Vybrali jsme pro vás pětici nejlepších hororů za uplynulý rok. Souhlasíte s naším výběrem? Myslíte si, že rok 2016 nám přinese lepší horory než ten uplynulý?
Další rok je téměř za námi a filmoví nadšenci se mohou těšit na shrnutí toho nejlepšího, co nám uplynulý rok nadělil. V minulém článku jsme si představili horory, na které se můžeme těšit v roce 2016. Tentokrát vám přinášíme pětici těch, podle redakce, nejlepších a nejstrašidelnějších kousků, kterými se pochlubili režiséři v roce 2015. Výběr to nebyl příliš jednoduchý, ne však kvůli tomu, že by bylo k dispozici několik desítek opravdu kvalitních hororů, ale právě naopak. Rok 2015 nám toho příliš na poli hororu nepřinesl a opravdu povedených žánrovek byste napočítali na prstech jedné ruky. Pojďte tedy odpočítávat s námi.
Letošní rok toho z pohledu hororového fanouška opravdu mnoho nepřinesl. Najdou se však světlé výjimky a We Are Still Here je film, který mezi ně rozhodně spadá. Ačkoli to tak zpočátku nevypadá. Příběh totiž začíná tím největším klišé. Rodina se nastěhuje do nového domu, aby unikla před emocemi, které v nich vyvolala nedávná smrt jejich syna. Nový dům však má svoji temnou historii a jeho noví obyvatelé si po čase začnou všímat podezřelých paranormálních jevů. Pozvou si tedy přátele, kteří se zabývají okultními vědami. Následuje velmi povedená zápletka a skvělý závěr. Ačkoli se filmu ujal Ted Geoghegan, pro něhož to byl režijní debut a má za sebou pouze scénáře k hororům pochybných kvalit (Továrna oživlých mrtvol), přišel s konečně originální duchařinou. Sázka na atmosféru a kontrasty, kdy exteriéry jsou nasnímané ve sněhu a mrazivém počasí a interiéry v teplých barvách se vyplatila. Stejně tak jako výběr herců, kteří jsou uvěřitelní a máte o ně strach. Posledním a největším pozitivem je pak velkolepé finále, v němž se nečekaně protkne několik hororových subžánrů.
4. Crimson Peak
K jedněm z nejočekávanějších projektů letošního roku patřil jednoznačně gotický horor Crimson Peak od režiséra a scenáristy Guillerma del Tora (Pan's Labyrinth, Hellboy). Film byl v trailerech prezentován jako typická duchařina, takže pokud jste na něj šli s tím, že se budete při každé scéně klepat strachy, možná jste po zhlédnutí zůstali v mírném šoku. Uznávaný mexický tvůrce totiž natočil přesný opak. Věrný svému nezaměnitelnému stylu nám naservíroval vizuálně působivé dílo, ve kterém se nesnaží diváka za každou cenu vyděsit, spíše se spoléhá na pomalé budování atmosféry, představení postav a postupné rozvinutí jednoduché zápletky. Ve výsledku jsme tak dostali výbornou gotickou romanci s hororovými prvky, které dominují prvotřídní herci, skvělá hudba, precizní výprava a maximálně vyšperkovaný vizuál. Jak jsme již zmínili v recenzi, výsledný dojem možná trochu kazí určitá předvídatelnost a jednoduchost děje, v rámci daného subžánru však stále jde o nadprůměrné dílo, které rozhodně stojí za vaši pozornost.
Jméno hororového mistra Jamese Wana známe už snad všichni. Scénáristovi Leighovi Whannellovi, se kterým strávil střední školu (a který mu pomohl s prvními dvěma díly), přenechal režisérský post a odkráčel k Fast & Furious 7. Nebylo jisté, zda se Whannell dokáže Wanovi alespoň vyrovnat, ale určitě nezklamal a přinesl nám třetí porci nejlepší moderní duchařiny. V ní se vracíme ještě před události týkající se Lambertovy rodiny, během nichž se malý chlapec pomocí astrálního cestování dostal do jiné dimenze a následně i jeho otec, kterého ovládla zlá bytost. V tomto snímku, který je prequelem, se setkáváme s novými postavami (vyjma Lin Shaye, Anguse Sampsona a samotného režiséra, který si zahrál svou roli potřetí), konkrétně s mladou dívkou jménem Quinn, na kterou má zálusk temná nadpřirozená entita. Lin Shaye v roli mladší Elise se jí rozhodne pomoci a to s pomocí Specse a Tuckera, se kterými nakonec začne pracovat. Nemají to však vůbec jednoduché. Musím uznat, že tohle je moje nejoblíbenější série (z ní především originální The Further - dimenze v astrálním světě) a velmi rád uvítám čtyřku.
2. The Visit
Zatracovaný režisér a scénárista M. Night Shyamalan (Unbreakable, Signs) se rozhodl po několika neúspěších vrátit k hororovým kořenům a natočit si svůj první film ve stylu found footage. A obstál na výbornou. Novinka The Visit samozřejmě ani zdaleka nedosahuje kvalit The Sixth Sense, po delší době však můžeme říci, že to „zázračný Ind“ zvládl a natočil minimálně v rámci daného subžánru nadprůměrné dílo. Příběh o dvojici sourozenců, kteří přijedou ke svým odcizeným prarodičům a postupně zjišťují, že s babičkou a dědečkem něco není v pořádku, těží zejména z nepříjemné atmosféry, několika mrazivých momentů a závěrečné pointy (pokud ji neprokouknete dříve). Casting je navíc velmi fajn, dětští herci jsou sympatičtí, hrají přirozeně a jejich postavám budete po celou dobu fandit. A Shyamalanovi v jeho dalších filmech také. Snad nezklame.
1. It Follows
Očekávali byste další temný příběh s atmosférou nočního domu se strašidly za každým rohem a zažívali byste strach, že na vás kdeco v noci vyskočí. Tento film není o tom a právě to je na něm to perfektní. Na jeho začátku poznáváme mladou dívka, které se vyspí s neznámým klukem (podobně jako v Afflicted), ale má to háček. Dostává jakési prokletí. Pronásleduje ji osoba měnící podoby, která jen kráčí a nic ji nezastaví. S jediným cílem, a to zabít. Zajímavý nápad na příběh, ne? Mladá dívka zažívá nejvyšší formu strachu, bojí se zůstat na jednom místě. Nikdy neví, kde a kdy se osoba zjeví. Divák pocity prožívá spolu s ní, ponoří se do husté napínavé atmosféry. Originální film s neznámými herci, nízkým rozpočtem, avšak mrazivý. Nutnost pro hororového diváka.