Sobota 21. 7. 2018 svátek má Vítězslav, Vítězslava

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

10 důvodů, proč jsi (možná) i ty nekvalitní a neúspěšný československý raper

V našich končinách roste počet mladíků, kteří by se velmi rádi stali součástí scény, ovšem přibližně 99 % z nich nemá absolutně nic z toho, co dělá rapera úspěšným.

1. květen 2016, 20:34

V našich končinách roste počet mladíků, kteří by se velmi rádi stali součástí scény, ovšem přibližně 99 % z nich nemá absolutně nic z toho, co dělá rapera úspěšným.

Jak už jistě všichni pravidelnější návštěvníci našeho portálu zaregistrovali, co se týče hudby, nejvíce prostoru věnujeme bez pochyb zahraniční, ale i české či slovenské rapové tvorbě. Pravidelně vás informujeme o většině důležitých novinek a čas od času přidáme i nějakou tu recenzi či žebříček. O čem však množství čtenářů nemá ani potuchy je to množství začínajících raperů, kteří nejen nám do redakce dennodenně píší, abychom například zveřejnili jejich nejnovější pecku, v některých případech dokonce i videoklip. Tím chceme říci, že všechny dnes zmíněné postřehy nejsou žádným výmyslem, ale reálně existující fakta, která je dokonce možné i dohledat, což ale nedoporučujeme.
 
Ale o čem tento článek vlastně bude? Nuže, jak jste si už přečetli v názvu, po asi stém začínajícím raperovi, který byl přibližně tak neposlouchatelný jako těch 99 před ním, jsem učinil rozhodnutí sepsat alespoň pár základních bodů důležitých pro to, aby mělo význam se vůbec o hudbě bavit. Většinou jde o ty, kteří nám psali do redakce případně mně osobně, ale hodně jsme toho objevili i na českém internetu. Dnes si tedy představíme 10 hlavních faktorů, které ti sice booking nezaručí, ale alespoň nebudeš svým uvědomělým kámošům pro smích. Možná vytáhneme i pár skutečných perel, ale v konečném důsledku chceme hlavně pomoci. Pomoci vám, ale vlastně i nám a všem zaběhnutým interpretům, jejichž Inbox se pravidelně plní zprávami typu: „Čau, můžeš si prosím poslechnout mou skladbu a sdílet ji?“ (A to dokonce jen výjimečně gramaticky správně.) Tak tedy pojďme na to.

 

Obrázky jsou pouze ilustrační.

10 důvodů, proč jsi (možná) i ty nekvalitní a neúspěšný československý raper

 

Jméno

Jednoduše, nemůžeš být raper a říkat si jménem, které je přeloženo ze zapomenutého indiánského nářečí či latiny. Je to směšné a hodně to o tobě napoví ještě předtím, než si někdo tvou skladbu pustí. Pokud vůbec. A ani dolary místo písmene S, hashtag nebo V místo písmene A či Ypsilon se také nenosí. Každý by si měl uvědomit, že první kontakt s potenciálním fanouškům je ten nejdůležitější. Jasně, ani aktuální působící a relativně úspěšní rapeři možná nemají ty nejoriginálnější jména, ale je podstatné si uvědomit, že za poslední dekádu narostl počet těch, kteří by z hudby rádi profitovali tak tisícinásobně, což v překladu znamená, že kdo chce uspět, musí být originální. U tohoto bodu nebudeme uvádět konkrétní příklady, protože by to bylo pravděpodobně velmi snadno nabyté promo. I když, amen, s velkou pravděpodobností by nepomohlo ani to.

 

Ego

Rozumím, komunikace na internetu je složitější, než tvorba mnoha obecných raperů, ale když neumíš pozdravit a namísto pokorné zprávy mi napíšeš, že mám o tobě psát, tak nejsi můj typ. Podobné negativní zkušenosti jsou spíše výjimkou, ovšem co se opakuje pravidelněji je reakce po odmítnutí. Chápu, že nikdo přirozeně nesnáší kritiku nejlépe, ale když tě naše odmítnutí motivuje k tomu, aby si nás zmínil ve své příští písničce, tak asi nebude vše v naprostém pořádku. Aby to nebylo jen o kritice, tak je třeba poznamenat, že se najde i mnoho těch, kteří alespoň trochu chápou, proč si jejich skladba nenajde místo tam, kde by ji rádi viděli. Inu, sebereflexe je velmi užitečná vlastnost a každý, i ten nejpovolanější představitel hudebního žánru se stále má co učit a musí snášet konstruktivní kritiku.

