Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Výletní plavby se vrací do módy a lákají stále víc i Čechy nebo Slováky. Návštěvníci však často nevědí, že na lodích platí specifická pravidla, která by měl každý dodržovat. Jinak můžou ohrozit nejen sebe, ale i ostatní cestující.
Lidé si výletní loď představují trochu jako dovolenou v luxusním hotelu, kde mohou dělat v podstatě všechno. To však není tak docela pravda. Platí tu několik pravidel, protože cestující jsou zodpovědní nejen za svou bezpečnost, ale i za bezpečnost lidí okolo.
Abychom vám přiblížili, jak to na výletní lodi může vypadat, oslovili jsme jejího zaměstnance. Zeptali jsme se, na co si dát na lodi pozor a čemu se vyhnout, aby byla plavba pro všechny příjemná i bezpečná.
Matúš Tomášik pracuje pro společnost Costa Cruises v segmentu rozvoje obchodu. Vyjmenoval nejčastější přešlapy, jakých se nezkušení rekreanti na lodích dopouštějí, a co by sám na lodi nikdy nedělal.
Nikdy bych... si na loď nevzal předměty, které by mohly způsobit požár.
Podle Matúše si spousta lidí myslí, že výletní loď je něco podobného jako hotel, takže si sem mohou vzít běžné předměty jako žehličku na vlasy nebo kulmu. Ty jsou ale na plavbách přísně zakázané. „Lidé by si měli dávat pozor na to, co si na výletní loď berou, a vyhýbat se zakázaným předmětům. Stává se, že se návštěvníci kvůli těmto předmětům na loď nedostanou. Mohou totiž způsobit požár,“ vysvětluje Matúš.
Požár na výletní lodi je jednou z nejnebezpečnějších možných situací. Předměty, které si berete na palubu, vždy kontroluje personál.
„Zavazadla se kontrolují před nástupem na loď. Pokud je personál najde, nemusí vás pustit na loď. Z vlastní zkušenosti však vím, že ne vždy si kontroloři těchto věcí všimnou a lidé se nějakým způsobem dostanou na loď s žehličkou nebo kulmou. Může to být velmi nebezpečné a každý by měl dbát na to, aby se nebezpečí vyvaroval,“ říká.
Před nástupem na loď vypadá proces kontroly podobně jako při procházení zavazadla skenerem na letišti. Zakázané předměty zadrží bezpečnostní pracovníci. „Existuje nějaká úschovna, kde se tyto věci uchovávají. Když pak plavbu ukončíte, dostanete tyto věci zpět,“ říká Matúš. Kromě žehliček na vlasy a kulmy je zakázána například i zábavní pyrotechnika. Ano, dokonce i prskavky.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíte po odemčení?
Jaké další věci si nesmíte vzít na loď.
Co byste rozhodně neměli dělat pod vlivem alkoholu.
Od kdy platí na lodi zákaz nočního vycházení a na kterém místě nemusí platit.
Co hrozí, když se projdete nazí po palubě, a proč se nemůžete dostat ke kapitánovi.
Nikdy bych... si nebral vlastní alkohol nebo jiné omamné látky.
Stejně jako v případě výše zmíněných předmětů se na loď nedostanete ani s vlastním alkoholem nebo jinými omamnými látkami. Matúš vysvětluje, že ačkoli skener zachytí pouze kovové předměty ve vašem zavazadle, zaměstnanci vás v přístavu mohou zkontrolovat i na zakázané látky. „Pokud mají tito lidé podezření na cestujícího, mohou provést kontrolu a takové předměty zabavit. Ale nikdo si samozřejmě nechce přivolávat zbytečné problémy,“ říká.
Nikdy bych... se v opilosti nenakláněl přes zábradlí.
Každý člověk na lodi by měl dodržovat pravidla, která jsou stanovena organizátorem cesty. I když někdo pije alkohol, který si na lodi koupí, měl by dbát na svou bezpečnost.
„Lidé by si měli uvědomit, že jsou na širém moři a cokoli se stane, neohrožuje jen je samotné, ale i ostatní, kteří jsou na lodi s nimi. V této souvislosti bych zdůraznil jednu konkrétní věc, kterou je naklánění se přes zábradlí,“ varuje. Opatrní by měli být zejména lidé pod vlivem alkoholu, ale i ostatní. Takové chování totiž může mít fatální následky.
Nikdy bych... nerušil noční klid.
Možná si myslíte, že na výletní lodi neexistuje noční klid, ale opak je pravdou. Kromě lidí, kteří se chtějí bavit, je loď také plná rodin s dětmi a lidí všech věkových kategorií, kteří si chtějí v noci odpočinout.
„Proto například večírky, které jsme pořádali, končily ve dvě hodiny ráno. Tento čas je na lodi považován za začátek nočního klidu. Po této době už na lodi nenajdete žádnou hlučnou zábavu ani diskotéky. Výjimkou je kasino, které je otevřeno i po této hodině, ale nehraje tam hlasitá hudba, takže neruší lidi,“ vysvětluje.
Nikdy bych... neignoroval bezpečnostní cvičení, kterým musí projít každý cestující.
Na palubě nejprve zhlédnete instruktážní video. „Zase to můžete přirovnat k letadlům, je to něco jako bezpečnostní prvky, které letuška ukazuje před letem. Každý cestující jimi musí projít,“ říká Matúš. Podle něj je to proto, aby v případě, že se něco stane, každý věděl, jak správně a rychle reagovat a postupovat. Zajímalo by nás, co se stane, když je někdo odmítne absolvovat.
„Personál dbá na to, aby jimi prošel každý. Pokud to někdo neudělá, přepravní společnost ho upozorní, aby tak učinil následující den. V případě, že ignorujete i toto upozornění, má společnost právo zablokovat vaši kabinovou kartu,“ vysvětluje.
Matúš říká, že bez kajutové karty ztrácíte přístup ke všem službám na lodi, nemůžete se dostat do svého pokoje a nemůžete si nic koupit. Z lodi vás nevyhodí, ale protože je vše zablokováno, nemůžete využívat žádné služby.
Nikdy bych... nechodil po lodi nahý.
Nedávno světlo světa spatřily záběry nudistické lodi, kde cestující žijí zcela nazí. Zajímalo nás, zda mohou nudisté cestovat i na tradiční výletní lodi a jaké to může mít následky. „Lidé nemohou chodit na palubě nazí. V případě, že by to někdo chtěl zkusit, zasáhl by personál lodi a upozornil by dotyčného, aby respektoval pravidla a pořádek na lodi,“ říká Matúš.
Dodává, že by všichni měli mít na paměti, že na lodi jsou nejen dospělí, ale také rodiny s malými dětmi.
Nikdy bych... se nepokoušel dostat za kapitánem.
Poslední věc, na kterou Matúš upozorňuje, jsou přísná pravidla týkající se pohybu cestujících ve vyhrazených částech lodi. Koneckonců do jiných míst by se podle jeho slov nejspíš nikdo ani nedostal. „Chtít se dostat na místa, kde se pohybuje kapitán, nemusíte ani zkoušet. Je to tam přísně kontrolované a platí tam velmi přísná pravidla. Dokonce i já jako pracovník lodi jsem se tam dostal až po nějaké době,“ říká Matúš.
Dokonce i na můstek se podle něj dostanete jen v doprovodu několika pracovníků. Předtím jim musíte odevzdat telefon a řídit se jejich pokyny. Takže šance, že se někdo dostane až ke kapitánovi, je nulová.