Máš někdy po krk všeho a všech? Co tak na chvíli zpomalit? Žádné místo na to není vhodnější než nejizolovanější ostrov na světě.
Tristan da Cunha leží v Atlantském oceánu a je vzdálený 2000 kilometrů od Svaté Heleny, 2800 kilometrů od Jihoafrické republiky a více než 3500 kilometrů od Jižní Ameriky. Jediným městem na tomto souostroví je Edinburgh of the Seven Seas (Edinburgh sedmi moří), ve kterém žije přibližně 300 obyvatel. Osídlení je situované doslova pár metrů od moře. Město se nazývá po princi Alfredu, vévody z Edinburghu, který souostroví navštívil roku 1867. Kromě obydleného ostrova tvoří Tristan da Cunha další ostrovy - Inaccessible Island, Nightingale Island, Middle Island, Stoltenhoff Island, Gough Island. Jednotlivé ostrovy jsou od sebe vzdáleny i více než hodinu plavby.
Pojmenování ostrovy dostaly po mořeplavci původem z Portugalska, který je objevil při plavbě z Brazílie do Jihoafrické republiky kolem roku 1500. Ostrovy dlouhá léta sloužily jako vojenská základna, později se využívaly na monitorování lodí a ponorek.
Ostrovy jsou autonomním územím Velké Británie a oficiálně spadají pod vládu na ostrově Svatá Helena, úředním jazykem je angličtina a platidlem britská libra. Na sopečné souostroví se nedá přiletět letadlem, protože nemá přistávací dráhu, přístup je tedy značně náročný. Dostat se sem dá jen lodí, ale nejkratší cesta to není, protože z Jihoafrické republiky zabere plavba 6 dnů. Hlavní ostrov má jen 10 kilometrů, ale místní zde najdou vše potřebné, ať už jde o kostel, školu, nemocnici, muzeum, obchody s potravinami i se smíšeným zbožím a je zde dokonce kavárna. Kriminalitu budete hledat marně, stejně jako nezaměstnanost. Hlavní obživou je lov raků a langust, ale i prodej suvenýrů, unikátních poštovních známek či sběratelských mincí.
Představit si takový způsob života není pro nás vůbec jednoduché, ale na druhé straně ekonomické krize, terorismus, či jiné globální problémy mohou být zdejším obyvatelům celkem ukradené.