 

10 důvodů, proč jsi (možná) i ty nekvalitní a neúspěšný československý raper

 

Začínat kariéru dissem?

Ne, ani Separova kariéra nezačala dissem a ani žádného z momentálně úspěšných raperů. Snad mi dáte za pravdu, že na to, abych mohl na někoho udělat řekněme ofenzivní skladbu, kde mu vyčítám to, jak je špatný, pravděpodobně bych v tom měl být lepší. Nejhorší však je, že když jednou ten diss uděláš, už se to nedá vrátit a velká část rapového publika, která o tebe potenciálně mohla mít zájem, dokáže rozeznat, že na to ten potřebný kredit prostě nemáš. Zjednodušeně, pokud jsi nic nedokázal, nemáš absolutně žádné právo někoho dissovat. Zvláštní kategorie jsou ti, kteří se snaží udělat si jméno (i špatné jméno z bodu 1) na známých interpretech, což je ten úplně nejhorší případ, jak začít. 

 

Videoklipy

Asi je pravda, že v dnešní době by měli nejen čeští rapoví interpreti vydávat singly hlavně s videoklipy a je v podstatě jedno, zda se jedná o tradiční a většinou nízkonákladové reprezent vizuály nebo propracované minifilmy. Týmů, které se momentálně tvorbě klipů věnují je dostatečně mnoho, a tak je nepochopitelné, jak se můžeš ucházet o přízeň fanoušků, aniž bys do své tvorby něco investoval pro alespoň jakž takž kvalitní výsledek. Netvrdíme, že musíš vybavit vizuálem hned svou první nahranou skladbu, ale správná prezentace tímto způsobem může pomoci. Opačným případem jsou zase ti, kteří mají finance na kvalitní techniku, avšak se samotnou realizací je to už o něco těžší a pak vznikne například něco takového.

 

Texty

Samozřejmě, rap je snad pro každého vyjádřením volnosti a každý si může napsat text dle vlastního uvážení, ale i přesto zde je pár klišé témat, o nichž většina z nás nechce slyšet, obzvláště od neinovativního nováčka. A ne, problémem není ani tak fakt, že o mnohých řekněme klasických tématech jako ženy, sociální sítě či vlastní úspěch už rapoval každý. Dokonce bereme v úvahu i skutečnost, že ne každý interpret musí být hned lyrický génius, ale když uděláš hned jako svůj první track lovesong o přítelkyni, se kterou sis půl roku psal přes instagram, tak nejdeš správnou cestou. Pak je tu ještě velká skupina těch, kteří udělají první track po těžkém rozchodu a pokud bychom měli číselně vyjádřit počet těch, kterým se takto podařilo zaujmout, tak je to přesně jeden člověk.

 

 10 důvodů, proč jsi (možná) i ty nekvalitní a neúspěšný československý raper

 

Výběr hudební produkce

Podle údajů statistického úřadu máme momentálně v Česku přibližně jednoho rapera na 5 tisíc obyvatel, případně, pokud jich obec ani tolik nemá, tak počítáme jednoho rapera na jeden kulturní dům. Producentů je už pomálu. Přece jen, je to o něco nákladnější hobby a když ho děláš špatně, tak je to v některých případech slyšet ještě dříve, než u samotného rapera. Na co bych ale chtěl v tomto bodě apelovat je souhra hudební produkce a tvého nešťastného projevu. Sám pocházím z končin, kde není o podněty začínajících raperů nouze, ale když neumíš odhadnout vlastní schopnosti a vybereš si beat, který netrefíš ani jednou, tak tvoje tvorba jen velmi těžko překročí hranice okresu, v tom lepším případě samosprávného kraje.

 

Móda

Povolání rapera v současnosti není jen o tvorbě a koncertech, ale z určité části i o trendech samotných. Pokud tento fakt popíráš, tak i to je pravděpodobně důvod, proč jsi tam, kde jsi. I když si to mnozí nepřejí, fanoušci v nich vidí vzory a snaží se je do určité míry napodobovat. K tomu se ale ještě dostaneme. U tohoto bodu je spíše důležité říci, že s úspěchem souvisí i to, jak se navenek prezentuješ, a to nehledě od své tvorby. Při pohledu na současný vrchol československé scény můžete znát, že na tom asi něco bude a že to bez toho asi nepůjde. Příklady uvádět nebudeme, protože je to každého osobní věc, ovšem poukázat na ni snad není na škodu. A na škodu určitě není ani projít si například tento článek, kde najdeš opačný protipól, když se snažíš být až příliš hluboko v "módě".

