Nečekala jsem, že spaní bez oblečení může mít tak rozsáhlý a pozitivní účinek.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jaké zdravotní neduhy pomáhá léčit spánek nahý*nahá
- Jak zbavení se pyžama povede ke krásnější postavě a lepšímu metabolismu
- Odbornice na spánek z Oxfordské univerzity Katarína Miklášová PgDip. BSc. radí, pro koho je takové spaní vhodné a pro koho ne
- Skutečná pravda o tom, jak nahota ovlivňuje psychiku člověka
- Proč spaní bez spodního prádla ovlivňuje plodnost mužů
- Tipy pro páry – jak může společné spaní nahé vyléčit stres a úzkost
- Praktický návod, jak přirozeně přejít od spaní v oblečení ke spaní v nahotě
Od mládí jsem se přirozeně zajímala o zdravý životní styl. A protože jeho základem je kvalitní spánek, občas jsem si pořídila nějaké tipy a triky na zlepšení spánku. Ale spaní bez oblečení mezi ně obvykle nepatřilo.
Lidé, kteří mluvili o spaní nahý, se toho však nemohli nabažit. Někdy to znělo, jako by jim odhození pyžama doslova změnilo život. K účinkům této praxe jsem zůstávala skeptická, dokud jsem ji sama nevyzkoušela.

Zraněním k novému návyku
Přišel rok 2020 a já se zranila při pádu. Ostré bolesti nervů mi vystřelovaly do celé spodní části zad a nohou. Abych zbytečně nedráždila bolestivé části těla, začala jsem nosit volnější oblečení a někdy se oblečení zbavovala úplně. Tak jsem se dostala ke spaní nahá.
Když mě přestala tlačit těsná guma pyžamových kalhot, pocítila jsem okamžitou úlevu. Nahá jsem se však cítila nepříjemně. I když jsem bydlela sama, nechodila jsem po bytě bez oblečení a nebyla jsem zvyklá vidět své nahé tělo mimo sprchu. Bylo to pro mě zvláštní.
Pocit větší svobody
Postupem času bolesti zad ustoupily a já jsem byla opět schopna nosit pyžamo bez bolesti. Rychle jsem však zjistila, že mi oblečení začalo v posteli překážet. Když jsem se pod peřinou otočila, látka se natáhla a omezovala mé pohodlí. Nechápala jsem, jak jsem mohla takhle spát celý život a přitom se cítit pohodlně.
Nechala jsem pyžamo ve skříni a pokračovala ve svém čerstvě naučeném zvyku. Fyzické pohodlí bylo první z výhod, kterých jsem si postupně začala všímat.
„Odstranění těsného nebo škrábavého oblečení pomáhá uvolnit tělo i mysl,“ říká Katarina Miklášová, postgraduální studentka spánkové medicíny na Oxfordské univerzitě, v rozhovoru pro Refresher. „Pro lidi, kteří trpí nespavostí vyvolanou nepohodlím, to může být jednoduchý nefarmakologický přístup, jak to změnit.“

Hlubší spánek díky zdravější psychice
Zpočátku jsem se styděla i sama před sebou, protože spaní bez oblečení pro mě bylo nepřirozené. Chvíli mi trvalo, než jsem si na tuto rutinu zvykla, ale po několika týdnech jsem to považovala za svůj nový normál. Přišlo mi však zvláštní, jak jedna vrstva oblečení dokáže utlumit lidskou psychiku.
Nejenže jsem časem zjistila, že usínání nahá je mnohem snazší, ale ráno jsem se probouzela odpočatější. Začala jsem se o něco více přijímat a můj vztah k tělu se zlepšil. Dokázala jsem se v intimnější atmosféře více uvolnit a můj spánek se díky tomu prohloubil.

Vylučování „hormonu lásky“ proti stresu
Když člověk leží sám a nahý pod peřinou, může maximálně zapůsobit na rám postele. Jiné je to však v případě, že usne vedle svého partnera.
Odbornice na spánek Katarína Miklášová říká, že takový kontakt může být ještě lepší: „Když spíte s partnerem, s nímž máte kontakt kůže na kůži, uvolňuje se oxytocin – nazývaný také ‚hormon lásky‘. Oxytocin podporuje pocit bezpečí, snižuje stres, úzkost a přispívá k hlubšímu spánku i vztahové blízkosti."
Samozřejmě, že se hormon vylučuje i při dotyku přes oblečení, ale podle odborníka je stimulace jeho produkce vyšší, když se dostaneme do přímého kontaktu s kůží druhé osoby. To může být cenné zejména pro lidi, kteří se chtějí po dlouhém dni uvolnit v náručí milované osoby a pořádně si odpočinout.

