Společnost Pixium Vison představila vynález, který má přinést revoluci na poli léčby nevidomých. Dokáží unikátní brýle změnit svět?
Lidem postihnutým slepotou se navrátily naděje na to znovu vidět svět kolem sebe. Tedy alespoň částečně. Francouzská společnost Pixium Vision totiž pracuje na vynálezu, který by zrakově postiženým osobám měl díky infračervenému záření umožnit vnímat tvary a odstíny okolního prostředí. K tomu stačí speciální brýle, kapesní počítač a křemíkový mikročip. Technologie je založená na takzvané „neuromodulaci“, kdy elektronický čip dokáže stimulovat nervovou soustavu tak, že dojde k navrácení zraku. Dosud tento způsob léčby není ale na tak vysoké úrovni, že by se dal využívat pro odstranění každodenních problémů nevidomých. Vědci z Pixium Vision ovšem tvrdí, že přišli na způsob, jak lidem vrátit zrakovou ostrost dostačující k přečtení řádku s největšími písmeny na Snellově tabuli, tedy vizus odpovídající hodnotě asi 20/250. Konečný produkt by se pak měl pohybovat okolo hodnoty 20/120. To by znamenalo ještě lepší ostrost zraku a obrovský krok dopředu při léčbě slepoty.
Takto by měl převratný systém vypadat
A jak to funguje? Nejdříve musí chirurg na oční sítnici pacienta implantovat čip se sto padesáti elektrodami. Pacient si následně nasadí speciální černé brýle s infračervenou kamerou, která zasílá obrazy do kapesního počítače. Ten tento signál převede do infračerveného snímku, který brýle přenesou na oko. Elektrody čipového implantátu se aktivují a zrakový nerv tuto informaci následně předává mozku. Podle lékařů musí pacient po operaci svůj mozek důkladně trénovat, aby tyto nové vjemy a obrazy dokázal správně rozpoznat a interpretovat. Poté je pacient bude schopný vnímat v různých odstínech černé, šedé a bílé. Ačkoliv společnost podotýká, že nedokáže nikomu vrátit zrak zdaleka kompletně, jejich vynález by měl pacientům přinést „nový způsob vidění“. V minulosti už několik podobných pokusů se slibnými výsledky bylo provedeno a Pixium Vison má v plánu svůj systém dalšímu testování podrobit během příštího roku. Cena vynálezu bez potřebné operace by se podle dosavadních propočtů měla pohybovat kolem 100 000 euro.
Jednotlivé části systému
Zdroj: Pixium Vision