 

10 důvodů, proč jsi (možná) i ty nekvalitní a neúspěšný československý raper

 

Ctrl+C, Ctrl+V

Snad je název tohoto bodu dostatečně výstižný a všichni už teď víte, o čem bude. Mít vlastní styl a charakteristický zvuk je přesně to, co dělá ať už zpěváka nebo i rapera úspěšným. Bez této vlastnosti se velmi často stává, že posluchač nedokáže rozeznat, kdo mu nakládá do uší a v konečném důsledku si ani nezapamatuje, koho to vlastně poslouchal. Zde by asi mnozí argumentovali tím, že všechny nebo alespoň většina těchto českých "unikátů", o kterých píši, kopíruje styl ze zámoří. Zda je to pravda zde řešit nebudeme, ale proč nezkusit najít zahraničního rapera, který by mohl být inspirací, něco si od něj vzít a vytvořit jedinečné alter ego? Že je vám to proti srsti? Nemyslím si.

 

Kvalitní nahrávka

Je rok 2016, což znamená, že je nemožné prorazit se skladbou, kterou jsi nahrál na mobil nebo mikrofon, který jinak využíváš na telefonování s rodiči přes Skype. Zaplatit si studio se slušnou technikou je záležitost pár stovek korun, a tak je nepochopitelné, jak můžeš hudbu kurvit doma u počítače a ještě se tváříš uraženě, když na to někdo poukáže. Klidně si to můžeš prředtím nacvičit i doma a nahrát najednou několik skladeb. I skutečný laik většinou dokáže rozeznat kvalitní a čistý zvuk od toho "domácího", ale s ním jde ruku v ruce i mix a master, což je již však práce pro člověka, který ví co dělá a také je třeba pustit za něj nějakou tu korunku navíc . Výsledkem je v první řadě mnohem příjemnější celkový dojem.

 

 Koncerty

V tomto bodě jsem výrazně předběhl realitu, jelikož převážnou většinu živé vystoupení ani nečeká, ale přece jsou mezi námi i tací, kteří již alespoň jednou hráli. Jak jsem zmiňoval, pocházím z kraje, kde o rapery nouze není, a tak se nejednou stalo, že jsem se neplánovaně objevil na místě, kde právě tito hráli. Předsudky nemám, a tak jsem si je z bezpečné vzdálenosti vyslechl. Z pozorování se dá velmi jednoduše vycítit, zda ta chemie mezi publikem a pódiem funguje nebo ne a jde spíše o trapné interpretování textů, za kterými si už vlastně ani kluci nestojí, protože je psali už velmi dávno. O co mi ale jde je spíš připomenout, že k tomu, abys odehrál plnohodnotný koncert, musíš mít nejen dostatek vhodných skladeb, ale i alespoň trochu připravenou show, která se v opačném případě změní na náročných 45 minut rapování do prázdna.

 

 

Tak a jsme konečně na konci. Jen připomenu, cílem tohoto článku v žádném případě nebylo nikoho shazovat, spíše poukázat na chyby, kterým se většina přirozeně nevyhne. Některé názory jsou zcela subjektivní, u jiných zase mluvím za celou redakci, která se často se skladbami nováčků i nechtěně setkává.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse72 komentářů
nebo odeslat jako anonym
72 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
lol1. květen 2016, 20:58

Portál, čo ZDIELA ZAYA a podobné sračky, tu ide písať o nekvalitných rapperoch? Portál, čo pretláča svojich kamarátov ekejkej Matys a Pil C, tu ide niečo naozaj písať? Portál, čo tu jeden deň zdieľa supreme aj v zadku Pil Ciho na druhý deň napíše článok napi*u swagu, kde je 98% tých značiek? Portál, čo sa z tých chudákov smeje v tom článku, napíše ku fashiondeala, že tam budú reselleri, čo predávali presne tie isté sračky? Z tých 3 dokonca bol jeden ich fajnový kamarát? A autor článku? Však ty vyzeráš ako pokúrovaný Roko s Glumom.

387 Odpovědět · Nahlásit
avatar
zayo5. květen 2016, 21:30

zabi sa

-4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jou1. květen 2016, 22:05

podla mna daco na tom bude pravdy ze taky Pil C bol pretlaceny ako kamarat refresheru a podobne, a to hovorim ako jeho fanusik. Ale tak to dnes funguje, ak mas kontakty tak mas proste istu vyhodu a keby si bol na jeho mieste tiez by si takuto pomoc urcite zobral. Podstatne je to, ze ak si dobry tak sa aj udrzis a to ze je Pil uspesny myslim uz nieje zasluhou Refresheru. Ano, mal vyhodu byt "kamaratom" refresherom ale mozme byt radi( aspon ti co ho pocuvame) ze prave on, a nie niekto kto by sa neudrzal, mal taku sancu.

