přála bych si, abychom byli zajedno a nedělali rozdíly.
Romský přístup k životu
Kromě aktuálního dění tiktokerka edukuje i o romské kultuře, kterou označuje za velmi bohatou. Když se ptám, co má na ní nejradši, chvilku přemýšlí a pak říká: „Krásnou hudbu a přístup k životu.“
Ale třeba jazyk, který je také součástí romské kultury, jí a jejím vrstevníkům už nic moc neříká. „U starších se to ještě drželo, ale teď už moc ne, už vlastně ani u našich rodičů. Mladí Romové dnes už umí jen základní slova, která znají i Neromové. Je to škoda, protože romština je hezký jazyk,“ dodává.
Když není Sarah v Romee, pracuje jako barberka – což je trochu změna od jejího dětského snu stát se učitelkou: „Barber je moje hlavní práce, které se chci věnovat. Videa jsou pro mě něčím, co je pro mě neobvyklé a co mě baví. Takže jsem napůl takový ‚drsňák‘ barber a napůl se snažím lidem něco předat ve videích.“
Jsem napůl takový „drsňák“ barber a napůl se snažím lidem něco předat ve videích.
Zcela se věnovat médiím nebo si třeba zkusit moderaci by sice úplně nechtěla, v budoucnu se ale plánuje začít podílet na besedách od Romey pro základní a střední školy. Tak, aby inspirovala malé děti k úspěchu. „Když vyrostete v chudobě nebo když vás rodina nepodporuje, je to pro vás pak v životě těžké. Znám ale spoustu lidí, kteří se z toho zvládli dostat. Studují nebo mají dobrou práci, znám třeba kluka z velmi chudobné rodiny, který dnes pracuje jako policista,“ dodává Sarah.
Mladou tiktokerku ale rodina podporuje. Ve skutečnosti všechna videa natáčí její maminka. Možná i proto má na ruce vytetovaný citát, který jí maminčinu podporu a lásku připomíná.