Pro někoho to zní jako skvělý nápad, pro jiného jako noční můra. Ne každý*každá se dokáže uvolnit při představě, že bude spát nahý*nahá vedle svého partnera*partnerky. „Někteří lidé se bez oblečení cítí zranitelní, odhalení nebo nervózní. To může být pro relaxaci kontraproduktivní,“ říká odborník. Důležité je se do ničeho nenutit.
Krásnější kůže
„Méně vrstev oblečení na těle snižuje tření, což umožňuje pokožce více dýchat a přirozeněji se znovu masírovat. Tím se snižuje tvorba vyrážek a podráždění kůže.“ Názor odbornice na spánek Kataríny Miklášové mohu potvrdit na vlastní, ehm, kůži.
Nikdy jsem neměla extrémně problematickou pleť, ale občas mi některé látky způsobily zarudnutí a nežádoucí akné na kůži. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla kupovat pouze kvalitní pyžama a ložní prádlo z ekologických materiálů.
Když jsem se oblečení úplně zbavila, nepozorovala jsem na sobě hned rozdíl. Až postupem času, když jsem začala užívat sezónní léky, kvůli kterým jsem se více potila. Tehdy jsem mohla jasně porovnat stav své pokožky z dob, kdy jsem během užívání prášků spala v další vrstvě oblečení, s mým novým životním stylem bez pyžama. Pokožka mého těla zůstala hladší i v období, kdy jsem se nadměrně potila.
Katarina Miklášová trvá na tom, abyste dbali na zvýšenou hygienu: „Pot, mastnota a bakterie mohou snadněji proniknout do ložního prádla. Doporučuje se častěji měnit povlečení – alespoň jednou týdně – nebo používat ochrannou podložku pod matraci.“

Zdravější intimní partie a vyšší plodnost u mužů
Odbornice na spánek Katarína Miklášová říká, že spaní „na holo“ může zlepšit proudění vzduchu a snížit vlhkost, což může být prospěšné i pro celkové zdraví pohlavních orgánů: „Menší vlhkost také snižuje riziko kvasinkových infekcí u žen. Ty se častěji vyskytují ve vlhkém a teplém prostředí.“
Lepší proudění vzduchu podle ní prospívá také kvalitě spermií: „Mužská varlata mají přirozeně nižší teplotu než zbytek těla, protože spermie potřebují k uložení o něco chladnější prostředí. Proto je i z tohoto hlediska vhodné, aby muži spali na holo.“

Podpora termoregulace
Lidem, kteří začnou spát bez oblečení, bude zpočátku zima. I mně byla zpočátku zima. Pomohlo mi zvýšit teplotu v místnosti a koupit si na noc silnější přikrývku. Některým lidem však může stačit přidání přikrývky na peřinu.
Odbornice na spánek Katarína Miklášová vysvětluje, jakou roli hraje při usínání tělesná teplota: „Aby naše tělo mohlo usnout, musí se na spánek nejprve připravit. Některé fyziologické funkce se přirozeně snižují – včetně teploty. Tělo reguluje svou teplotu během dne i noci, aby všechny biologické procesy probíhaly správně. Dokud jsme oblečeni, tělo nemůže účinně odvádět teplo, protože je chráněno vrstvou oblečení.
Spaní bez pyžama proto podporuje přirozený proces ochlazování těla. K navození hlubokého a kvalitního spánku potřebujeme, aby se vnitřek těla ochlazoval. Ráno tělo dosahuje tzv. teplotního minima, kdy je nejchladnější. Někdy se lidé mohou v tomto okamžiku probudit prochladlí. V té době je dobré mít u sebe deku, kterou se přikryjí, protože tělo v chladu neusíná.
Pokud je večer tělesná teplota příliš vysoká (např. kvůli teplému oblečení), může to narušit usínání a fázi REM spánku. Pokud je však v místnosti příliš chladno, tělo se hůře přizpůsobuje a může dojít k mikroprobuzení nebo narušení fáze REM.“
Podle odbornice na REM fázi spánku:
- pomáhá zpracovávat emoce
- ukládá vzpomínky
- umožňuje snění
- má zásadní význam pro psychické zdraví a celkovou duševní výkonnost