-9 Odpovědět · Nahlásit
avatar
dondodo2. květen 2016, 9:04

jou neviem ako ty ale preco si nadobudol pocit ze ked pil c ho niekto hajpuje a ma aj dokonca featy s ludmi co su top tak pil c po dalsich dvoch rokoch neskape...(bude dalsi clanok do kosa zo skladacky ako otis, cigo, haha crew a pod(ktory uz podla mna len chcu tazit zo zaslej slavy ..aj ta slava bola v otisovom a cigovom pripade ne o nich ale o H16) ...nakolko tyto ludia pre mna nikdy ani scenu netvorili, tod ale len moj nazor ) ...nevraviac o tom ze ano akurat mozno te dva roky prave teraz niekedy prekonal ,v povedomi sirsej verejnosti (real neviem ale moj pocit je ze vtedy ako zacal rapovat zacal ho aj refresher hajpovat )... dakujem za odpoved
PS: ved uz bolo tolko interpretov co im to aj islo a sami sa casom na to vykaslali lebo prisli zrazu ine zaujmi a povinosti.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jou2. květen 2016, 17:14

jj jasne, uvidi sa este nakolko sa Pil udrzi. ja dufam ze sa stane stalicou, ale uvidime no. jj pokial viem tak vtedy ako zacal rapovat ho zacali hajpovat.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
  1. květen 2016, 22:08

Komentář byl odstraněn pro jeho nevhodný obsah.


avatar
jou1. květen 2016, 22:17

jaj takto, autora clanku nepoznam ani nesledujem na refresheri autorov pod clankami :D ale velky pruser by to bol ak by tie clanky co si protirecia pisal on. ak nie, tak samozrejme na takom velkom portaly nemoze byt kazdy z redaktorov stotozneny s rovnakym nazorom.

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
NO-BRAIN2. květen 2016, 9:17

Gramatyka tu zažýva ťažké muki

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
mudrlant9001. květen 2016, 21:54

to si vychytAAL

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jimbo jones1. květen 2016, 21:48

aj si daco u mna nakupil ty odyebson?

-6 Odpovědět · Nahlásit
avatar
lol1. květen 2016, 22:02

Nie, ale teba cenim, ze si dostal skvely napad. Len tu ide o princip, nic ine.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jimbo cely zivot late1. květen 2016, 22:32

to sa ze tento nasilu zaujmavy vecne spinavy 30 rocny byvaly punker bez buducnosti teraz snazi kopcit alexa by sme este prekusli.. ale to ze je v tom ze akoze nieco dokazal je ultimatny facepalm..preber sa uz si stary

18 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jimbo jones2. květen 2016, 16:00

slabe

-6 Odpovědět · Nahlásit
avatar
jimbova ciapka2. květen 2016, 16:17

jimbo je teraz niekde v rohu na private schovany a dufa ze to nikto necital

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
lokaj1. květen 2016, 21:00

niekomu* ofc

-2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
lokaj1. květen 2016, 20:59

nikomu sa tusim pokrcilo EGO :D

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
RUMUNGARO1. květen 2016, 20:48

Takýto článok a.k.a manuál na portály kde sa bežne rockuje najväčsí odpad scény.
No s pánom bohom, prídem zajtra o 20:00 na komentáre.
BRACE YOURSELF.

110 Odpovědět · Nahlásit
avatar
nom1. květen 2016, 21:19

11. Refresher o tebe nepíše články a nerobí z teba královnu

63 Odpovědět · Nahlásit
avatar
hm2. květen 2016, 7:19

Medzi riadkami sa docitate aj ako sa stat neuspesnym redaktorom

55 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Gabo1. květen 2016, 20:48

Na Slovensku je trošku chybne zaužívané že raperi sú tu najúspešnejší ľudia v hudobnom priemysle . Ale všetci tí No nameisti , Desmody, Team , Slíže , Elánisti , Michal David , Gott , atď. majú vyššie čísla v každom aspekte akurát sa neukazujú . Môžeš teraz napísať čo chceš ale napr. Elán zajebal 500 000 predaných kusov len za Detektívku . Slovenskú scénu nepočúvam vôbec ale som realista . No hate

