Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dnes je Mezinárodní den ztracených dětí. Pojďme si připomenout případ ztracené Aničky, do jejíhož hledání se zapojily stovky lidí i Interpol. Co se tehdy stalo?
V roce 2011 celým Českem otřásl případ ztracené Aničky. Teprve devítiletá holčička se nevrátila ze školy domů a ještě téhož dne po ní bylo vyhlášeno pátrání. To napjatě sledovaly tisíce lidí, kteří doufali, že se dívenka najde. Když však ani po třech dnech policie neměla žádnou stopu, veřejnost se začala obávat toho nejhoršího – že Aničku někdo zavraždil. Bohužel, tyto domněnky se ukázaly jako pravdivé. Pravděpodobný vrah se k činu nikdy nedoznal, svůj osud vzal do vlastních rukou.
Jeden z nejznámějších případů ztraceného dítěte na území Česka se začal psát 13. října 2010. Devítiletá Anička se tehdy spolu se svými spolužačkami vracela ze školy v Praze v Troji, ale jakmile se v ulici Pod Písečnou rozloučily, po děvčátku jako by se slehla zem. Anička měla školu opustit kolem jedné hodiny odpolední, ale když se nevrátila domů, rodiče po ní okamžitě vyhlásili pátrání.
Policie začala prohledávat okolí a zaměřila se především na nedalekou zahrádkářskou kolonii, o níž bylo známo, že se v ní schází lidé bez domova a závislí na drogách. Marně. Poblíž místa, kde byla Anička viděna naposledy, však policie našla její batoh a také láhev na pití. Obojí bylo přikryté těžkou deskou, s níž by devítiletá holčička jen těžko pohnula, a právě tehdy se policie i rodiče začali obávat o její bezpečnost.
Informaci o pohřešované holčičce proto vypustili do médií a začalo rozsáhlé pátrání. Hledala se blonďatá dívka o výšce 120 centimetrů, která na sobě měla šedou zimní bundu, fialovo-černou šálu, tmavě modré džíny, černé boty a fialovou čepici s kšiltem.
Únoscům nabízeli 3,5 milionu korun
Na policii začaly volat stovky lidí, kteří Aničku údajně viděli. Jenže ani jedno hlášení nebylo úspěšné. Rodina mezitím vyvracela domněnky, zda dívenka nebyla problémová a neutekla z domu třeba kvůli špatným známkám. Ostatně to, že by se jednalo o problémovou žákyni, vyvrátil i ředitel Základní školy Na Šutce Zbyněk Drozda. Policie proto jen den po zmizení Aničky začala pracovat s verzí, zda dívka nebyla unesena.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co vedlo ke zjištění, že Anička byla zavražděna.
Proč policie nevzala podezřelého do vazby.
Proč stopy po Aničce nedokázali vypátrat policejní psi.
Do pátrání po holčičce se zapojili psovodi, policejní helikoptéra, desítky hlídek a stovky dobrovolníků. Když ani tři dny intenzivního pátrání nepřinesly žádný výsledek, otec pohřešované vystoupil v televizi.
Miloš Janatka toužil najít svoji milovanou dceru a v rámci zpravodajství TV Nova potenciálním únoscům nabídl výměnou za Aničku tři a půl milionu korun. Jenže na výzvu nikdo nereagoval.
Pátrání pokračovalo a šest dní po zmizení Aničky měla policie podezřelého. Na dívčině batohu bylo DNA, které se shodovalo s DNA muže, který měl za sebou majetkovou trestnou činnost. A onoho osudného dne se nacházel na místě činu. Muž sice tvrdil, že do lesíka chodil „pouze“ masturbovat, ale policie jej přesto obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody.
Jenže kromě shodného DNA policie žádné jiné důkazy neměla. Soud jej tedy odmítl vzít do vazby a jistého Otakara T. propustil s tím, že bude vyšetřován na svobodě.
Anička byla zavražděna
V případu, který byl tak hojně medializován a který napjatě sledovala snad celá republika, došlo k novému zjištění až po více než pěti měsících. Ačkoli mnozí doufali, že Anička přece jenom bude nalezena živá a zdravá, nestalo se tak.
Dne 16. března 2011 bylo v zahrádkářské kolonii v Troji hluboko pod povrchem nalezeno tělo. Místo sice policisté spolu s psovody hned několikrát prohledávali, ale tělo bylo zakopané tak hluboko, že nic nenašli. Pomohl až čas, léto a také divoká zvěř, která jej poodhalila. Jednalo se o tělo Aničky, která byla podle soudní pitvy zavražděna.
„Tělo bylo pod povrchem země v jakési nestandardní hloubce. Tehdy nebylo v silách speciálních psů toto místo označit, je to mimo jejich schopnosti. Nyní bylo ve velmi malém prostoru odkryto divokou zvěří,“ uvedl tehdy policejní prezident Petr Lessy.
Pravděpodobný vrah spáchal sebevraždu
Když policie měla tělo, šla na jistotu. Opět zadržela 41letého Otakara T. a znovu jej obvinila – z vraždy, znásilnění, krádeže a z dalších 17 případů majetkové trestné činnosti. Podezřelý odmítl vypovídat a odmítal se také podrobit testu na detektoru lži. Soud jej proto 18. března 2011 vzal do vazby.
Jenže. Podezřelý se rozhodl vzít osud do vlastních rukou a jen o tři dny později se v pankrácké věznici pokusil o sebevraždu oběšením. Nechal po sobě dokonce dopis na rozloučenou, ale ani v něm se k vraždě nepřiznal.
Otakar T. byl okamžitě převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde také o dva dny později zemřel. Jeho trestní stíhání tak bylo pozastaveno a 29. dubna 2011 byl případ uzavřen. Aniččina rodina se tak nikdy nedočkala přesného rozuzlení, co se s její dcerou stalo.
Odporné chování veřejnosti
Případ ztracené Aničky lze označit za médii a veřejností nejsledovanější případ v historii české kriminalistky. Ukázal nám, jak se jako národ umíme semknout, ale odhalil i temnou tvář naší společnosti. Bohužel, našli se tací, kteří na nebohé dívce chtěli vydělat.
Televize Nova podala trestní oznámení na muže, který založil bankovní konto, kam mohla veřejnost finančně přispívat na podporu vyšetřování. Konto ale bylo falešné. „Redaktor TV Nova podal trestní oznámení v této věci,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Andrea Zoulová.