Něco, co jsi o vizionáři a šéfovi Tesla Motors i SpaceX možná ještě neslyšel.
Elon přišel na svět v Jižní Africe před více než čtyřmi dekádami. Jeho matka byla v té době modelkou a otec zase elektromechanickým inženýrem, ale ani jeden z nich tehdy netušil, že se z jejich syna jednou stane jedna z nejznámějších a nejdůležitějších osob 21. století. Když mu bylo 9 let, rodiče prošli rozvodem a od té doby trávil převážnou většinu svého času s otcem, který mu otevřel brány do světa technologií. Později přišel do styku s osobním počítačem a pomaličku začal poznávat kouzlo programování. To ho však během následujících let popadlo až tak, že vytvořil hru Blastar (webovou verzi najdeš zde) a ve 12 letech prodal její zdrojový kód magazínu PC and Office Technology za zhruba 500 amerických dolarů. Během dětství se několikrát stal terčem šikany a jednou dokonce ztratil vědomí. Po pádu ze schodů a následné nakládačce od skupinky místních chlapců skončil hospitalizován v nemocnici. Vzdělání získal díky soukromým školám a před dovršením dospělosti odešel do Kanady, kde díky matce nabyl kanadského občanství. Následovalo studium na vysokých školách a ve věku 24 let i další změna lokality. Elon Musk odešel do slunné Kalifornie, aby získal doktorát z aplikované fyziky na Stanfordské univerzitě. Dlouho ale nevydržel, po dvou dnech totiž skončil a od té doby se začal věnovat byznysu ve třech významných oblastech - internet, obnovitelné zdroje energie a vesmír. A i když je už dnes velké jméno, začátky neměl vůbec jednoduché, a totéž se týká osobního života, který má opravdu pestrý. Co všechno tento vynálezce a tvůrce populárních značek tedy prožil? Níže si shrneme ty nejlepší zajímavosti.
Miliony měl ještě před službou PayPal
Mnoho lidí žije v tom přesvědčeni, že Elon zbohatl až po prodeji známého internetového platebního systému PayPal, který založil a vybudoval. Milionářem se však stal výrazně dříve. Díky prodeji softwarové společnosti Zip2 získal přibližně 22 milionů dolarů, přičemž celková hodnota obchodu dosahovala částky přes 300 milionů v hotovosti a 34 milionů v akciích. O bývalý startup projevil zájem gigant Compaq a ten pak i skončil pod jeho křídly. Zip2 nastartoval se svým mladším bratrem Kimballa ještě v roce 1995. Na rozběh využili otcovy peníze, což bylo dohromady okolo 28 tisíc dolarů. Společnost byla zpočátku zaměřena na vývoj softwaru, který fungoval jako jakýsi online průvodce městem. Uživatelé v něm mohli vyhledat prostřednictvím virtuální mapy různých provozů, které veřejnosti nabízely buď služby nebo rovnou fyzické produkty.
Pronajatý dům proměnil na noční klub
Proč? Potřeboval peníze na nájem. Ještě před předčasně ukončeným doktorátem studoval na Pensylvánské univerzitě, ale protože se mu školní prostory na bydlení příliš nezamlouvaly, pronajal si se spolužákem (Adeo Ressel) 10pokojový dům a z něj udělali neoficiální noční klub, aby tak dokázali utáhnout vysoké účty. Elon sice nebyl žádný velký milovník párty, pokud to však mělo přinést nějaký ten finanční obnos, neměl s tím nápadem problémy. Hostům se proto příliš nevěnoval, raději hrál ve svém pokoji videohry, a to zcela o samotě.
Na denní stravu mu stačil 1 dolar
Dokázal by si někdo představit, že má denní rozpočet na stravu pouhých 25 korun? Elon dokázal vyžít jen z jednoho dolaru, což je dokonce ještě méně. Během studia na kanadské univerzitě aktivoval eko-režim a nějaký čas konzumoval jen levné hot dogy včetně pomerančů. Samozřejmě, občas se vrhl i na těstoviny s rajčatovou omáčkou. Jednoduše, žil nízko-nákladový studentský život, který určitě zná nejeden z nás. Jak však sám prozradil, za tak nízkým rozpočtem nestála chudoba ani nic podobného, ale jakýsi experiment, kde měl za cíl zjistit, zda dokáže z 30 dolarů na měsíc vůbec vyžít. Chtěl se totiž přestěhovat do USA a tam nějakou dobu bydlet v opravdu dostupném podnájmu, takže by neměl moc peněz ani na stravu. Ve Spojených státech plánoval věnovat pozornost zejména svým byznys ambicím a ne shánění dobré práce, která mu zajistí nadstandardní bydlení nebo pořádné jídlo.