28 Odpovědět · Nahlásit
avatar
JeanV4. květen 2016, 22:11

ty mudrlant, elan predaval statisice v dobe, kedy si si nemohol kazdu hovadinu stiahnut z internetu zadarmo, ani napalit CDcko, hudobny trh sa zmenil, keby bola technologia tak o 20 rokov pozadu, aj rytmus by predaval po stotisicoch (keby mal rovnaky uspech a zakladnu ako dnes), ked chces porovnavat, porovnavaj Rytmusove predaje s aktualnymi cislami, a napriklad v roku 2009 prave Rytmusov album bol najpredavanejsim (akymkolvek) albumom na Slovensku (predalo sa tusim okolo 11 tisic kusov - dolezite je ale podotknut, ze Kral album vysiel dakedy v novembri, takze defakto za mesiac predal viac kusov ako ktorykolvek slovensky hudobnik za cely rok)... v 90. rokoch aj taky totalny odpad ako Maduar, ktory nemozno porovnavat s legendarnym elanom predali cez 100 tisic kusov a pozri kde su dnes... a iba o par rokov neskor, ked Horkyze vydali Kyze Sliz, ten album predal 30 tisic kusov a to sa interpretovalo ako obrovsky uspech (to bolo iba par rokov po 90. rokoch a elanistickych statisicoch), Slize mali vtedy taky hype, ze keby ten album vydali o 15 rokov skor, to by slo na statisice (nepoznam cloveka, co by ten album nemal hoci iba napaleny/stiahnuty alebo aspon nepoznal LAG song, brdokoky, vlak atd)... v roku 2010 Richard Muller vydal album UZ, ktory bol oceneny zlatou platnou, ktora v tej dobe bola uz iba za 3000 kusov (limit na zlato/platinu sa uz tusim od 90. rokov znizuju kazdych par rokov, napr. v case, ked KF vydali ERA, zlata platna bola za 5000 kusov, dnes je to uz iba 1500 tusim), pride ti Elan 66krat uspesnejsi ako Muller? (porovnavajuc predaj albumu Nebezpecny naklad - 200 tisic kusov a 3000 albumu UZ) nemyslim si, najma ked na jeho nedavnom turne s Fragile predal viac ako 100 tisic listkov... problem s nasim trhom je ten, ze kym v zahranici stratu z piratstva ciastocne vykryva digitalny predaj a stream (v amerike sa streamy regulerne pocitaju ako ekvivalent k predanym kusom CD), u nas je digitalny predaj v plienkach... a dokonca aj v amerike vidno pokles, co sa predajov tyka, vidno to na tom, ze kedysi (90 roky a prve roky minulej dekady) akykolvek dilino v rape predal niekedy aj dvojplatinu (pamatas si este, kto je Chingy? asi nie, ale jeho prvy album predal dvojplatinu, druhy platinu a treti zlato), dnes ludi, co vobec predaju platinu spocitas na prstoch jednej ruky a vacsinou su to stalice ako Jay, Eminem, Kanye, atd., pripadne par sikovnych novacikov ako Drake alebo Kendrick...

TL;DR: Porovnavat niektore cisla (ako napr. predaj Detektivky z roku 1986 a albumov slovenskych rapperov) je hlupost a vobec nezobrazuje, kto je uspesnejsi (tym nechcem teraz hovorit, ci slovenski rapperi su viac alebo menej uspesni ako Elan)

6 Odpovědět · Nahlásit
avatar
bOuNcEr2. květen 2016, 11:04

najúspešnejšia je Duo Jamaha

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
okay1. květen 2016, 20:51

a teraz sa pozri kde byvaju ti co si napisal a kde rytmus .. on si kupi retiazku za 2 albumy oni jeho zivot za 1

-30 Odpovědět · Nahlásit
avatar
fuckyoumean2. květen 2016, 16:48

no tak nie každému záleží len na tom aby mu závidel každy druhy človek

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
koktqw1. květen 2016, 21:02

to ze vela predali neznamena ze maju vela lovov :) .. Ber to tak ze rytmus vsetko vydava pod svojim vydavatelstvom takze vsetky predane kusy mu idu do vrecka

-5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Sticky1. květen 2016, 22:40

Vravel o úspešnosti nie o peniazoch

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Moloch_Vlavo2. květen 2016, 11:56

A ja som si hovoril že v čom bol problém...

