S devatenáctiletou Sarah z Romey o tom, jaké to je tvořit romský obsah na TikTok, jak se žije mladým Romům a Romkám v Česku i jaký největší předsudek panuje o Neromech.
Setkáváme se ve vinohradské redakci neziskové organizace Romea, která funguje už od roku 2002. Právě tady vzniká obsah, který „usiluje o odstraňování zažitých stereotypů o romské menšině a o vzájemné poznání a respekt“.
Od loňského roku svým dílem přispívá také devatenáctiletá Sarah, která ti už určitě někdy vyskočila na TikToku. Nenuceně, srozumitelně a vtipně edukuje „majoritu“ o „minoritě“, upozorňuje na společenské problémy a rozebírá aktuální dění.
Dle aktualit natáčí Sarah jedno až čtyři videa za měsíc. „Nejvíc se mi na tom líbí to, že mohu něco předávat druhým – Romům i Neromům,“ říká v rozhovoru pro Refresher.
Tak, abychom si byli schopni vzájemně porozumět: „Spousta lidí ani neví, jak nás oslovovat – že není správné říkat ‚cikán‘. Ale nemusí to vůbec myslet zle. Vždy jim vysvětlím, že je to rasistické, že to nemáme rádi. Je to stejné jako oslovení ‚gádže‘, není to vyloženě urážka, ale nepoužíváme to, protože víme, že vám to vadí.“
– Vojtěch Lavička, Romea
Nenávist se přesunula na sociální sítě
Tvorba videí ji baví a naplňuje i přesto, že se pod příspěvky ve velké míře objevují rasistické a předsudečné komentáře. Sarah si z nich ale nic nedělá, v redakci ji na toto případné riziko předem upozornili a ona s ním počítala.
To ale neplatí pro ryze nenávistné výkřiky: „Hejty budou vždycky a všude. Málokdo si ale uvědomuje, že komentáře, které jsou opravdu hodně urážlivé nebo brutální, předáváme policii nebo právníkům. Naposled se objevily například u videa o Natálce, která přežila žhářský útok ve Vítkově.“
Co se dozvíš po odemknutí?
- Jak se dnes v Česku žije mladým Romům a Romkám.
- Který stereotyp o romské menšině je podle Sarah v Česku nejrozšířenější.
- Jaké předsudky o Neromech mají Romové