Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 5. 6. 2020 svátek má Dobroslav, Dobroslava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
2
Ondřej Jarůšek
1. červen 2016, 14:48
Čas čtení: 7:20
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)

Inženýr Martin Šula z České republiky zrealizoval projekt motorizovaného surfařského prkna, které postupně dobývá svět.

Ondřej Jarůšek
1. červen 2016, 14:48
Čas čtení: 7:20
JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Vodní sport surfing má většina z nás tradičně spojený s adrenalinovým sjížděním lámajících se vysokých vln ve vodách světových moří či oceánů, dnes je však již možné se na prkně prohánět i na českých nebo slovenských rybnících, jezerech či přehradách. Vděčit za to můžeme vynálezu inženýra Martina Šuly, nadaného technického konstruktéra a specialisty z Brna, který zhruba před třinácti lety při jízdě na vodním prkně dostal nápad ke klasickému surfu připevnit motor. Myšlenka zprvu jednoduchá, ale právě takové bývají nejlepší. Vzniklo tak motorizované surfařské prkno s názvem Jetsurf, které si záhy našlo řadu příznivců i mezi světovými osobnostmi a postupně se z něj také vyvinul nový, rychle rostoucí sport a pokud byste chtěli osobně spatřit, jak závody v Jetsurfingu vlastně vypadají, příležitost se vám naskytne již 29. a 30 června (jún) na bratislavském jezeru Zlaté piesky, případně 6. a 7. srpna (august) v Praze na Vltavě poblíž Karlova mostu. Více podrobností o tomto nevídaném vynálezu ti nyní v rozhovoru přiblíží jeho samotný tvůrce.

 

Na úvod Vás požádám, abyste se našim čtenářům v krátkosti jako vynálezce Jetsurfu představil a prozradil nějaké základní informace o svém vzdělání a současném povolání.

Jmenuji se Martin Šula a vystudoval jsem VUT v Brně. Již od střední školy pracuji v prostředí vývoje spalovacích motorů. Tím jsem se dostal až k nápadu vytvoření Jetsurfu. Momentálně tak vedu vývoj prken se spalovacím motorem a také tým zhruba šedesáti lidí. Co se tohoto týká, nejvíce mě v tomto směru ovlivnil světový šampionát motocyklů Moto GP, kde jsem i pracoval a závody dvoutaktních motokár, pro jejichž mistrovství světa jsem vyráběl motory. Krom jiného jsem spolupracoval ve vývoji týmu BMW ve Formuli 1, v KTM Moto GP týmu, bylo toho poměrně hodně.  Když bych měl popsat v současnosti, co všechno dělám, nebo jaké funkce zastávám, ten seznam by byl dlouhý. Jsem vlastně ředitel firmy, vývojář, závodník na Jetsurfu, ekonomický referent, k tomu jsem sportovně začal střílet, jezdím na motorce, velmi rád lyžuji a našlo by se toho ještě více.

 

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor) 

Měl jste na práci s technikou odjakživa talent? Inklinoval jste k ní již odmala, nebo jste uvažoval i o práci v jiném oboru?

Prostředí závodů mě bavilo už od útlého věku. Vždy jsem chtěl být strojař a vyvíjet motory. Nakonec se to podařilo. V 18 letech se stala zásadní věc - dal jsem si totiž cíl, že do 40 musím mít postavenou fabriku na výrobu dvoutaktních motorů. No a nestihl jsem to o pět měsíců...

 

Můžete přiblížit, co je to vlastně Jetsurf a vysvětlit princip, na kterém funguje, těm čtenářům, kteří o něm doposud neslyšeli?

Jetsurf je surfové prkno se spalovacím motorem, který se nachází v uhlíkovém těle. Jednoválcový dvoutaktní motor pak pohání turbínu. Tento mechanismus dokáže prkno rozjet až na maximální rychlost 60 km/h (model Race Titanium).

 

Kolik má v současné době Jetsurf různých verzí a čím se od sebe liší? Budou také nějaké další modely v budoucnosti přibývat?

V základní nabídce máme čtyři modely. UltraSport, Factory GP, Race a Race Titanium. UltraSport je určen pro začínající jezdce a děti. S Factory GP už se můžete pustit na vlny a dokonce provádět i skoky. Race zákazníkům doporučujeme pro hodně sportovní až závodní užití. Race Titanium je potom vyloženě závodní speciál.

 

Jetsurf Hybrid Concept je další model, který je ovšem ve fázi konceptu. Má výměnnou pohonnou jednotku. Spalovací motor může být nahrazen elektromotorem a naopak.

 

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)

 

Jak dlouho vývoj původního modelu trval?

Nad výrobou Jetsurfu jsem začal přemýšlet zhruba v roce 2004. Pak jsme se pustili do jeho vývoje. Vývoj prakticky nikdy neustal a ani ustát nesmí. Jen co vymyslíme něco nového, co se uchytí, hned se snažíme posunout ještě výš.

