Španělsko patří mezi země s největším počtem migrantů z Afriky, jak uvádí organizace Save the Children. Když mi chtěl jeden z nich na pláži v Barceloně prodat deku, rozhodla jsem se zjistit o jeho životě víc.
Jestli jsi na nějaké oblíbené pláži ve Španělsku někdy byl*a, asi to znáš. Mezi lehátky a lidmi na dekách tu často procházejí prodavači a nabízí jim všechno možné, od lahve s vodou či slunečních brýlí přes náramky a ručníky po kokosové ořechy. A setkat se můžeš i s masážemi nohou nebo klidně celého těla.
Mezi ty nejoblíbenější a nejpřelidněnější pláže za mě rozhodně patří ta největší v Barceloně známá jako La Barceloneta. Tohle místo praská ve švech i mimo sezónu, kdy si sem lidé chodí jen tak posedět a nasávat sluneční paprsky. V době, kdy jsem tuhle pláž naposledy navštívila já, bylo venku pouhých 23 stupňů, ale připadala jsem si obklopená lidmi jako v hlavní sezóně.
Prodejci na barcelonských plážích jsou obvykle uprchlíci. Lidé, kteří hledají v Evropě lepší místo k životu. Někdy se nenechají odradit ani několika „No, thank you“. Smlouvají o cenách a svou nabídku se snaží učinit co nejlákavější, jen aby něco prodali, někdy dokonce strhávají i 70 procent z původní ceny.
Zatímco jsem si na lehátku užívala první teplé sluneční paprsky barcelonského slunce, zastavilo se u mě asi 12 prodejců. Někdy přišli i vícekrát, jen aby mi položili otázku, jestli jsem si to náhodou nerozmyslela. A víte co? Nakonec jsem se nechala přemluvit a nechala si jednu masáž udělat.
Uvědomila jsem si, že jsem po třech dnech chození po městě vlastně docela ztuhlá a rozbolavělá. Když za mnou přišla milá paní s nabídkou thajské masáže, řekla jsem, že masáž vyzkouším. Jakmile ale začala s masáží, všimla jsem si, že působí dost nervózně a neustále se rozhlíží. Když pak kolem projížděla policejní hlídka, bez přemýšlení se posadila na deku vedle mě a předstírala, že je moje kamarádka.
Do té doby jsem nikdy neuvažovala nad tím, kdo vlastně tihle plážoví obchodníci jsou a jestli je to, co dělají, legální. V tu chvíli jsem si ale řekla, že jim zkusím věnovat větší pozornost.
Nikdy nechodí sami
Na to, abych o nich zjistila víc, jsem měla jen dva dny. Zjistila jsem, že nikdy nechodí samostatně. Obvykle jsou to skupiny po pěti až šesti lidech, které se ve svých rajónech střídají. Pravděpodobně proto, aby mohli pokračovat ve své práci, i když jednoho z nich chytí policie. Nikdy s sebou nemají velké množství svého zboží, aby jim policie nemohla všechno zabavit. To jsem dokonce také viděla. Policisté přišli k jedné Afričance a chtěli po ní doklady, když ale žena začala plakat, nechali ji jít dál. Všechny věci, které prodávala, jí ovšem zabavili.
Ceny plážových prodejců jsou dost přemrštěné. Jeden z nich mi chtěl například prodat obyčejnou a nejspíš dost nekvalitní deku za nějakých 35 eur (asi 860 korun). Deku měl ale u sebe jenom jednu. Vypozorovala jsem, že další zboží si obchodníci ukrývají v koutech pláže. V koších, pod chodníky, v různých štěrbinách, některé jsem dokonce viděla zahrabávat věci do písku. Něco o způsobu, jak tito lidé pracují, jsem tedy zjistila pouhým pozorováním. Otázkou však stále zůstává, kde tito lidé žijí, odkud svoje zboží berou a co se stane, pokud ho neprodají.
Nejen prostitutky mají své „pasáky“
Protože se tyhle organizované skupinky neustále obměňují a prodejci se mezi sebou často střídají, rozhodla jsem se, že se projdu a jen tak pro zajímavost se podívám, kam vlastně pořád odbíhají. Následovala jsem jednoho prodejce až do města. Byl dost rychlý a nechtěl být vidět, takže jsem si připadala skoro jako Sherlock Holmes v přestrojení a docela jsem se zadýchala. Když jsem ale viděla, kam muž míří, přeběhl mi mráz po zádech.
Na frekventované ulici si vybral jeden z opuštěných domů, ke kterému vedla dlouhá úzká ulička plná odpadků. Ztratil se v provizorních bočních dveřích, a když jsem se přiblížila, uslyšela jsem křičet mužské hlasy.
Co se dozvíš, když článek odemkneš?
- Odkud berou plážoví prodavači své zboží.
- Kde žijí.
- Proč mají své „pasáky“.
- Co se stane, když nepřinesou žádné peníze.
- Jak dopadlo sledování prodejce do města.
- Jak se mi ho podařilo vyzpovídat, když jsem mu nabídla nějaké peníze.
- Jak celý byznys asi funguje.