Nedokážete se během pátečního večera ovládat? Můžete být spokojení.
Stává se vám, že během zábavy s přáteli, na které jednoznačně nesmí chybět alkohol, se spolu se stoupající ručičkou na alkoholmetru stupňuje i vaše agresivita a do popředí se dostává neschopnost ovládat se? Stručně řečeno, chováte se jako opilý idiot a jste centrem zábavy? Podle všeho máte oproti ostatním jednu velkou výhodu. I přes nemocná játra se nemusíte obávat obezity či dokonce cukrovky. Co stojí za tímto tvrzením?
Studie vědců z University of Helsinki publikována v měsíčníku Journal of Psychiatric Research mluví o jistém druhu genetické mutace s výmluvným názvem HTR2B Q20, který zapříčiňuje sníženou produkci receptorů serotoninu 2B. Právě kvůli nim se dokážeme ovládat a tedy jejich deficit nevede k ničemu jinému, než společenským přešlapům spojeným s alkoholickou upřímností a ztrácením schopnosti ovládat se. Druhá strana mince však hovoří o zvýšené citlivosti na inzulín u nosičů mutace, což v překladu znamená mnohem menší riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Výzkumu se zúčastnilo 98 Finů s disociální poruchou osobnosti, přičemž u 9 z nich se prokázala zmíněná mutace. Tato devítka měla znatelně lepší výsledky hladin glukózy a inzulínu spolu s nižším BMI indexem naznačujícím menší pravděpodobnost vzniku obezity. Autor studie Roope Tikkanen se také vyjádřil, že mutace by mohla být prospěšná i v případě příchodu doby ledové, totiž mužům s vyšší hladinou testosteronu by stačil o něco nižší příjem kalorií, které by tělo dokázalo efektivněji zpracovat. A jak se chováte vy, když jste pod parou?