26 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Nik1. květen 2016, 21:31

Dať foto Puerta k tomu, že začínať karierú dissom je trošku mimo. CHlapec má za sebou množstvo kvalitných songov a až teraz dal diss. Vidno, že autor článku si ani takú drobnosť nevie pozrieť a musí hejtovať kohokoľvek kto si na Refresher oblubencov otvori usta.

20 Odpovědět · Nahlásit
avatar
geňo10. květen 2016, 18:09

Odkedy je Puerto rapper ? :D Ani jeden rapovy hit od neho nieje dobrý či nadpriemerne vynikajúci..

-3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Cecil4. květen 2016, 22:23

ten puerto je tam asi preto, lebo dissoval refresher (a to bolo tiez spomenute v danom odseku) po tom, co pisal refresheru, ci o nom napise; nie preto, ze "zacinal" karieru dissom... a o tej kvalite by som pomlcal, puerto je priemerny neoriginalny rapper, ktory v lepsom pripade znie ako slabsi Adiss (ktory je sam o sebe tiez priemer), v tom horsom vyda nejaku totalnu kravinu ako letime ci ako sa volal ten wannabe latino song alebo Dzusy

-3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ernicka1. květen 2016, 23:17

nechcem byt zla, ale zial drviva vacsina sucasnych, ehm, uspesnych reperov ma neustale rovnako primitivne texty (cest vynimkam) a mam pocit ze ich velka cast ich fanusikovskej zakladne bud nedosiahla plnoletost alebo ich IQ sa pohybuje niekde vo vyske poctu cifier na rytmusovom bankovom ucte...normalneho cloveka nemoze bavit pocuvat o tom kto si o sebe mysli ze je najvacsi pan, ostatni su nuly a vsetky zeny zlatokopky a k.rvy

15 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Inteligent2. květen 2016, 6:54

normalneho cloveka bavi pocuvat aj rap, v prvom rade ked nepoznas SK rapovu scenu tak sa do toho nemontuj a nepis tu komenty ked z tvojho komentaru vidno ze pocuvas hov*o, unavuje ma citat ze ten kto pocuva SK rap nedosiahol plnoletost alebo ma neviem ake IQ aj ked prirovnat to k poctu cifier na rytmusovom ucte je trosku nestastne lebo to by som bol potom lepsi ako Hawking...ano spievali o vselicom ale aj rapova scena sa meni a chlapci sa pekne vypracovali a texty uz nie su len o zlatokopkach a ze su najvacsi pani uz to davno nie je o tom

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ernicka3. květen 2016, 12:09

Ten pocet cifier ty inteligent...podotykam CIFIER A NIE SUMU, ty inteligent, nepresahuje zdaleka ani len 100:) A ano meni sa...ale zial nie vzdy mam pocit ze k lepsiemu...a ked tvrdis ze texty davno nie su o zlatokopkach a o ich egu, tak sa mylis, lebo drviva vacsina z nich ma na kazdom albume aspon par piesni venovanych tejto "neopocuvanej" tematike..

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
JeanV4. květen 2016, 22:19

kvalita hudby sa nemeria "hlbkou" odkazu v texte, ked chcem pocuvat uvahy o politike, spolocnosti, a neviemco, rozhodne si nepustim rap, resp. si nepustim nijaku hudbu, ale nejaku odbornu prednasku; radsej budem pocuvat Rytmusa, co otvorene hovori obcas, ze je "primitiv", ale je to zabavne a uprimne a jeho hudba je kvalitna po mnohych strankach ako nejakeho mudrlanta ala Suvereno alebo Delik (ktory ma obcas "hlbsie" texty o vaznejsich temach, ale hned ako si pustis akekolvek interview a pride otazka o politike, jedine, co zo seba vysuka je, ze "fico je k**ot" a tam to konci); ked ma rapper dobry hlas, frazovanie, dobre podmazy a originalny styl, moze si pokojne dovolit rapovat aj o najotrepanejsich temach, lebo podstatne je, ako tu temu prevedie... radsej si vypocujem Rytmusa rapovat o svojej retazke ako Molocha, nech by aj hociako hlboky text napisal na tu najoriginalnejsiu temu, aka existuje

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
-2. květen 2016, 11:27

Slovenský rap je celý nap*cu tak sa s tým zmier ty kok*t. Ak počúvaš slovenský rap tak ani nevieš čo rap je. :)

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
sloter2. květen 2016, 13:39

A ten nepriamy ''diss'' na Puerta ktoreho fotku si si sem dovolil vložiť pravdepodobne bez povolenia samotneho autora je už uplny prešlap. A to len zato že si dovolil otvoriť usta na tie vychodňarske rengave šlapky ktore vy tu tak radi prezentujete ako narodnu kvalitu.

