Nebankovní půjčky se v některých případech vyplatí, ale dávej si pozor na několik věcí.
Poradíme ti, co konkrétně zvážit.
Možná i ty sníš o mnoha pěkných věcech – například o novém autě, rekonstrukci bydlení nebo moderním spotřebiči do domácnosti – ale aktuálně na to nemáš takové úspory. Pokud se nejedná o záležitosti nezbytné pro tvůj život, můžeš si na ně postupně našetřit. Pokud je ale potřebuješ docela naléhavě, nezbývá ti nic jiného, než si půjčit peníze. Možná už víš, že kromě klasických bank poskytují spotřební úvěry také tzv. nebankovky.
Co jsou nebankovní půjčky?
Jak už asi tušíš z názvu, nebankovní půjčky jsou takové, které neposkytuje přímo banka, ale jiná instituce. Vzhledem k tomu, že nebankovní společnosti obvykle od žadatelů nevyžadují tak mnoho dokladů a nemají tak přísné podmínky, půjčku dokáží často poskytnout již do několika hodin od podání žádosti. U bank obvykle trvá celý proces o něco déle. Nebankovní půjčky tak mohou být dobrou volbou pro každého, kdo potřebuje peníze co nejdříve.
Při nebankovní půjčce si všímej poplatků
Nebankovní půjčka může vypadat díky méně náročným podmínkám a rychlému schválení jako skvělá volba, ale je zde jedna nevýhoda, na kterou musíš myslet. Poskytování půjček lidem bez hloubkové analýzy jejich finanční situace, případně s negativním záznamem v registru dlužníků, je pro nebankovní společnost poměrně riziková činnost. A za toto riziko si nechá zaplatit ve formě vyššího úroku.
Například zatímco u běžné bankovní půjčky umíš získat úrok 7 %, v případě nebankovní se připrav i na více než 15 %. Samozřejmě, úroková sazba se liší podle konkrétní banky a nebankovní společnosti, ale v mnoha případech musíš počítat is dvojnásobným rozdílem.
Předčasné splacení a RPSN
Nebankovní půjčky jsou často spojeny s vyššími poplatky – například za předčasné splacení, upomínku nebo mimořádnou splátku. I kvůli nim se ti může úvěr zbytečně prodražit. Všímej si proto vždy nejen úrokové sazby, ale i roční procentní sazby nákladů (RPSN), která zahrnuje všechny další poplatky spojené s půjčkou.
Porovnávej a ušetři
Tak, jaký je verdikt? Pokud nepotřebuješ peníze nutně a co nejdříve, zkus o půjčku požádat nejprve v klasické bance. Pokud ti ji schválí, pravděpodobně zaplatíš citelně méně na úrocích než u nebankovní společnosti. V případě, že ti banka žádost o úvěr neschválí, vyzkoušej nebankovní půjčky. Předem si udělej online srovnání více nabídek, ať máš jistotu, že si vybereš tu nejvýhodnější. A vždy si pořádně přečti všechny podmínky, aby tě nepřekvapily neočekávané poplatky.