Mimo jiné takto snížíš zbytečné plýtvání potravinami.
Oloupeš brambory, dáš je vařit do vody, slupky vyhodíš. Případně v lednici najdeš kůrku z parmezánu a pomyslíš si: „To už nijak nevyužiju“. Ale co když ti řekneme, že některé zbytky potravin vyhazuješ úplně zbytečně? Máme pro tebe pár užitečných zero waste hacků, ze kterých si vyčaruješ snack, domácí koření a spoustu dalšího.
Kromě toho, že ti tyto triky rozšíří kulinářské obzory, můžeš tak přispět k tomu, aby se méně plýtvalo jídlem. Víš, že podle statistik Eurostatu se jen v České republice každoročně vyhodí až 830 tisíc tun potravin, což je v průměru 80 kilogramů na osobu? Bohužel k tomuto plýtvání dochází nejen v domácnostech, ale i v obchodech a skladech potravin.
Český online supermarket Rohlík.cz si je tohoto problému vědom. Proto přeměňuje produkty, které by jinak byly považovány za odpad, na nové a kvalitní výrobky. Jako jediný obchod v Evropě má vlastní „upcyklovanou“ sekci potravin, nápojů a kosmetiky. Najdeš tu například vína vyrobená z vyřazeného ovoce, tortilly z vymačkané mrkve nebo peelingy z kávových zrn.
🥕 Zeleninové slupky a zbytky
Domácí vývar
Víš, že domácí bujón si můžeš raz-dva připravit i doma? Tato varianta je navíc pro tvoje tělo zdravější a bez přidaných „éček“.
Potřebuješ:
- 1 kg zbytků zeleniny (např. mrkve, petržele, brokolice, cibule, květáku atd.).
- 1 čajovou lžičku soli
- 1 lžičku lahůdkového droždí (pokud ho nemáš, můžeš tento krok vynechat)
- olivový olej
- tvoje oblíbené koření na dochucení
- papír na pečení
- plech na pečení, který se vejde do mrazáku
Postup:
Zeleninu důkladně očisti, nakrájej na menší kousky a na pánvi ji opraž s olivovým olejem do hněda. Následně opraženou zeleninu vlož společně se solí a kořením do mixéru, kde ji rozmixuj na pyré.
Pyré nalij na menší plech vyložený pečicím papírem. Plech vlož na jeden den do mrazáku. Až bude směs zmrzlá, nakrájej ji na menší kostky. Tyto kostky pak můžeš jednotlivě zabalit do pečicího papíru a vložit do vzduchotěsné nádoby. Domácí bujón uchovávej v mrazáku a můžeš ho využít do polévek nebo omáček.
Zobrazit tento příspěvek na Instagramu
Zdravá vegeta
Případně si vyrob vlastní domácí vegetu. Ingredience jsou v podstatě stejné jako ve výše uvedeném receptu, tentokrát je však potřeba zeleninovou směs se solí a kořením rozdrtit na prášek. Ten následně vysypeš na plech (vyložený pečicím papírem) a dáš péct na 2 až 4 hodiny na 50 stupňů Celsia. Je důležité, aby byla směs zcela suchá, jinak by mohla zplesnivět. Prášek nasyp do prázdné skleněné kořenky a voilá, zdravé dochucovadlo je na světě.
🧀 Parmezánová kůrka
Ano, parmezánová kůrka je tvrdá a nedá se jíst jen tak za studena. Ale v receptech má o mnoho více využití, než si myslíš. Následující tipy si rozhodně zapamatuj.
Smažené sýrové tyčinky
Tohle je snad nejjednodušší snack na světě. Nakrájej parmezánovou kůrku na tyčinky (nebo kostičky), obal v trojobalu a osmaž na oleji jako řízek. Intenzivní žár kůrku změkčí a máš fajnovou pochoutku.
Vývar
Možná ti to bude znít divně, ale ano, z parmezánových slupek můžeš připravit chutný vývar. Budeš k tomu potřebovat o něco více než jednu kůrku – ideálně alespoň 6. Takže vždycky, když koupíš parmezán, kůrky si ulož ve vzduchotěsné nádobě do mrazáku.
Jakmile budeš mít kůrky nasbírané, nalij do hrnce dostatečné množství vody (alespoň 8 šálků), přidej cibuli, mrkev, bobkový list, koření, parmezánové kůrky a nech vařit alespoň dvě hodiny. Tento vývar můžeš použít jako základ pro polévku minestrone nebo jako náhradu kuřecího vývaru při přípravě rizota.
🍋 Citronová kůra
Vymačkáš z citronu všechnu šťávu a zůstane jen kůra. Co s ní? Zapomeň na koš, kůru pěkně omyj a připrav si ji do následujících receptů.
Kandovaný citron
Tenhle recept potěší milovníky sladkého. Vyrob si doma kandovanou citronovou kůru, kterou můžeš použít jako ozdobu na koláče, nebo jen tak zobat.
Potřebuješ:
- kůru ze 3 citronů
- 200 mililitrů vody
- 200 gramů cukru
Postup:
Citronovou kůru důkladně omyj pod teplou vodou a nakrájej na stejné plátky. Do malého hrnce nalij vodu, přidej citronovou kůru, přiveď k varu a vař asi 3 minuty. Poté vodu z hrnce vylij, přilij novou vodu a předchozí postup ještě dvakrát zopakuj, aby se zcela odstranila hořkost.
V hrnci smíchej 200 gramů cukru a 200 mililitrů vody, přiveď k varu a míchej, dokud se cukr nerozpustí. Připravenou citronovou kůru vlož do cukrového sirupu a vař na mírném ohni 30 až 45 minut, dokud kůra nebude průsvitná a nasáknutá sirupem. Kandovanou kůru můžeš uchovávat v sirupu nebo ji nechat uschnout na pečicím papíře (sirup přelij do skleněné nádoby).
Sušená citronová kůra
Sušená citronová kůra je jednou z nejuniverzálnějších ingrediencí používaných ve sladkých i slaných pokrmech. Citrony nejprve důkladně omyj pod teplou vodou. Poté nastrouhej citronovou kůru (pozor na bílou dřeň, je velmi hořká).
Citronovou kůru rozprostři na plech vyložený pečicím papírem a suš při 76 °C asi 30 minut až hodinu. Citronová kůra musí být zcela suchá, aby neplesnivěla.
@morocooks Citrony! Limetky! Pomeranče! Tohle můžete udělat prakticky se všemi citrusy! Kandovaná citronová kůra 2 šálky vody 2 šálky bílého cukru Kůra ze 3 citronů
originální zvuk - matt | morocooks