Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
16. října 2016 v 13:00
Čas čtení 0:00
Tomáš Blahuta

Africké bahnisko zachovalo stopy našich pradávných předků během procházky nedaleko vulkánu

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Sice jsou už dávno mrtví, ale jejich jisté pozůstatky jsou zde s námi dosud.

Jak už všichni víme z učebnic dějepisu, lidstvo jako celek má svou kolébku na území černého kontinentu. Afrika, tedy konkrétně její východní oblasti, se staly místem, odkud se naši pradávní předkové vydali na cestu do celého světa, díky čemuž jsme dnes nejdominantnějším tvorem kráčejícím po Zemi. Právě ve zmíněných lokalitách se našly mnohé nálezy z dávných dob a jedním z nich je i jakési místo „srazu“ plné stop člověka rozumného (Homo sapiens) datovaných do období 10 000 až 19 000 let před naším letopočtem. Jde o mimořádně vzácné naleziště nedaleko známého do červena zbarveného Natronového jezera v Tanzanii obsahujícího velké množství solí, což má při teplotě přes 60 °C za následek mimořádně dobré uchování těl živočichů, ale v našem případě i zajímavých otisků.

Africké bahnisko zachovalo stopy našich pradávných předků během procházky nedaleko vulkánu
Zdroj: Clem23/sk.wikipedia.org

Dohromady přes 400 jednotlivých stop objevených místním vesničanem před několika lety se nachází na jižním břehu zmíněného jezera nedaleko aktivní sopky Ol Doinyo Lengai, což v překladu do češtiny znamená něco jako Boží hora. V konečném důsledku jde o zcela mystické místo, vždyť se ještě jednou podívejte na fotografii výše. Podle výzkumníků vznikly tak, že když se po zdejších plochách procházeli lidé, zanechávali po sobě otisky v bahně smíchaném s popelem, které později vyschly a ztvrdly, díky čemuž je lze pozorovat i v dnešních dnech. Po důkladných vědeckých analýzách se zjistilo, že se díváme na pozůstatky stop dvanáctičlenné skupiny skládající se převážně z žen a dětí putujících po místních končinách směrem na jihozápad.

Africké bahnisko zachovalo stopy našich pradávných předků během procházky nedaleko vulkánu
Zdroj: Richard Mortel

Samotné stopy se nerozkládají na desítkách kilometrech čtverečních, ale na ploše o kousek větší než tenisový kurt. Výzkum je mimořádně přesný, a proto víme, že někteří jedinci ze skupiny dokonce běželi a také je vidět i bláto odpadlé z jejich nohou během chůze (i běhu). Zpočátku si vědci mysleli, že otisky jsou staré 120 000 let, ale později své stanovisko radikálně změnili, ale stále jde o významný objev. Afrika nabízí nemálo podobných nalezišť z dávných dob, ale podobné kvantum stop nenajdete široko daleko, a proto se jedná o jedinečné místo. Natronové jezero je ale stále velké a stále pořádně nevíme, co se na jeho dně může ukrývat.

Africké bahnisko zachovalo stopy našich pradávných předků během procházky nedaleko vulkánu
Zdroj: Africa Image Library
Africké bahnisko zachovalo stopy našich pradávných předků během procházky nedaleko vulkánu
Zdroj: Cynthia M. Liutkus-Pierce

I nadále ale existuje stále velká hrozba, která může stopy velmi snadno zničit. Stačí, když lokalita opět zvlhne a všechny historické nálezy se navždy ztratí. A právě z toho důvodu se udržují v suchu a mimo dosah vlhkosti, ale mimo jiné je již vytvořen i 3D model naleziště, čímž se předešlo nejhorším scénářům. Aktuálně je ale lokalita oplocená ostnatých drátem, čili se k ní snadno nedostanete.

Domů
Sdílet
Diskuse