Vydali jsme se k pověstnému berlínskému klubu Berghain, do kterého se dostanou jen vyvolení. Jak to na místě vypadalo a jaké pocity v nás návštěva zanechala? To se dozvíš v naší reportáží.
Noční klub Berghain patří podle každoročního umístění v žebříčku DJ Magazine mezi nejlepší kluby na světě. Nadšenci elektronické hudby jej považují za legendární symbol techno kultury a nočního života. Zvědavost široké veřejnosti si však získal svou pověstnou nedostupností a exkluzivitou.
Kvůli přísné politice vstupu se tam podle portálu Foodmagazine údajně v minulosti nedostal ani Elon Musk. Mnozí lidé to ve frontách před berlínským „grálem techna“ skutečně zkoušejí noc co noc, a to i přesto, že jejich šance dostat se dovnitř je už předem mizivá.
O Berghainu se šíří různé historky: v podzemí se údajně nachází nejbrutálnější a nejextrémnější sexklub v Berlíně, nejsou tam žádná zrcadla, užiješ si nejlepší rave ve svém životě, vypiješ nealkoholické drinky s matchou a dáš si zmrzlinu ze zmrzlinového baru. Jak se to všechno dá skloubit? To je zřejmě záhadou, která přitahuje spoustu lidí i mimo techno komunitu.
Slib mlčenlivosti je pro tuto subkulturu posvátný
Instagramový účet Berghainu sleduje více než 235 tisíc followerů. Na jeho profilu však najdeš pouze jeden jediný příspěvek. Příspěvek, který zveřejnili ještě v únoru 2014. Je na něm oznámení ve čtyřech jazycích, který visí na zdi se vzkazem, že v prostorách klubu je zakázáno fotografovat. „Prosím, respektujte naši politiku zákazu fotografování. Žádné fotografie, žádná videa, žádná média. Vypněte si telefony. Děkujeme,“ píší v popisu.
Členové subkultury si informace o tom, co se v útrobách budovy někdejší tepelné elektrárny během party maratonů opravdu děje, nechávají pro sebe. „Božstvo techna“, jak jej popisují návštěvníci, se podle jejich výpovědí pyšní fantastickou obsluhou a „tím nejlepším zvukem“. Respektují však jakýsi „slib mlčenlivosti“, ke kterému se vstupem do klubu zavázali a detailní informace nevynášejí ven.
Návštěvníkům, kterým do klubu umožní vejít, jednoduše u vchodu přelepí kamery telefonu, čímž jim znemožní pořizovat vizuální záznamy. To však moc neplatí o audiu. Na Instagramu se snadno dopracuješ ke stories a videím z party. Na nich však najdeš pouze zvukový záznam s občasným světelným zábleskem, který pronikl skrz nálepku na kameře.
Baví tě naše tvorba? Přidej se do klubu Refresher+. I díky tvé podpoře dokážeme přinášet zajímavé články. Kromě benefitů získáš neomezený přístup k prémiovému obsahu.
- Jak vypadala selekce návštěvníků před Berghainem.
- Jací lidé neměli šanci dostat se do klubu.
- Kolik stálo vstupné.
- Jak snadno se na místě dalo dostat k drogám.
- V jakém oblečení přišli lidé na party.
- Jak vypadala spolupráce mezi návštěvníky a lidmi ze sociálně slabšího prostředí.
- Jako místo vypadalo během dne.
Jak vypadá realita Berghainu jsme chtěli vidět na vlastní oči a zjistit, jestli je vstup do klubu tak náročný, jak ho všichni popisují a co se skrývá za branou jednoho z nejtajemnějších technoklubů na světě.
Před legendární klub jsme přišli zhruba hodinu před začátkem 30hodinové party. V sobotu ho oficiálně otevírali symbolicky minutu před půlnocí a největší party v Berlíně měla trvat až do pondělních časných ranních hodin.
Nehostinné místo, kterému bychom se raději vyhnuli
Ulici Am Wriezener Bahnhof, kde se klub nachází, obklopuje několik stavenišť. Pro lidi, kteří se v prostorách technoklubu necítí jako ryby ve vodě, to v noci nemusí být příjemná procházka. Areál Berghainu působí zvenčí velmi surově a chladně. Podle lidí, kteří rave v Berghainu zažili, se ale interiér naprosto neshoduje s exteriérem. Atmosféru nehostinného místa zvenčí dotváří graffity na stěnách, zdi v dezolátním stavu a pár pobíhajících potkanů. Pokud bychom nevěděli, o co jde, s jistotou bychom řekli, že jde o opuštěný prostor, kterému bychom se raději obloukem vyhnuli.
Že se na místě bude něco dít, však naznačovaly skupiny lidí, které se před klubem postupně shromažďovaly a formovaly do organizované řady. Život v budově naznačovala i rozsvícená světla z oken. Dlouhé čekání ve frontě v nás však postupně umocňovalo pocit, že mezi ostatní nepatříme.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jak vypadala selekce návštěvníků před Berghainem.
- Jací lidé neměli šanci dostat se do klubu.
- Kolik stálo vstupné.
- Jak snadno se na místě dalo dostat k drogám.
- V jakém oblečení přišli lidé na party.
- Jak vypadala spolupráce mezi návštěvníky a lidmi ze sociálně slabšího prostředí.
- Jako místo vypadalo během dne.