13 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lolo1. květen 2016, 20:48

Najlepší su novinári ... hovno produkujú a iba sa priživujú na úspešných :) GL

11 Odpovědět · Nahlásit
avatar
lol1. květen 2016, 23:44

refresher su novinari? dobre vediet.

18 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Roko1. květen 2016, 21:01

mam pi pi pi pi cely svet mam pi pi aj teba ty zumpoje*

11 Odpovědět · Nahlásit
avatar
buducireperzgaraže1. květen 2016, 21:41

pravda, pravda a nic ine len pravda... sebakritika chýba! #okremtoholudomjePe a ked nemozes a nevies byt reper tak si pis aspon basnicky ty buzerantko.

11 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Puerto1. květen 2016, 22:37

Dzusy 2 coming soon. Vik Im gunning for you. Bang Bang.

11 Odpovědět · Nahlásit
avatar
geňo10. květen 2016, 18:07

Prosim nie..ved mi odpadnu usi :(

-4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vojín Lubrikant1. květen 2016, 22:34

Čekám megadisk.

6 Odpovědět · Nahlásit
avatar
peso1. květen 2016, 22:39

11. pretože tvoj "rap?" je založený na refresheri

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
refreshfake2. květen 2016, 9:23

Autor clanku si tymto clankom kvalitne nasral do pysku zial...radsej si mal napisat clanok o "uspesnom" raperovi ZAYOvi :D :D :D Refresher by mal fakt pouvazovat o novych NEZAUJATYCH redaktoroch. Prajem pekny den

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
PALMA2. květen 2016, 15:15

Tolko nasratych wannabe rapperov som v komentoch este nevidel.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Abster1. květen 2016, 20:48

Veľmi veľkú rolu má hlavne vhodne zvolený beat , lebo niektoré sa dajú počúvať aj 10rokov dookola. Ale nepríjemný sa nedá ani len dopočúvať. :D

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
cicina1. květen 2016, 21:09

no však to bolo zahrnuté v kategórii "Výber hudobnej produkcie"

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
dick2. květen 2016, 0:51

Slovensky rap je vo vacsine pripadov len ODPAD, hudobny aj lyricky, na ktory si o par rokov uz nikto nespomenie. Aj ti co si myslia, ze robia dobre veci a sem tam s niecim prerazia alebo maju nejake predaje, castokrat nemaju sudnost a rapuju o nezmysloch a potom si honcuju na rape svoje ego, pretoze sa nevedia vpratat do koze s tym, ze predali par tisic kusov. Uroven je neporovnatelna s tym co priniesol napr. americky rap a hip hop. Tam su pravi lyrici, autenticki raperi, ktori sa nepotrebuju vyvysovat, poukazovat na seba, ale ide to z nich prirodzene a robia kvalitne veci. Samozrejme tiez nie vsetci, ale stari klasici.

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Enemy2. květen 2016, 15:24

Ani som tu na ten článok nechcel reagovať ale ten nepriamy diss na Puerta ma akože vážne dosť vytočil vonkoncom od človeka čo pravdepodobne vie o rape veľký prd a pozná len homo hudbu.... Keď nato tak pozerám tak pre Refresher je Slovenská rapová scéna zložená z : Aless,Haha - spol. s.r.o , Pilc C ....
Ale tak to ten kto platí a rozťahuje nohy má prednosť....

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Enemy2. květen 2016, 15:17

Odpad si akurát tak ty..... treba si vypočuť aj iných ako len tých s primitívnymi nadávkami a rečami napr. Majself, Tono S, Danosť, Plexo a ďalší....
A čo sa týka toho článku a fotky Puerta pri odstavci s dissom, akože sorry ale v prvom rade si vypočuj jeho tvorbu a keď niečo taká dokážeš potom si naňho otváraj tú svoju smradlavú chlebáren milí Vik to že ty píšeš pre Refresher no budiš veď takýto článok napíše takmer každý jedinec a to nemusí byť ani nejak extra intelignetný. Vyzeráš jak buzna a ideš písať o Rape? Ako vážne?! Koľko máš rôčkov?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
LaFlame81. květen 2016, 23:27

písať V miesto A je trillmatic

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Black swan2. květen 2016, 8:08

Vik, a Ty si co urobil pre slovensky hip hop? :D :D :D

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Disfresher2. květen 2016, 17:27

Neobjektívne absolútne potupné. Trápne a milión dalších pomenovaní. Čo si o sebe myslíte že môžete zhadzovať ľudí. Komentovať, kritizovať a hodnotiť. Navážať sa do niekoho a ani ho osobne nepoznáť.?!