Po vysazení Covidu jsem začala být citlivější na chlad a někdy mě studily nohy tak, že mě štípaly a nemohla jsem spát. Posledních několik let jsem proto začala nosit v posteli ponožky.
Dodnes se směju tomu, že spím nahá a v ponožkách, protože to vypadá komicky. Ale je to funkční řešení, které mi pomáhá usnout. Myslím, že je třeba naslouchat svému tělu a umět se přizpůsobit jeho měnícím se potřebám.
Když mě můj tehdejší partner poprvé viděl takto usínat, humorně se pohoršoval: „Ponožky do postele nepatří. Dej je pryč.“ Na což jsem mu po třetí se smíchem odpověděla: „Ještě jednou mi to řekneš a vyhodím tě z postele.“ Zasmál se také a od té doby mě v mém nočním oblečení podporuje.

Vysvětlení tohoto jevu nabízí i odbornice na spánek: „Pro lidi se slabším periferním prokrvením nohou mohou být ponožky ochranným prvkem. Obecně platí, že pokud tělesná teplota příliš klesne, aktivuje se sympatický nervový systém, který spustí stresovou reakci a probudí tělo – aby ho ochránil před chladem.
Prostřednictvím nohou naše tělo velmi rychle odvádí teplo. Ponožky zvyšují teplotu chodidel, což způsobuje rozšíření periferních cév v chodidlech. To znamená, že se do nich vlévá více krve a zároveň se odvádí teplo z jádra těla. Když tělesná teplota klesne, mozek dostane signál k usnutí. Ponožky tak mohou urychlit proces usínání.
Nepřerušovaný hluboký spánek je klíčový pro obnovu imunitních buněk. Pokud ponožky vedou ke stabilnějšímu spánku, zvyšují nepřímo také obranyschopnost organismu,“ vysvětluje odbornice.

Co když chci zkusit spát nahý*nahá?
Přestože spánek v nahotě pozitivně ovlivnil můj život, uvědomuji si, že zkušenosti jiných lidí se mohou od těch mých lišit. Všichni jsme jiní, takže nemohu tvrdit, že spaní bez oblečení zaručeně prospěje každému*laždé. Je dobré, aby ses sám*sama rozhodla, zda to chceš vyzkoušet.
Odbornice na spánek Katarína Miklášová říká, že spaní v nahotě je pro některé lidi vhodnější a pro jiné ne:
Spaní nahé je vhodnější pro:
- lidi s nespavostí způsobenou přehřátím nebo nočním pocením
- lidi, kteří potřebují snížit návaly horka
- páry, které hledají větší blízkost a intimitu
- lidi s mastnější nebo citlivější pokožkou
Spánek nahý je méně vhodný pro:
- lidi trpící nachlazením a náchylní k nachlazení
- lidi žijící v chladném podnebí
- lidi s určitými dermatologickými problémy nebo infekcemi
- osoby, které se v nahotě necítí psychicky dobře
- domácnosti sdílející lůžko s dětmi – kvůli hranicím nebo z hygienických důvodů

Tipy pro přirozený přechod na spaní bez oblečení:
- uprav teplotu v místnosti tak, aby ti v ní nebyla zima
- připrav si silnější přikrývku nebo měj v blízkosti postele další deku pro případ, že neodhadneš teplotu v místnosti
- před spaním se osprchuj, teplá sprcha pomáhá člověku rychleji usnout, navíc ti dodá pocit čistoty a pomáhá udržovat hygienické normy
- vyber si kvalitní ložní prádlo – lehké a prodyšné materiály, jako je len a bambus, dobře odvádějí vlhkost
- zpočátku se můžeš zbavit jen části oblečení, ať už se jedná o dlouhé rukávy nebo konkrétní kus, lehký a vzdušný kus oblečení si můžeš ponechat na sobě (například dlouhé volné tričko), dokud se nebudeš cítit pohodlněji zcela nahý*nahá
- to, že napoprvé nedosáhneš ideálního výsledku, je normální, pokud se nevzdáš, tvé tělo i mysl ti poděkují za trpělivost
- vždy se můžeš obrátit na odborníka*odbornici, kteří ti s celým procesem rádi poradí