 

Je Jetsurf určen zejména pro milovníky rychlosti a adrenalinu, nebo si jej dokáže oblíbit i někdo, kdo dosud příliš zkušeností s extrémními sporty nemá?

Naopak, Jetsurf vůbec nemusí být brán jako adrenalinový sport. Může být odpočinkovou sportovní aktivitou. K tomu je uzpůsobena také naše současná nabídka. Chce-li někdo být hobby jezdcem, zvolí prkno Ultrasport. Touží-li po adrenalinu a závodním stylu jízdy, jde do řady Race nebo Race Titanium. Zlatým středem je pak již zmíněný model Factory GP.

 

 

V čem spočívají hlavní výhody Jetsurfu oproti konkurentům, kteří se jej snaží napodobit?

Upřímně řečeno, nerad se vyjadřuji k parametrům týkající se konkurence. O nás ale můžu říci, že jsme nejlehčí, nejvýkonnější, máme největší výdrž a mobilitu celkově. Máme platformu pro vývoj, kterou je naše závodní série Moto Surf World Cup. Ta nás nutí k neustálému posouvání vlastností prken dál, k vyššímu výkonu, k větší ovladatelnosti, spolehlivosti atd. Tady je to podobné, jako v automobilovém průmyslu.

 

Jak vůbec vznikla myšlenka motorizovaný surf vytvořit?

To bylo asi v roce 2003, kdy jsem si byl s kamarádem zkusit klasické surfování. Říkal jsem si, že je to nuda, protože to nemá motor. Navíc já jako výrobce motorů a vášnivý lyžař jsem chtěl vyrobit něco, kde se tyto dvě věci potkají – a vznikl JetSurf.

 

Kolik má momentálně Jetsurf uživatelů a kde je o něj největší zájem?

Momentálně se blížíme číslu kolem tří tisíc. Největší zájem pak zaznamenáváme v USA, Rusku, Střední Americe a oblasti kolem Monaka.

 

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)

 

Jak náročné je jeho ovládání? Po jaké době si průměrně člověk dokáže jízdu na surfu osvojit?

Ovládání není nijak náročné. Čas, za který si jízdu osvojíte, je velmi individuální. Máme zkušenosti s tím, že rychleji se na prkně naučí ti, kteří už někdy jezdili na motocyklech a mají všeobecně cit pro akceleraci a plynovou rukojeť. To ale neznamená, že je to obtížné pro ty, které motorsport nebere. Během několika desítek minut se na tom naučí téměř každý.

 

Kde všude je možné Jet Surf použít?

Prkno je možné použít na kterékoliv nechráněné vodní ploše, kde je povolen provoz spalovacích motorů. U nás však máme také místo, které je vyhrazeno výhradně pro jezdce JetSurfu. Naše JetSurf Aréna se nachází ve Valticích, kde každý JetSurfer nalezne ideální podmínky pro motorové surfování. Navíc je umístěna do super prostřední s velmi dobrým zázemím.  Na www.jtsrfclub.com je pak možné nahlédnout, jak tento areál vypadá.

 

Konají se zde navíc dny JetSurf Academy, takže se noví JetSurfeři svezou přímo na tovární vodě.

 

Brno v minulých letech hostilo již také několik závodů JetSurfWorldSeries. Kdy a kde proběhne další ročník a závodníci z jakých zemí se na něm představí?

Pro rok 2016 má série nový název, budeme ji sledovat pod jménem MotoSurf World Cup. Odehraje se v Mexiku, Francii, Holandsku, Slovensku, Česku a Číně.

 

Startovní pole pro tento rok bude hodně různorodé. Čekáme účastníky z Mexika, Brazílie, USA, Kanady, Francie, Slovenska, Česka, Číny, Dubaje, Izraele, Austrálie a Nového Zélandu.

 

Na co jsem ale nejvíce pyšný, je místo konání závodu u nás. Dráha totiž vyroste v okolí Střeleckého ostrova v Praze. Jet na Jetsurfu, před sebou mít Karlův most a vedle sebe Národní divadlo, no není to nádhera?  Šestého a sedmého srpna tedy MotoSurf World Cup zavítá do této krásné lokality a všichni jste srdečně zváni.

 

Jakou má tento sport popularitu mezi diváky? Roste jeho fanouškovská základna podle Vašich představ?

První ročníky jsme se soustředili především na jezdce, kterým se snažíme vytvořit co nejlepší zázemí. Založili jsme naprosto nový sport, který je stále ještě velice mladý, nicméně úroveň prudce roste a již nyní se závody stávají velice populární a divácky zajímavé.

 

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)

 

Jetsurf se může pochlubit i řadou slavných jmen, která si již prkno vyzkoušela, včetně zpěváka Justina Timberlaka, Justina Biebera, jezdce rally Sebastiana Loeba, pilotů F1 jako Sebastian Vettel a Lewis Hamilton nebo českého Grand Prix závodníka Jakuba Kornfeila, který na něm dokonce soutěžil a zvítězil. Čím si tento výrazný zájem i mezi tolika světovými osobnostmi vysvětlujete a přibyly na seznam i nějaké další?