Ako môže refresher vôbec napísať niečo takéto. Vysvetlite mi kde a z akej štatistiky ste si vyrátali že Puerto je slabý reper? Článok ako tento a podobné tomu sú totálne pod úroveň. Chce sa mi z toho vracať. Ten čo to písal si len honí ego a baví sa na negativizme. Fuj.
Mali by ste vymeniť stoličky aj s ľuďmi čo Vám tam sedia. Neprofesionálny! Môžete sa akurát tak presne nazvať DISSFRESHER.SK
Karma je zdarma ale toto si nikto neuvomuje. Reklamu ste spravili ale riadnu. Hlupáci aj zlá reklama je reklama! Hah
Veľmi sa teším a dúfam že si teraz obhrýzate prsty, s čím teraz príde Puerto..
Posielam pusinku do redakcie.
S pozdravom Lili. ✌

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Head_Honcho2. květen 2016, 5:38

Drahy Refresher, venujte sa uz len publikovaniu tlacovych sprav, vasa originalna tvorba ide dole vodou. Alebo sa nejak v redakcii ujednotte, vase clanky idu proti sebe.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
kar4. květen 2016, 18:25

Docela trefně jsi tam dal fotku Stokára :-)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Kariéra dissem4. květen 2016, 16:57

Smack začal kariéru dissem.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Zakel3. květen 2016, 16:59

Presne pre takéto duchaprítomne a revolučné články vynechávam každý članok s nadpisom Buď in, Čo aktuálne počúva Yogi s Bubum a Naše rady do života. Píšte o vrahoch kanibaloch tankoch to sa dá aspoň prescrollovat no hate

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Krapen2. květen 2016, 23:07

Článok napísal ten istý autor ktorý urobil z Mirgovej slovenskú Minogue , a hypoval Zayovu klipovku chillujem kde o texte nemôže byť ani reč. Dobrá komedia.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
uhmm2. květen 2016, 19:39

...Vyj*ebany refresher dajte dole make-up :)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Moriaty1. květen 2016, 22:49

Separ sa ale preslávil práve dissom a tak prerazil. Určite má väčšiu kvalitu ako kedy mal Radikal ale spravil si kariéru dissom nad vtedy úspešnej skupiny Dramatikz

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
PoradnaDrDicka2. květen 2016, 15:04

Tebe to dobre musí ..... :D Keď si myslíš, že Separ sa preslávil dissom tak máš asi tak 15 rokov :D

-7 Odpovědět · Nahlásit
avatar
colacoca2. květen 2016, 9:52

Načo tieto články? Úplne zbytočné..

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Daniel5. květen 2016, 8:32

Puerto taky nezačal dissem:)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lucja16. srpen 2016, 3:33

naaahodou su miliiiiii :-D

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
pesimista2. květen 2016, 15:54

Pekný článok

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
kok2. květen 2016, 1:25

raz som sem raz som tam

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
sloter2. květen 2016, 13:44

Bgaaaaacho ja tu uen čilueeeeem

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
sloter2. květen 2016, 13:38

Neuraz sa ale ako može buzik ako ty (ktoreho fotku vidim pod podpisom članku) pisať o repovych a nerepovych talentoch? Čo ty vieš o rape keď vyzeraš ako pansky Ďzigolko. nerozumiem.

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
nestarej se4. květen 2016, 18:03

Co ma byt tohle za clanek? Komu vy chcete radit ? Jste na smich a ne jeste aby vy jste radili jaky, kdo,by jsi mel dat jmeno a o cem rapovat. lol ....

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
big2. květen 2016, 23:39

Co tak zrusit rap hip hap hop a bide klud aj tak sa to neda pocuvat clear sheet

-2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vik samohon2. květen 2016, 18:03

https://youtu.be/uq1RLU7iKO0

-3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
rusto4. květen 2016, 1:11

Článok sa mi celkom páčil , relatívne zachytáva pravdu , aj keď je pravda ako píše lol , že portál čo podporuje haha crew , zaya a podobné sračky nemá šajnu čo je poriadny RAP . No na druhej strane rapujem len pár rokov a mám minimálnu veľkosť mena ale každý týždeň mám v správach pár retardovaných žiadostí o feat. čo potom musia mať v " schránke" tí najlepší :) ....

-3 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.