Transgas
Další pražskou ikonickou stavbou z předrevolučních časů bylo sídlo Ústředního dispečinku tranzitního plynovodu a bývalého Federálního ministerstva paliv a energetiky, přezdívané Transgas. Tato brutalistní budova stávala na Vinohradské třídě, v blízkosti Národního muzea a v těsném sousedství sídla Českého rozhlasu.
Unikátní soubor budov vznikl v 70. letech podle návrhu architektů Jindřicha Malátka, Iva Loose, Zdeňka Eisenreicha a Václava Aulického. V jeho útrobách se nacházel dispečink pro řízení více než tisíc kilometrů dlouhého plynovodu, který do střední Evropy dodával plyn ze Sovětského svazu.
Stavba se vyznačovala mimo jiné architektonicky unikátními exteriéry i interiéry, které se odrazily i v populární kultuře. V kulisách Transgasu se procházel například legendární Otík ve filmu Vesničko má středisková.
Záměr tuto brutalistní ikonu zbourat vyvolal před lety velkou společenskou debatu o ochraně budov ze socialistického období. Podle kritiků demolice je jednalo o ukázku stylově syntetické architektury 70. let, která v sobě spojovala prvky brutalismu, technicismu, postmoderny či postmoderního urbanismu, který je na českém území raritou.
O záchranu Transgasu se pokusil například Klub za starou Prahu, který podal na Ministerstvo kultury návrh na památkovou ochranu objektu. Ministerstvo však tento návrh zamítlo a ikonická budova tak šla v roce 2020 k zemi. Na místě se dodnes nachází proluka, tedy nezastavěný prostor určený k další výstavbě. V budoucnu se prý počítá se stavbou kancelářské budovy.