Myslím, že všechny motosurfaře spojuje jedno - jezdit na surfu a nepotřebovat k tomu vlny nebo vítr. Je to úžasný relax, sport, vyžití. To se pochopitelně líbí všem. Co se hvězd sportu nebo showbyznysu týká, obecně mají rádi funkční novinky. Během výkonu jejich profesí je na ně obrovský tlak a lepší odpočinek než na vodě s Jetsurfem prostě neznám.

 

Jak vypadá budoucnost Jetsurfu a tohoto sportu jako takového? Respektive jaké jsou další cíle, kterých byste se surfem chtěli dosáhnout?

Věříme v budoucnost tohoto sportu, děláme vše proto, abychom byli připraveni na dlouhodobý vývoj. Postavili jsme novou továrnu, která je zaměřena právě na vývoj a neustálý technologický posun.  Držíme se vlastní výroby, abychom předešli nekvalitní práci u dodavatelů. Největší výhoda tohoto typu sportu je ale v jednoduchosti transportu. Doslova je to jediný motorsport, kde si svůj stroj vezmete v báglu na záda a za cenu normální letenky se můžete svézt na neuvěřitelných místech po celém světě. Určitě chceme zůstat lídři v oboru, chceme udávat směr vývoje moto surfu a chceme pokračovat v rozvoji českého sportu tak, aby se z něj stala opravdu globální disciplína.

 

Bude se surf i nadále upravovat a vyvíjet? A pokud ano, bude se jednat o změny spíš kosmetické, nebo půjde také například o výkonnější či ekologičtější motor?

Surf se upravuje neustále a neustále se vyvíjí. Pracujeme na výkonu, hmotnosti a tvaru umožňující lepší ovládání. Do budoucna máme v plánu několik velmi zajímavých novinek.

 

 

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)

 

Kde a za jakou cenu si může případný zájemce jízdu na Jetsurfu vyzkoušet, nebo si prkno přímo koupit?

Když navštívíte naše nové webovky www.jetsurf.com, naleznete všechna kontaktní místa, kde je JetSurf po světě k dostání.  Ve zkratce jsou ale dealeři zastoupeni po celém světě. Od USA až po Austrálii.

 

V letošním roce vznikla JetsurfAcademy, kde si lidé mohou objednat svou JetSurf jízdu a přijít si prkno vyzkoušet. Tento koncept navíc budeme nadále rozvíjet, poskytujeme teambuildingy atd. A nejde rozhodně o nic drahého. Co se týče koupě prkna, to už dnes lze na mnoha místech po celém světě. Máme dealerskou síť, každé prkno prodáváme se zaškolením od našich továrních trenérů a dealerů, to považujeme za velmi důležité. Zákazník dostane veškeré potřebné informace o pravidlech, údržbě, servisu a ještě ho naučíme prkno perfektně ovládat. To je velká přidaná hodnota.

 

Jak vypadá Váš běžný pracovní den a najdete si čas i na nějaké volnočasové aktivity?

Každý den na sedmou jsem v posilovně. Pak mě čeká box. Ten končím kolem půl desáté a kolem desáté hodiny přijíždím do práce, kde zůstávám až do večera. O víkendech se pak snažím co nejvíce věnovat rodině a mým skvělým dcerkám.

 

Plánujete realizaci i nějakého dalšího projektu, nebo je zatím veškerá pozornost soustředěna výhradně na Jetsurf?

Největším problémem v minulosti bylo, že jsem se věnoval více projektům současně, což stojí strašně sil a času a dnes bych si rád užil vývoje firmy v klidu a pohodě. Možná to bude znít divně, ale mým největším pracovním problémem totiž vždy byl trvalý přísun nových nápadů a tím pádem tříštivost pozornosti, sil. Takže uvidíme, ale jsem už velký realista, není úplně jednoduché se na trhu uchytit s novými věcmi.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme další úspěchy do budoucna. Na závěr můžete něco vzkázat našim čtenářům a všem fanouškům adrenalinových sportů.

Díky všem, co vydrželi přečíst tento rozhovor až do konce a věřím, že Vás příběh našeho výhradně českého výrobku zaujme. Kdo by chtěl vědět víc nebo vidět prkna v akci, ať určitě dorazí na některých z našich závodů nebo navštíví naše zbrusu nové webové stránky, kde může ve 3D modelu projít naší továrnou. Budeme se těšit!

 

 

JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)JetSurf: Motorizované prkno z Česka, které posouvá vodní sporty na novou úroveň (Rozhovor)

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: JetSurf Tagy: šport, brno, surfing, JetSurf, Martin Šula
Ohodnoť článek
38
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.