Porota vybírala z více než 540 přihlášených projektů ve čtyřech soutěžních kategoriích. Hlavní cenu vyhrál Dalibor Itze. Slavnostní vyhlášení se konalo 10. května v Kongresovém centru Zlín. My byli u toho a předali jsme ocenění Refresher Art Award.
Slavnostní ceremoniál Best in Design byl i letos jedním z hlavních bodů týdenního festivalu Zlin Design Week. K propojení tématu festivalu – DIALOG – a slavnostního ceremoniálu sloužily světelné, dynamické obrazy, do jejichž tvorby se zapojovali i diváci a divačky. Tyto hravé prvky podtrhly atmosféru slavnostního designového večera, který opět doprovázela i taneční performance. Celým večerem diváky provázela moderace Tomáše Kozelského ze studia KOGAA, který se této role ujal už podruhé.

Best in Design
Hlavní cenu a odměnu 1 500 eur získal Dalibor Itze, který zaujal porotu ambiciózním projektem redesignu slovenských vlaků. Cílem je posílení identity železnic vůči konkurenci, zlepšení intuitivní orientace cestujících a zvýšení přístupnosti pro osoby se zdravotním znevýhodněním. Jeho návrh si odnesl titul absolutního vítěze napříč kategoriemi – Product & Industrial, Communication, Fashion a Service Design.
„Současný stav designu Železniční Společnosti Slovensko je velmi roztroušený a chaotický pro cestující. Moje motivace byla ho s co nejmenšími změnami sjednotit a vyřešit všechny navigační problémy,“ říká o svém vítězném projektu Slovák Itze, student Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Kategorie Product & Industrial Design
První místo získal Ivo Jedlička s projektem Cooking the craft. Cílem jeho práce bylo propojení gastronomie a designérského umění. Přípravu jídla a řemeslnou výrobu nádobí propojuje nevšedním způsobem, například vrstvením porcelánu po vzoru listového těsta nebo obalováním talířů v hlíně jako ve strouhance. Projekt vyvrcholil tematickou pop-up večeří ve spolupráci s šéfkuchařem Františkem Skopcem, kde se servírovalo menu reflektující principy použité při tvorbě nádobí.

Kategorie Fashion Design
V kategorii Fashion Design porota udělila první místo Darie Dembicke s kolekcí Sweet Decadence, inspirovanou světem tance, muzikálů a burlesky. Její návrhy se pohybují na hranici doplňku, obuvi a rekvizity. Svou funkci mění díky měřítku a použitým materiálům. Daria využívá kombinaci 3D tisku, kovových odlitků a dalších technik.

Kategorie Service Design
Výhercem kategorie Service Design se stal projekt Creative Currents, který propojuje podnikání, komunitu a život na londýnských kanálech. Za tímto nápadem stojí tým čtyř autorek – Lucia Natalia Perez Gonzalez, Alice Chapman, Shubhangi Shubhangi, Olivia Cederquist. Svým projektem nabízí prostor pro prodej, sdílení zkušeností i rozvoj dovedností kreativním podnikatelům žijícím na lodích. Hlavním přínosem je oživení tradičních řemesel, posílení místní ekonomiky a udržitelnější rozvoj městských vodních cest.

Media Award & Speciální cena
Kromě klasických ocenění byla v roce 2022 zavedena speciální cena – titulu Media Award. Ocenění vybírají šéfredaktoři a šéfredaktorky z předních designových médií. Letos porotu tvořili Václav Bedřich z časopisu CzechCrunch, Eva Slunečková z Elle Decoration a Veronika Pařízková, šéfredaktorka magazínu DesignNews. Kromě toho byla letos udělena i Speciální cena nadace Martina a Martiny Růžičkových. Obě tyto ceny získala polská soutěžící Agnieszka Bujas se svým projektem mobilní stanice pro porodní asistentky „Home Care for the Newborn and Mother During the Postpartum Period“.

Refresher Art Award
Nové a také poslední ocenění Refresher Art Award obdržela Ina Dubava. Její projekt Digitální zahrada ohrožených druhů rostlin v České republice zaujal porotu silným propojením digitálního umění s tématem vymírajících rostlin. Magazín Refresher ocení její práci mediálním prostorem formou článku a carouselu na Instagramu, předplatným Refresher+ a uměleckou sochou od společnosti Klimchi.