"Řekl jsem si: No, dobře. Pokud dokážu žít s jedním dolarem na den - tedy alespoň z pohledu nákladů na stravu - není problém vydělat 30 dolarů během jednoho měsíce, což znamená, že budu v pohodě."
Zažil 2,5 rozvodu a přišel o miliony
Když se člověk zamiluje, jen těžko mu někdo vysvětlí, že to dlouho nevydrží. Přestože nevíme, jestli to někdy Elon říkal, víme, že má za sebou dva a půl rozvodu, které ho připravily o nemalý majetek. Ano, při šťastném vztahu určitě ani nepomyslel na něco takového, jako je několikamilionové formální odloučení nebo alimenty v hodnotě několika desítek tisíců měsíčně. Taková situace nastala po prvním ukončeném manželství, díky kterému si jeho bývalá žena Justine Musk odnesla celkem sladkou výslužku. Elon jí dokonce nabízel ještě víc, ale ta bohatou nabídku nakonec odmítla a přistoupila na podmínky vyplývající ze svatební dohody. Spokojila se s 2 miliony v hotovosti včetně pravidelné finanční podpory (následujících 17 let) pro jejich pět synů, která představuje každý jeden měsíc 80 tisíc dolarů. Dohromady tak jde o 20 milionů, přičemž nabídka manžela dosahovala celkovou hodnotu až 80 milionů dolarů. První manželství trvalo 8 let, seznámili se během studia v Kanadě a od roku 2008 žil každý sám. V roce 2010 proběhl oficiální rozvod a hned na to přišla další svatba.
Elon si v roce 2010 po dvouletém setkávání vzal za ženu herečku Talulah Riley a ani tentokrát mu to příliš dlouho nevydrželo. Tedy, ne až tak úplně. Po rozvodu z roku 2012 opět začali spolu trávit čas a o rok později se rozhodli, že půjdou znovu před oltář. Přijde vám na tom něco šílené? Zatím možná ne, pokud ale zjistíte, že v lednu 2015 naplánovali další rozvod (v pořadí třetí), tak už možná ano. Ten se však naštěstí dodnes nezrealizoval a co přinese blízká budoucnost, je momentálně jedna velká záhada. Talulah získala po prvním rozvodu 4 miliony dolarů, které obdrží po částech během následujících devět let, několik drahých šperků a také sportovní elektromobil Tesla Roadster.
Utratil úspory, aby zachránil Teslu
To, že Elon Musk investoval při budování každého velkého byznysu, za kterým stál nebo ještě stojí, nemalé finance, ví nebo alespoň tuší zřejmě již každý, kdo ví, o kom je řeč. Občas ale nemusí jít vše podle plánů a pak začne hrozit bankrot, což však vizionář prostřednictvím všech svých úspor úspěšně odvrátil. V letech 2008 a 2009 si proto údajně musel půjčovat, aby pro změnu dokázal utáhnout nájem za bydlení. Stalo se tak v případě automobilky Tesla Motors, kterou zachránil před katastrofou, a nejen on. Tesla zažila těžké časy vícekrát - jednou před zhruba sedmi lety, kdy ji postavila na nohy 50 milionová investice od nadnárodní korporace Daimler. V roce 2013 dokonce hrozilo, že ji Elon bude muset prodat Googlu za přibližně 6 miliard dolarů. Potichu zavřeli výrobní továrnu a trpělivě čekali, co bude dál. Prodeje automobilky se však mezitím zlepšily a hned na to oznámila vůbec první kvartální profit. Osud nebo obyčejná náhoda?
Problémy ale kolem roku 2008 zmítaly i SpaceX, soukromou vesmírnou společnost Elona Muska, jehož v té době čekalo nelehké rozhodnutí. Nakonec ji zachránil 1,6 miliardový kontrakt s americkou vesmírnou agenturou NASA a dnes je podle dostupných informací jeho - po finanční stránce - nejlépe zabezpečeným byznysem.
"Mohl jsem si vybrat buď SpaceX nebo Teslu, nebo jsem mohl rozdělit peníze mezi obě. Bylo to těžké rozhodnutí. Pokud bych peníze přece jen rozdělil, mohly zaniknout obě. Pokud bych dal peníze pouze jedné společnosti, pravděpodobnost přežití výrazně naroste, znamenalo by to ale téměř jistý konec pro tu druhou."